İzmir’e Yakın Günübirlik Rotalar: Ödemiş, Türkiye

İzmir’e Yakın Günübirlik Rotalar: Ödemiş

Yorum Yok

Rota Önerileri Seyhan Ahen

İzmir’e Yakın Günübirlik Rotalar: Ödemiş
İzmir'in saymakla bitmeyecek güzellikteki ilçelerinden biri olan Ödemiş, asırlar boyunca tarihe tanıklık eden geçmişiyle, farklı uygarlıklara yaptığı ev sahipliği yanında, Kurtuluş mücadelesindeki Kuvay-ı Milliye hareketindeki başarılarıyla Anadolu'nun önemli şehirlerinden birisi olmuştur. İzmir çevresinde gezilecek yerler arasında dolu dolu bir hafta sonu geçirebileceğiniz sakin ve huzurlu bir ilçe olan Ödemiş'te, Ödemiş'te neler yapılır?, Ödemiş'te gezilecek yerler nelerdir?, Ödemiş'te ne yenir?, Ödemiş'teki Kadın pazarlarının önemini kapsamlı bir şekilde bu yazımızda okuyabilirsiniz. Hazırsanız Ödemiş Keşfine başlıyoruz!
İzmir’e Yakın Günübirlik Rotalar: ÖdemişÖdemiş İzmir ilçesine bağlı, İzmir merkezden yaklaşık 110 km mesafede olan bir yerleşim birimidir. Verimli bir ova olması nedeniyle bölgede meyve, sebze, tütün ve meyve fidanı yetiştiriciliği yanı sıra hayvancılıkta yapılmakta, ana geçim kaynakları bu ürünler üzerinden sağlanmaktadır. Türkiye'nin meyve fidanı ihtiyacının çoğunun buradan karşılandığını söyleyebiliriz.

Ödemiş'te Gezilecek Yerler

İki günlük bir hafta sonu kaçamağını dolu dolu yaşatacak Ödemiş'te gezilecek yerleri iki bölüme ayırarak aşağıdaki şekilde bir plan oluşturabilirsiniz;

Ödemiş Pazarı

İzmir’e Yakın Günübirlik Rotalar: ÖdemişÖdemiş'e yolu düşenlerin özellikle cumartesi günleri kurulan Ödemiş Pazarını kaçırmamasını tavsiye ediyoruz. Ödemiş ve civar köylerde yaşayan üreticilerin yetiştirdiği ürünlerini bulabileceğiniz, taze ve organik ürünler yanında Kadın el emeği ürünlerinin de satıldığı bir pazar, Ödemiş Pazarı. Egenin meşhur otlarını mevsimine göre bulabileceğiniz gibi, et ve süt ürünlerine dair birçok ürünü de bu pazarda görebilir ve tadabilirsiniz. Bu pazarı gezmek çok keyifli o yüzden en azından bir saatinizi bu pazara ayırabilirsiniz.

Ödemiş Balık Pazarı

Çevre sahil kasabalardan gelen taze balıkları görmek, pişir ye mantığı ile işletilen balıkçılarda ayak üstü taze ve lezzetli balıklar yiyebilirsiniz.

Tesis Fiyatı

03 Haziran 2022 giriş oda fiyatı

2374 TL

En Uygun Fiyata Git

Tarihi Arasta Çarşısı

İzmir’e Yakın Günübirlik Rotalar: ÖdemişArasta üstü örtülü ya da dükkan önlerinin saçaklı olduğu çarşı anlamına geliyor. Ödemişte Osmanlı Döneminden kalan avlulu tarihi bir çarşı var. Çevresi 3 cami ve 17 han ile çevrili olan bu çarşıda, Anadolu'nun unutulmaya yüz tutmuş semerci, keçecilik, sepetçilik, kalaycılıkla uğraşan zanaatkarların dükkanları yer alıyor. Az da olsa zanaatkarların yaptığı ürünler bu çarşıda hala satılmakta.

Kadın El Sanatları Pazarı

İzmir’e Yakın Günübirlik Rotalar: ÖdemişÖdemişli kadınların el işi örneklerini satıp geçimlerini sağladıkları bu pazarda kanaviçe, dantel, iğne oyası, tel kırması gibi el emeği, göz nuru ürünleri bulabilir, ayrıca modern dokunuşlarla yaptıkları otantik şal, fular, saç bandı, yazlık pareo gibi ürünleri satın alarak, bölge kadınlarına destek olabilirsiniz.

Ödemiş Ulu Cami

İzmir’e Yakın Günübirlik Rotalar: ÖdemişÖdemiş Pazarı girişinde yer alan bu tarihi camiyi ziyaret edebilirsiniz.
Tesis için uygun fiyat gösterilemiyor.

İbrahim Hakkı Ayvaz Kent Müzesi ve Bedia Akartürk Sanat Müzesi

İki katlı olan bu müze binasında, ilk kat Ödemişli eski ve köklü Ayvaz ailesinin belediyeye bağışladığı ve aileye ait tarihi belgeler, eşyaların sergilendiği bir kent müzesi olarak hizmet ederken, ikinci kat Ödemiş'te doğan Türk Halk müziğinin ünlü isimlerinden olan Bedia Akartürk'ün anısına açılmış, Sanat Müzesi olarak hizmet vermektedir.

Ödemiş Müzesi

Ödemiş Müzesi, eski koleksiyoner Mutahhar Başoğlu'nun Belediyeye bağışladığı arazi üzerinde etnografya müzesi olarak hizmet vermektedir. Bölgede yapılan arkeolojik kazılardan kalan kalıntıları müzede görebilirsiniz. Giriş ücretli fakat müze kart geçmektedir.

Birgi Köyü

İzmir’e Yakın Günübirlik Rotalar: Ödemişİzmir'in müthiş ve en güzel korunmuş köylerinden biri olan taş konakları, arnavut kaldırımları, lezzetli mi lezzetli kahvaltılarıyla Birgi'yi mutlaka planlarınıza eklemenizi tavsiye ederiz. Birgi Gezi Rehberini Keşif Rehberi'mizden okuyabilirsiniz.
Tesis için uygun fiyat gösterilemiyor.

Lübbey Köyü

İzmir’e Yakın Günübirlik Rotalar: ÖdemişTürkiye'deki terkedilmiş köyler arasında yer alan Lübbey köyü, günümüzde 5-10 hane ile ayakta kalmaya direnen yerleşim yerlerinden birisi. Osmanlı döneminde eşkıyaların kaçıp, saklandığı bölge olarak bilindiği varsayılan köy, yaklaşık 40 yıl kadar önce bölgenin tarıma elverişli olmayan arazisi ve bölgede elektrik olmaması nedeniyle yavaş yavaş köy sakinleri tarafından daha iyi şartlara sahip yerler için terk edilmeye başlanmış. Evler o şekilde kaderine terk edildiği için günümüzde hayalet köy olan bir görünüme sahip. Özellikle fotoğraf meraklıları için adeta film platosunu andıran köydeki evler çoğunlukla taş, kerpiç ve çamur sıva karışımı ile yapılmış. Hala bir köy kahvesi olan Lübbey Köyü'nü ziyaret edebilir, köyde yaşayan son 4-5 kişi ile sohbet edebilirsiniz.

Gölcük ve Bozdağ

İzmir’e Yakın Günübirlik Rotalar: ÖdemişÖdemiş'in yaylası olan Bozdağlar ve bu yayla içerisinde olan Gölcük, doğa severlerin sıkça gittiği yerler arasında. Ödemiş'e 18 km uzaklıkta olan ve 1100 rakımlara çıktığınız bu bölgenin dikkatle çıkılması gereken bir dağ yolu var. Gölcük gölüne geldiğinizde manzara ve sessizlik sizi şaşırtacak. Günün erken saatlerinde buraya gelmenizi ve doğanın keyfini doyasıya çıkarmanızı tavsiye ediyoruz. Göl çevresinde ufak pansiyon, kamp alanları ve birkaç tane de otel bulunuyor. Buralarda kalmayı düşünüyorsanız öncesinde tesislerin açık olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Son olarak gün batımına kalmanızı ve göldeki eşsiz manzaranın tadını çıkarmanızı öneririz. Bozdağ çevresinde ise günübirlik yürüyüş turları, dağcılık faaliyetleri, zirve yürüyüşleri yapılıyor. İzmir'de Kamp yapmayı severlerin mutlaka uğraması gereken yerlerden birisi, Bozdağ.
Tesis için uygun fiyat gösterilemiyor.

Ödemiş'te Ne Yenir?

İzmir’e Yakın Günübirlik Rotalar: ÖdemişGelelim en keyifli bölüme. O kadar gezdik, şimdi yörenin en güzel tatlarını yeme zamanı! Ödemiş'in her Ege bölgesinde olduğu gibi kendine özgü yemekleri mevcut. Ödemiş kebabı, Otlu yemekler, Keşkek, Gözleme, Köpoğlu mantısı, Töngül pidesi, Galgıtma, Ekmek dolması ve nice sayamayacağım kadar yöresel yemek kültürü olan bir bölge Ödemiş. Çoğu yöresel yemek evlerde yapılmaya devam ederken, yolunuz Ödemiş'e düştüğünde mutlaka yemeniz gereken lezzetleri Ödemiş'te lokantalarda bulabilirsiniz.

Ödemiş'e Nasıl Gidilir?

İzmir’e Yakın Günübirlik Rotalar: ÖdemişÖdemiş ilçesi, İzmir'e 110 km uzaklıkta yer alıyor. Otobüs ile gelmek isterseniz İzmir otogarından sıkça kalkan otobüslerle ilçeye rahatlıkla gelebilirsiniz.

Trenle gelmek isterseniz Ödemiş-Torbalı-İzmir demiryolu hattını kullanabilirsiniz. Özel aracınızla da bölgeye rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Çevre yerleri de gezmeyi planlıyorsanız, İzmir çevresi haftasonu gezilecek yerler önerimiz olan Ödemiş'e özel aracınızla gelmenizi tavsiye ediyoruz.

Ödemiş'te Nerede Kalınır?

İzmir’e Yakın Günübirlik Rotalar: ÖdemişHafta sonu bu bölgeyi ziyaret edecek olursanız Ödemiş merkez, Birgi köyü veya Gölcük'te bulunan pansiyonlarda kalabilirsiniz. Neredekal.com üzerinde inceleyebileceğiniz Ödemiş Otelleri listesinde dilediğiniz konaklama seçeneğini bulabilirsiniz.

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)