Hafta Sonu Tatil Önerisi: Yenice Ormanları, Karabük Yenice

Hafta Sonu Tatil Önerisi: Yenice Ormanları

7 Yorum

Gezi Rehberi Diley Kuru

Hafta Sonu Tatil Önerisi: Yenice Ormanları
Hafta sonunu farklı bir şeyler yaparak değerlendirmek, insanın ruhuna gerçekten iyi geliyor. Neticede hafta sonu demek, stresten kurtulmak demek. Hele ki kış aylarında şehir öyle bir bunaltıcı havaya bürünüyor ki, kaçıp gidesi geliyor insanın. Bu hafta sonu şehrin kalabalığını arkanızda bırakın, yoğun geçen iş hayatına kısa bir mola verin. Teknolojiden kopun, yemyeşil ormanların içinde kendinizi kaybederek, ruhunuza biraz huzur depolayın. Tüm bunlarla kucaklaşabileceğiniz bir rota biliyoruz biz. İşte sizler için hazırladığımız hafta sonu tatil önerisi: Yenice Ormanları.

48 Saat 1 Rota

1) Cuma iş çıkışı aracınıza atlayın. Aracınız yoksa güvendiğiniz bir firmadan kiralayın. İstanbul'dan geliyorsanız; Bolu – Gerede – Eskipazar – Karabük güzergahını ya da diğer bir alternatif olarak Bolu – Yeniçağ – Mengen – Gökçebey güzergahını izleyin. 417 kilometrelik yolculuğunuz yaklaşık 5,5 saat sürecek. Ankara'dan geleceksiniz; Gerede – Eskipazar – Karabük güzergahını izleyin. 257 kilometrelik yolculuğunuz yaklaşık 3 saat sürecek. Otobüsle gelmeyi planlıyorsanız, Karabük'ten Karabük Yenice'ye düzenli olarak kalkan minibüsleri tercih edebilirsiniz.
yenice ormanlari nasil gidilir2) Yenice Ormanları'nda pek çok kamp alanı bulunuyor. Eğer macera tutkunu biriyseniz Kent Ormanı, Darıyazısı, Şekermeşe, Sorgun Yaylası, Karabük Eğriova Göleti ve arboretum alanında dört mevsim çadırınız ile kamp kurabilirsiniz. Ancak malum, mevsimlerden kış olduğu için kamp sizi biraz zorlayabilir. Bu nedenle İncebacaklar Köyü'nde bulunan Albergo Butik Otel'i tavsiye edebiliriz.
yenice ormanlari nerede kalinir3) Varış saatinize göre otelinize yerleşin. Biraz dinlenin. Eğer geç bir saat değilse civarı turlayın. Tesis yetkilisinden ya da kamp alanındaki yan komşunuzdan çevre hakkında birkaç bilgi edinin. Sonra da güzel bir uyku çekin kendinize.
yenice ormanlari4) Sabah erkenden kalkın. Otelinizde ya da kamp alanınızda güzel bir kahvaltı yapın.
5) Yenice Ormanları'nda bol yürüyüşlü bir rota sizi bekliyor olacak. Aslına bakarsanız, bu ormanda çizilen rotaları iki günde bitirmek kesinlikle imkansız. 396 kilometrelik bir rotadan bahsediyoruz. Bu nedenle kış aylarında sizi daha az zorlayacak rotaları seçmeye özen gösterdik. Fakat başta da belirttiğimiz gibi eğer macera tutkunu ve doğasever biriyseniz daha zorlayıcı bir rota çizebilirsiniz kendinize.
yenice ormanlari yuruyus parkurlari6) Öncelikle kaybolmaktan korkmayın. Çünkü Yenice Belediyesi, ‘Yenice Ormanları Doğa Yürüyüş Parkurları' projesi kapsamında parkurlara kırmızı – beyaz levhalar yerleştirdi. Bununla birlikte başlangıç ve bitiş noktası olarak belirlenen kavşaklarda da tabelalar bulunuyor.
7) Kahvaltınızı yaptıktan sonra sizin için önerdiğimiz İncebacaklar Köyü – Kent Ormanı arasındaki yaklaşık 4 km'lik bir yürüyüş için kendinizi hazırlayın. Albergo Butik Otel'in doğal ürünlerle hazırladığı kumanyaları çantanıza koyun. Köyden asfalt yolu izleyin. Sizi Şeker Kanyonu karşılayacak. Burada minik bir fotoğraf molası verin. Sonrasında yola devam edin Kent Ormanı'na ulaşın. Yürüyüşünüz yaklaşık 1 saat süreceği için sizi pek fazla zorlamayacaktır. Acıktığınızı hissettiğinizde yanınızdaki kumanyaları değerlendirin.
yenice ormanlari kent ormani8) Aynı yolu takip ederek otelinize geri dönün. Eğer yorulduğunuzu hissediyorsanız, günün geri kalan kısmını dinlenerek geçirin. Yok, ben sıkılırım tüm gün otelde diyorsanız, biraz dinlendikten sonra Albergo Butik Otel'den birer dağ bisikleti kiralayın. Bulunduğunuz noktadan Yazıköy'e doğru tırmanın. Aslandibi ve Eğriova Göleti yolunu takip edin. Karşınıza çıkacak olan küçük dereleri fotoğraflamayı ihmal etmeyin. Anıt ağaçların çevrelediği bu orman müzesinde doğanın keyfini olabildiğince çıkarmaya çalışın. Bundan sonraki güzergah devamlı tırmanış içerdiğinden otelinizin bulunduğu noktaya doğru inişe geçebilirsiniz.
yenice ormanlari yolu9) Otelinize vardıktan sonra biraz dinlenin. Akşam yemeğinizi yiyin, bu uzun ve yorucu günü birer kadeh sıcak şarapla üzerinizden atın.
10) Sabah erkenden kalkın ve güzel bir Pazar kahvaltısı keyfi yapın.
11) Yenice ilçe merkezine gidin. Yaşlı ve sert ağaçlardan yapılma baston ve tahta kaşıklara göz atın. Hatta kendiniz ve sevdikleriniz için birer tane alın bunlardan.
yenice ormanlari genel gorunum12) Dönüş yoluna çıkmadan önce Safranbolu'ya 68 km mesafede bulunan Eskipazar ilçesindeki Hadrianapolis Antik Kenti'ni gezin. Bu noktadan sonra geri dönüş yolculuğunuza başlayabilirsiniz.
13)Yenice Ormanları gezinizi doğayla baş başa, romantik bir hafta sonu kaçamağı olarak değerlendirebilirsiniz. Bu nedenle buraya eşiniz ya da sevgilinizle gelmenizi tavsiye ediyoruz.
yenice ormanlari parkur14) Önemli hatırlatmalar; Yenice Ormanları'nda kışlar soğuk ve yağışlı geçer. Mevsim şartlarına uygun giysiler alın yanınıza. Yürüyüş rotalarında alışveriş olanağı bulunmadığını belirtmekte yarar var. Bu nedenle Yenice ilçe merkezinden ihtiyaçlarınızı mutlaka temin edin. Pek çok yerde cep telefonu çekmiyor. Yola çıkmadan önce sevdiklerinizi uyarın ki merakta kalmasınlar. Son olarak fotoğraf makineniz ve yedek pilleri mutlaka yanınızda bulunsun. Şimdiden keyifli bir hafta sonu tatili geçirmenizi dileriz.
7 Kullanıcı Yorumu
 • Tarihe Göre Listele
 • En Faydalılar
7
/

-

Daha önce Istranca Dağları'ndaki kamp alanında bulundum. Harika bir alan, deniz ve göl birleştiğinde daha hoş ve çok güzel. Kışın dahi harika.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
7
/

-

1- Yenice valliği yok, düzeltin. 2- Yerlerle ilgili enlem boylam değerleri verirseniz daha kolay olur.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
7
/

-

Tanıtım yazısında valilik ifadesini göremiyoruz, ilçe merkezi ifadesi var. Daha değişik bir konuya değineceğim, malum mevsim kış, doğadaki hayvanlar acaba bu tür kırsal yerlerde vahşi hayvanların gezginlerin karşısına çıkma ihtimalinden söz ediliyor mu? Alınması gereken tedbirler hakkında öneriler var mı?

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
7
/

-

Yürüyüş parkurları ile ilgili proje Yenice Kaymakamlığı tarafından yapılmış ve yürütülmüştür. www.yenice.gov.tr adresinden kontrol edebilirsiniz.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
7
/

-

Maalesef işaretlemeler ve tabelalar oldukça zayıf. Doğa gerçekten harika.

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
7
/

-

Albergo Otel tadilata girmiş mart ayına kadar. O civarda da kalacak başka otel yok gibi. :/

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
7
/

-

Mrb Herkese Alkollü öneriyormuş gibi öneriler yapmazsaniz cok daha iyi olur.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)