Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol

Tunceli Gezi Rehberi

+ 2 Fotoğraf
Aktiviteler
Mekanlar
Gezilecek Yerler
Popüler Oteller

Tunceli Gezi Rehberi

Sahip olduğu doğal güzellikler, kültürel ve farklı dönemlerden kalan zengin tarihi miraslarıyla Doğu Anadolu Bölgesi'nin sevilen şehirlerinden biri de Tunceli oluyor. Tunceli'yi daha yakından tanımak ve güzelliklerini keşfetmek için siz de Tunceli gezi rehberi yazımıza göz atabilir ve harika bir tatil deneyiminin kapılarını aralayabilirsiniz.

Tunceli Hakkında

Yüksek dağlarla çevrili olan Tunceli hangi bölgede diyecek olursanız Doğu Anadolu Bölgesi'nde yer alıyor. Sayısız tarihi ve kültürel mirasa ev sahipliği yapan bu şehir her yıl yüzlerce ziyaretçiyi ağırlıyor. Yaklaşık olarak 882 kilometrekare yüzölçümüne sahip olan şehir, rakım olarak deniz seviyesinden 940 metre yukarıda yer alıyor.

Tunceli'de turizm faaliyetlerinin yanı sıra hayvancılık ve tarım da yapılıyor. Çoğunlukla tarım ürünü olarak buğday ekilse de bu bölge arpa, şeker pancarı, fasulye, soğan ve iyi cins tütün gibi birçok ürün için de elverişli topraklara sahip.

Tunceli nerede diye merak ediyorsanız şehrin kuzeyinde Erzincan, doğusunda Bingöl, güneyinde ise Elazığ yer alıyor. Cumhuriyetin ilk yıllarında Elazığ'a bağlı olarak yönetilen bu kent 1946 yılında bağımsız bir belediye olarak tanınmış. Tunceli haritası üzerinden de şehrin, Keban Baraj Gölü'nün bir kısmını Elazığ ile paylaştığını görebilirsiniz.

Bu göl üzerinde yer alan ve Mengüçoğulları zamanında inşa edilen Pertek Kalesi, Tunceli'yi ziyaret edenleri büyüleyen bir yapıt. Gölün doğal güzelliği üzerinden yalın bir şekilde yükselen tarihi mimarisiyle bu kale sizi kısa bir zaman yolculuğuna çıkarıyor. Aynı zamanda Munzur Vadisi Milli Parkı'nda yeşil ve mavinin eşsiz bir birleşimine tanıklık edebiliyorsunuz.

Kış turizminin de uğrak noktalarından olan Tunceli Ovacık Kayak Merkezi ise tatilcilere keyifli bir deneyim yaşatıyor. Mazgirt ilçesine bağlı Bağın Kaplıcası'nda da farklı rahatsızlıklar için faydalı olan bu sudan yararlanıp sıcak suyun tadını çıkarabiliyorsunuz.

Bülent Polat, Ferhat Tunç ve Hakkı Bulut gibi birçok ünlünün de memleketi olan Tunceli farklı aktivitelere de ev sahipliği yapıyor. Neredeyse her yıl düzenlenen Munzur Kültür ve Doğa festivalinde çeşitli konuşmacıları ve sanatçıları ağırlıyor.

Tuncel tarihi itibariyle geriye birçok miras bıraktığı gibi günümüzde de içinde barındırdığı farklı dil, din ve ırktan insanlarla ülkemizin kültürel zenginliğine tanıklık edebileceğiniz sayılı şehirler arasında.

Tunceli Harita ve Yol Tarifi

Birçok tarihi ve doğal güzelliğiyle görülmesi gereken şehirler arasında yer alan Tunceli'ye nasıl gidilir diye sorarsanız kara yolu veya hava yolunu kullanarak seyahatinizi gerçekleştirebilirsiniz. Doğrudan Tunceli sınırları içinde bir havalimanı bulunmasa da Elazığ'daki havalimanına inip dilediğiniz araçla Tunceli'ye geçiş yapabiliyorsunuz. Halihazırda birçok otobüs firması Tunceli'ye seferler düzenliyor.

Neredeyse her gün aktarmalı veya direkt olarak Tunceli istikametine giden otobüsler bulabilirsiniz. Tunceli harita itibariyle sınırları içinde bir demir yolu bulundurmuyor. Bununla beraber kentin kuzey sınırındaki Erzincan'da ve güney sınırındaki Elazığ'dan TCDD demir yollarını da kullanabilirsiniz.

Her ne kadar Tunceli'de havalimanı ve demir yolu istasyonu bulunmasa da komşu illere indikten sonra kara yolu aktarmasıyla rahatlıkla Tunceli'ye varabilirsiniz. Yol uzunluğu göz önüne alındığında Tunceli yaklaşık olarak İstanbul'a 1. 200 km, Ankara'ya 830 km, İzmir'e 1. 500 kilometre mesafede bulunuyor.

Bu şehirlere yakınlığınızı düşünerek siz de Tunceli'nin bulunduğunuz noktaya ne kadar yakın olduğunu hesap edebilirsiniz. Akıllı cihazlarınızdan Tunceli yol tarifi şeklinde arattığınızda navigasyon vasıtasıyla kolaylıkla ulaşabileceğiniz Tunceli'ye özel aracınızı kullanarak da rahat bir sürüş ile ulaşabiliyorsunuz.

Tunceli Hava Durumu ve İklimi

İklimine bakıldığında Tunceli hava durumu olarak tipik Karasal iklim özelliklerini gösteriyor. Yazları sıcak ve kuru, kışları ise soğuk ve sert geçen bu bölgeye ziyaretinizi planlarken bu etkeni de göz önünde bulundurmanız daha iyi olabilir.

Her ne kadar bölgede genel anlamda sert bir karasal iklim hüküm sürse de Keban barajı civarında daha ılıman bir iklim görülüyor. Yine iç bölgelerde görüldüğü gibi dağları genellikle çıplak olan Tunceli'de orman ve fundalıklar şehir topraklarının yalnızca yüzde 30'unu teşkil ediyor.

Geri kalan yüzde 15'i tarım için kullanılırken, yüzde 40'ı ise hayvancılık yapılabilecek meralardan oluşuyor. Sert bir iklime sahip olması itibarıyla kısıtlı tarım faaliyetlerine sahip olan Tunceli'de genellikle hububat ve bakliyat türü gıda ürünlerinin ekimi gerçekleştiriliyor. Tunceli hava koşulları bakımından en sıcak yaz günlerinde 42 dereceye kadar yükselebiliyor.

Bununla beraber bölgede nemin olmaması nemli şehirlere kıyasla sıcaklıkları daha dayanılabilir kılıyor. Diğer taraftan oldukça sert geçen kış günlerinde termometreler -26 derece kadar düşük sıcaklıklar gösterebiliyor. Dağlarla çevrili olan ve birçok güzelliğe ev sahipliği yapan Tunceli'yi ziyaret etmeden önce iklim ve hava durumunu hesaba katmanız seyahatinizin daha rahat geçmesini sağlayabilir.

Örnek Harita Görseli
Haritada gör

Popüler Oteller

Haftanın Otelleri
Kapadokya
Kıbrıs
Palandöken
Sapanca
Bolu
Kartepe
Antalya
Bodrum
Mardin
Gaziantep

Tunceli Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Tunceli'nin Neyi Meşhur?

Tarihi ve doğal güzellikleri kadar Tunceli, yöresel lezzetleriyle de ön plana çıkıyor. Tunceli neyi meşhur diye soranlara birbirinden güzel yemeklerini sunuyor. Bu lezzetlerin başında merak uyandıran ismiyle 12 imam çorbası geliyor. Bu yemek genellikle Alevi mezhebine mensup kişilerin tuttukları 12 günlük Muharrem ayı orucunun ardından hazırlanan bir çorba. Nohut, kuru fasulye, incir, üzüm ve daha birçok malzemeyle hazırlanan bu çorba düğünlerde ve cenazelerde de ikram ediliyor. Tunceli denildiğinde akla gelen diğer bir lezzet babuko, tereyağı ve yoğurt ile tüketilen bir hamur yiyeceği. Culbant köftesi diye de anılan hazırlop köftesi, yumurtalı tepsi kumbiği, dut tatlısı ve halbur hurması Tunceli'nin restoranlarında tadılması gereken lezzetleri arasında yer alıyor. Şir, gulik ve haşıl gibi daha birçok lezzet de Tunceli'de tadabileceğiniz enfes yiyeceklerden. Genellikle karasal bölgelerde görüldüğü gibi Tunceli'de de çoğu yiyeceğe et ve acılı baharatlar katılıyor. Ayrıca gelmişken bölgede yapılan hayvancılığın ürünü olan leziz tereyağını da tatmak isteyebilirsiniz. Tunceli turizm faaliyetleri bakımından görülecek güzel yerleri kadar mutfağıyla da misafirlerinin kalbini fethediyor.

Tunceli'de Mutlaka Görülmesi Gereken Yerleri Nerelerdir?

Kültürel ve benzersiz doğal güzellikleriyle öne çıkan Tunceli'ye geldiğinizde mutlaka görülmesi gereken noktalar bulunuyor. Hem tarihi hem de doğal güzelliğine tanıklık etmek için Munzur Vadisi Milli Parkı ve Pertek Kalesi bu mekanların başında geliyor. Buraların yanı sıra imkan bulabilirseniz şifalı sularıyla Bağın kaplıcasına mutlaka girmek gerekiyor. Dilerseniz Ovacık kayak merkezinde kış sporlarını da yapabiliyorsunuz. Çemişgezek ve Pülümür'ün dağları da Tunceli'de gezilecek yerler arasında yer alıyor.

Tunceli'ye Ne Zaman Gidilir?

Karasal iklim özelliklerini taşıyan Tunceli'de yazları oldukça sıcak ve kuru, kışları ise soğuk ve sert geçiyor. Hava koşullarını göz önüne aldığınızda yaz aylarında diğer karasal bölgelerde olduğu gibi sıcaklamanız muhtemel. Diğer taraftan sert kış günlerinde ise dondurucu soğuklarda gezmek sizi bir nebze zorlayabilir. Yine kendi tercihleriniz ışığında bölgeyi bahar aylarında da ziyaret etmeyi tercih edebilirsiniz. Sıcaklıkların daha dayanılabilir olduğu bu aylarda gezilerinizi rahat bir şekilde gerçekleştirmek mümkün oluyor.

Tunceli'de Nerede Kalınır?

Tunceli küçük bir şehir olması itibariyle konaklama bakımından görece az seçenek sunuyor. Bununla beraber her zevkten ve bütçeden ziyaretçiye uygun oteller bulunabiliyor. Dilerseniz Tunceli'de toplantı ve kongre gibi etkinlikleri düzenleyebileceğiniz uygun Tunceli otelleri de bulabiliyorsunuz. SPA ve havuz gibi hizmetlerin bulunduğu lüks otellerden butik otellere tercihlerinize göre konaklayacağınız yeri seçebilirsiniz. Daha uygun fiyatlara konaklamak istiyorsanız siz de apart otel ve pansiyon seçeneklerine göz atabilirsiniz.

Tunceli'de Alışveriş Nerede Yapılır?

Farklı kültürel ve doğal güzelliklere sahip bu kente kadar gelmişken siz de dilerseniz evinize yörenin doğal ürünlerinden götürebilir her türlü alışverişinizi yapabilirsiniz. Genellikle Ovacık ilçesinde ve Tunceli merkezindeki dükkanlardan sevdikleriniz için yer yaygısı cicim ve çanta olarak kullanılabilecek heybelerden alabilirsiniz. Şavak peyniri gibi yöreye has enfes doğal lezzetleri de yine bölgedeki işletmelerden temin edebiliyorsunuz. Gıdadan hediyelik eşyalara Tunceli'de alışveriş konusunda da farklı seçenekler bulunabiliyor.

Tunceli Alt Bölgeleri

Pertek OtelleriTunceli Ovacık Otelleri
Daha fazla gör