Macera Tutkunları İçin 10 Doğa Sporu, Keşif Rehberi

Macera Tutkunları İçin 10 Doğa Sporu

Keşif Rehberi - - tarafından eklendi. Sen De Görüşlerini Paylaş 6 Yorum

Macera Tutkunları İçin 10 Doğa Sporu
Türkiye, eşsiz doğası ile macera sporları ve adrenalin tutkunları için tam anlamıyla bir cennet. Tatil sizin için dinlenmek, sakin bir ortamda huzur bulmak kadar aynı zamanda macera dolu keşifler yapmak ve adrenalin seviyenizi yükseltmek demekse sizin için hazırladığımız doğa sporları listesine mutlaka göz atın.

1) Yamaç Paraşütü

Kendinizi bir tepeden boşluğa bıraktıktan sonra sizi 3-4 bin metrelik yüksekliğe çıkaran ve gökyüzündeki kuşlar gibi özgür hissetmenizi sağlayan bir hava taşıtı yamaç paraşütü. Şayet yüksek tansiyon, kalp ve şeker gibi bir hastalığınız yoksa ve adrenalin seviyorsanız yamaç paraşütü yapmamanız için hiçbir neden yok. Dilerseniz gerekli eğitimlerinizi tamamlayıp yalnız, dilerseniz eğitmen eşliğinde yamaç paraşütü ile gökyüzünü keşfedebilirsiniz. Yamaç paraşütünün ülkemizdeki en popüler merkezi Fethiye-Ölüdeniz. Daha önce hiç yamaç paraşütü yapmamış kişiler için Fethiye'de pek çok şirket var. Babadağ'dan başlayıp Belcekız Plajı'nda sona eren rotada nisan ayından kasım ayına dek uçulabiliyor. Hava şartları uygunsa rota Kayaköy ve Kelebekler Vadisi'ne dek genişletilebiliyor. Ülkemizde sıklıkla tercih edilen diğer yamaç paraşütü bölgeleri ise Erzincan'daki Çakırman mevkisi (burada yalnızca eğitimli pilotlar uçabiliyor), Kayseri'deki Ali Dağı (bu parkurda öğlene kadar az deneyimli pilotlar, öğleden sonra ise yalnızca deneyimli pilotlar uçabiliyor), Pamukkale'deki eğitim bölgesi ve Kaş-Assas Dağı.

2) Sörf

Ülkemizde özellikle son 10 yılda yıldızı parlayan sporlardan biri sörf. Rüzgar sörfü, kitesörf, dalga sörfü bu sporun en bilinen dalları. Su sporları arasında özellikle genç kesim tarafından tercih edilen sörfün merkezi ise rüzgarıyla meşhur Alaçatı. Özellikle rüzgar sörfü ve kiteboard tutkunlarının her sezon akın ettiği Alaçatı'da pek çok sörf okulu bulunuyor. Bu okullardan ders alabileceğiniz gibi ekipman temin etmeniz de mümkün. Haziran-eylül ayları Alaçatı'da sörf için en uygun zaman. Akyaka Gökova sahilleri ülkemizdeki bir diğer sörf merkezi. Sörf sezonunun en uzun olduğu yer olan Akyaka'da sadece sörfçülere ayrılmış 1,5 km uzunluğunda sahil şeridi bulunuyor. Rüzgar sörfü ve kitesörf okulları ile sörf öğrenmek için en uygun yerlerden biri olan Akyaka'da da haziran ve eylül arası sörf için en ideal dönem.

Kitesurf

3) Dalış

Su altının gizemli ve eşsiz güzelliğe sahip dünyasını keşfetmeye hevesli olanlardansanız tatilinizde mutlaka dalış yapmanızı öneriyoruz. Dünyaca ünlü dalış noktalarına ev sahipliği yapan Ege ve Akdeniz'in mavi suları sizi kendine hayran bırakacak bir dünyanın kapılarını açacak sizlere. Dalış yapmadan önce bir su altı spor kulübünden ya da dalış eğitim merkezinden sertifikanızı almanız gerekiyor. Eğer sertifikanız yoksa eğitmen eşliğinde “'discovery”' adı verilen tur dalışlarına katılabilirsiniz. Dalışa gitmeden önce navigasyon cihazınızı ve varsa dalış malzemelerinizi yanınıza almayı unutmayın. Bodrum-Küçük Reef ve Kargı Adası, Kaş-Flying Fish ve Kanyon, Saros-Bebek Kayalıkları, Ayvalık-Tokmaklar, Kemer-Paris Batığı, Çanakkale-Çam Burnu ve Gökçeada en önemli dalış noktaları arasında ilk sayabileceğimiz yerlerden.

4) Rafting

Adrenalin seviyesinin doruğa çıktığı sporlardan biri de rafting. Deneyimli rehberler eşliğinde yapıldığında güvenli ve eğlenceli bir aktivite olan ve farklı zorluk derecelerine sahip olan rafting, ülkemizdeki pek çok akarsuda yapılabiliyor. Rafting yapmak istiyorsanız hayati önem taşıyan kurallara mutlaka uymanız gerekiyor. Bunlardan en önemlileri can yeleği ve kask takmak, en az iki ya da üç kişilik gruplarla parkura çıkmak, botunuz hakkında bilgi sahibi olmak ve botunuzun kapasitesini aşacak parkurlara girmemek. Suya inmeden önce eğitmenler tarafından yapılan kısa bilgilendirmeyi dikkatle dinleyin. Akarsu ve nehirler bakımında zengin olan ülkemizde rafting için en çok tercih edilen parkurlar Çoruh Nehri, Düzce-Melen Çayı, Ardeşen-Fırtına Deresi, Antalya-Köprüçay ve Artvin-Barhal Çayı. Bölgelerin mevsimsel özelliklerine göre değişmekle birlikte, rafting için en uygun zaman mart, nisan, mayıs ve haziran ayları.

5) Kaya Tırmanışı

Kaya tırmanışı, dağcılık sporunun kollarından biri ve ülkemizin pek çok noktasında yapılabilen bir doğa sporu. Kaya tırmanışı yapabilmeniz için eğitim almış olmak zorundasınız. Üniversitelerin dağcılık klüpleri ve özel dağcılık klüpleri kaya tırmanışı için gerekli eğitimleri veriyorlar. Şayet gerekli eğitimleri tamamladıysanız ve kask, emniyet kolonu, express, dinamik ip, tırmanış ayakkabısı ve ATC gibi ekipmanlara da sahipseniz kaya tırmanışı yapmaya başlayabilirsiniz. Tırmanışta henüz deneyiminiz yeterli değilse eğitim aldığınız klübe tırmanıştan önce bilgi vermeniz önerilerimiz arasında. Kaya tırmanışında en çok tercih edilen rotalarsa şöyle: Kocaeli-Ballıkayalar, Eskişehir-Karakayalar, Olimpos-Tırmanış Parkı, Antalya-Geyikbayırı, Bilecik-Pelitözü, Bafa Gölü-Kapıkırı ve Niğde Aladağlar Milli Parkı

Kaya Tırmanisi

6) Kanyoning

Risk oranı en yüksek doğa sporlarından olan kanyoning, diğer adıyla kanyon geçişi, deneyim ve yüksek performans gerektiren bir spor. Doğa harikası kanyonları keşfetmek ne kadar heyecan vericiyse, gerekli önlemleri almak da bir o kadar önemli. Kanyon geçişi yapmaya karar verdiğiniz bölgeyi, mevsimsel şartları ve araziyi önceden araştırın. Parkura mutlaka sizden daha önce bu kanyonu geçmiş bir ekiple veya deneyimli bir rehber ile çıkın. Kanyoningde riski arttıran en önemli unsur yağıştır. Kısa bir yağış kanyonun içinde sele dönüşebilir. Bu nedenle eğer hava yağışlıysa asla kanyona girmeyin, yağış bittikten en az 2 gün sonra parkura çıkın. Doğanın sürprizleri ile karşı karşıya kalabileceğiniz kanyonda her şey gözüktüğü gibi olmayabilir; bu nedenle çok dikkatli olmanızı ve gerekli tedbirleri almanızı öneriyoruz. Kanyoning için en uygun dönem ise yaz mevsimi. Ülkemizdeki en popüler kanyoning noktalarına gelince; Kastamonu-Valla Kanyonu, Kocaeli-Ballıkayalar Kanyonu, Kastamonu-Ersizlerdere Kanyonu, Antalya-Köprülü Kanyon, Fethiye-Saklıkent ve Bilecik-Yenipazar Kanyonu en çok tercih edilen kanyon geçişi parkurlarından.

7) Deniz Kanosu

Ayak basılmamış koylar ve plajlar, karadan ulaşılamayan doğa harikası ortamlar, antik kent kalıntıları, turkuaz renkli berrak sular… Doğa keşfinizi bu saydıklarımızla taçlandırmak istiyorsanız deniz kanosu turları tam size göre bir aktivite. Son yılların gözde sporlarından biri olan deniz kanosu ile ülkemizdeki koyları, gölleri ve akarsuları keşfedebilirsiniz. Birçok doğa sporunda olduğu gibi deniz kanosu için de temel bir eğitimden geçmeniz ve bu konuda hizmet veren acentaların düzenlediği günlük veya haftalık turlara katılarak deneyiminizi arttırmanız gerekiyor. Belirlediğiniz rota hakkında önceden araştırma yapmanızı öneriyoruz. Akıntılar, rüzgar şiddeti, dalga kırılmaları, gemi trafiği gibi konular hakkında gerekli bilgiye sahip olmalısınız. Sonrasında ise pek çok keşif rotası sizi bekliyor. Gökova Körfezi, Kaş-Demre- Kekova, Göcek, Phaselis Koyu, Geyikli-Çandarlı, Eğirdir Gölü, Dikili-Foça, İğneada, Yedi Burunlar ve Marmara Adaları bu rotalar arasında en sık tercih edilenlerden.

Seakayak

8) Binicilik

Binicilik, doğa sporları arasında en az bilinen ve tercih edilenler arasında. Hem de at binmek Anadolu'nun en eski geleneklerinden biri olmasına rağmen. Durum böyle olunca Türkiye genelinde binicilikle ilgili hizmet veren turizm tesisi de az sayıda. Eğer doğada, at sırtında keyifli ve maceralı vakit geçirmek isterseniz profesyonel bir binici olmanıza gerek yok; organize turlarla birlikte hareket edip seyisin uyarılarına kulak vermeniz yeterli. Kapadokya, Kastamonu-Daday bölgesi, Kütahya Evliya Çelebi Yolu binicilik için ideal rotalardan. Aynı zamanda İstanbul-Polonezköy de at biniciliğinin merkezi konumunda. Buradaki binicilik merkezlerinde eğitim alarak bu keyifli aktivite için ilk adımı atabilirsiniz.

9) Jeep Safari

Doğayı keşfetmenin en eğlenceli ve macera dolu yollarından biri de jeep safari yapmaktan geçiyor. Her mevsimde ve her türlü hava koşulunda yapılması mümkün olan jeep safari özellikle doğanın zorlu şartlarıyla mücadele etmeyi ve macerayı seven doğa tutkunlarına hitap ediyor. Telefon ve fotoğraf makinası gibi elektronik aletlerinizi korunaklı bir yerde muhafaza edin çünkü yolculuğunuz boyunca bolca ıslanacaksınız. Ülkemizin hemen her bölgesinde jeep safari yapmak mümkün. Kazdağları, Fethiye, Ölüdeniz, Marmaris, Datça, Kaş, Alanya, Side, Sakarya en bilinen jeep safari rotalarına ev sahipliği yapıyor.

10) Hiking

Bir doğa yürüyüşü çeşidi olan hiking, zorluk derecesi düşük ve genellikle günübirlik yapılan doğa gezilerini kapsıyor. Her yaştan kişinin yapabileceği, herhangi bir eğitim gerektirmeyen bu spor aslında bir nevi yaşam biçimi. Eğer uygun bir rota bulduysanız ve yürüyüş ayakkabısı, sırt çantası, rehber kitap gibi temel ekipmanlarınız varsa hiking yapmak için gerekli koşullara sahipsiniz demektir. Ülkemizin her bölgesinde, her mevsimde yapabileceğiniz hiking için binlerce rota mevcut. Bu rotalar içinde ise Kapadokya, Ölüdeniz Kayaköy, Göcek-Gökçeovacık, Gölcük-Bozdağ, Kocaeli-Sıcakdere ve Şile-Ağva en bilinen hiking parkurları.

6 misafir tavsiyesi

 • Tarihe Göre Listele
 • En Faydalılar

-

Harika öneriler, ellerinize sağlık. Küçük bir katkı: kitesurf için Gökçeada, İzmir Urla uygun yerler.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)

-

Dalış için mutlaka Kaş'a gitmeli ve Oasis'te dalmalısınız. En güzel nokta diyebilirim. Bodrum için Kaçakçı, Ayvalık'ta Deli Memet, Kemer'de Paris mutlaka dalınması gereken diğer yerler.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)

-

Rüzgar sörfü için Datça ama zor koşulları seven için.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)

-

Yamaç paraşütü, rafting, jeep safari, deniz kanosu ( tekne turları ) harika ve her sağlıklı bireyin rahatlıkla yapabileceği bir spordur hepsi. Mutlaka ve mutlaka tavsiye ederim. İmkanı olanlar mutlaka yapmalısınız.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)

-

İşte tam da bu anlatılan doğa sporlarının hepsini 1 hafta boyunca her gün 1 aktiviteye katılmak suretiyle yaptım, hatta şu ana kadar katıldığım en neşeli tatildi, mükemmel zaman geçirdim. Yeni insanlarla tanıstım, ortam atmosfer süperdi, Türkiye'nin her yerinden bir sürü değişik meslek grubundan insanlarla tanıştım. Gün sonunda her gün bir diğerinden farklı olan gece eğlencelerine gün boyunca beraber olduğumuz grupla birlikte grup rehberlerinin eşliğinde katılıyorduk. Kısacası mükemmel bir tatildi, zaten her yıl otele gidip havuz kenarında yatmaktan da sıkılmıştım. Rehberler eğitmenler işinde çok iyi profesyonel, hepsi birbirinden samimi ve ilgiliydi. 10 üzerinden 9 sıradışı ve bir ömür anlatabileceğim türden anılarla dolu bir tatildi. Herkese tavsiye ederim, kesinlikle ye iç yat zıbar tatilinden çok çok daha iyiydi. Hem de inanılmayacak kadar ekonomıkti. Tüm aktiviteler otel ve 3 öğün açık büfe yemekler dahil sadece 750 TL ödedim. Tavsiye ederim. www.doğadayiz.net haklarında bilgi sahibi olmak isterseniz öncesinde günübirlik bir programlarına katılabilirsiniz, şubat ile mayıs 15 arası Düzce Melen Çayı'nda hafta sonu günübirlik rafting turuna katılın, sonra tatile Fethiye'ye gidersiniz.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)

-

Rafting, Jeep Safari, ATV Safari ve benzeri macera aktiviteleri için Antalya'da Aktiv Outdoor var. İşinde uzman profesyonel ekibiyle gayet kaliteli hizmet veriyorlar. Diğer doğa ve macera sporlarının yanı sıra macera parkları mevcut. Gayet eğlenceli. Tavsiye ederim. Web adresi; http://www.aktivoutdoor.com.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)

Son İncelenenler