Hafta Sonu Gidebileceğiniz Bir Sonbahar Rotası: Yenice Kent Ormanı, Karabük Yenice

Hafta Sonu Gidebileceğiniz Bir Sonbahar Rotası: Yenice Kent Ormanı

7 Yorum

Gezi Rehberi Seyhan Ahen

Hafta Sonu Gidebileceğiniz Bir Sonbahar Rotası: Yenice Kent Ormanı
Hafta sonunu farklı bir şeyler yaparak değerlendirmek, insanın ruhuna gerçekten iyi geliyor. Neticede hafta sonu demek, stresten kurtulmak demek. Hele ki kış aylarında şehir öyle bir bunaltıcı havaya bürünüyor ki, kaçıp gidesi geliyor insanın. Hazır sonbahar mevsimi gelmişken bir hafta sonu şehrin kalabalığını arkanızda bırakıp, teknolojiden kopacağınız, ormanların içinde kendinizi kaybedeceğiniz, anıt ağaçlarında ruhunuza biraz huzur depolayacağınız ve özellikle kasım ayında sonbahar renklerinin her tonunu görebileceğiniz Türkiye'nin en büyük blok ormanlarına sahip olan bir rota önereceğiz; Yenice Ormanları

Yenice Kent Ormanı Nerede?

yenice ormanlari genel gorunumYenice Ormanları nerede diye merak ediyorsanız, cevabımız oldukça basit. Batı Karadeniz'in başlangıç noktasında bulunan Karabük'e bağlı Yenice ilçesinde yer almaktadır. Şahsi aracınızla İstanbul'dan geliyorsanız Bolu-Gerede-Eskipazar-Karabük güzergahını ya da diğer bir alternatif olarak Bolu-Yeniçağ-Mengen-Gökçebey güzergahını izleyebilirsiniz. 417 kilometrelik yolculuk yaklaşık 5,5 saat sürecek.

Ankara'dan geleceksiniz Gerede -Eskipazar-Karabük güzergahını izleyebilirsiniz. 257 kilometrelik yolculuğunuz Ankara'dan yaklaşık 3 saat sürecek. Otobüsle gelmeyi planlıyorsanız, öncelikle Karabük merkeze gelmeli, merkezden Karabük Yenice'ye düzenli olarak kalkan minibüsleri tercih ederek, Yenice Kent Ormanı girişine kadar toplu taşıma ile ulaşabilirsiniz.Yenice Kent Ormanı Nasıl Bir Yer?

Hafta Sonu Gidebileceğiniz Bir Sonbahar Rotası: Yenice Kent OrmanıKarabük gezilecek yerler içerisinde belki de öncelikli yerler arasında olan Yenice Kent Ormanı, Dünya Doğa Koruma Vakfı (WWF) tarafından 1999 yılında ''Acil olarak korunmaya alınması gereken 100 Avrupa Ormanı'' listesine alındı. Çok çeşitli ağaçlara, kendine özgü ekosisteme sahip, yaban hayvanlarına ev sahipliği yapan Yenice Ormanları, biyolojik çeşitlilik bakımından hem Türkiye'nin hem de Avrupa'nın sayılı ormanları arasında olması nedeniyle de çok özel. Karadeniz ikliminin hakim olduğu Yenice Ormanları özellikleri arasında oldukça yağış alması, bu nedenle bitki ve ağaç çeşitliliğin de zengin olduğunu söyleyebiliriz.

2009 yılında Karabük Valiliği ve Yenice Kaymakamlığı'nın önderliğinde çeşitli doğa kulüpleri ve gönüllü doğa çalışanlarının iş birliği sayesinde Yenice Ormanları'nda çalışmalar yapılmış, bölge eko turizme kazandırılmıştır. Yapılan çalışmalar neticesinde Yenice Ormanları içerisinde 21 farklı rotadan oluşan toplamda 396 km'lik yürüyüş parkuru yanında, 292 kilometrelik bisiklet parkuru da bulunmaktadır. Çok farklı uzunluklarda olan yürüyüş parkurlarını dilerseniz birkaç saat yürüyebilir, isterseniz birkaç gün içerisinde farklı rotaları birleştirerek yürüyüş yapabilir ya da bu rotaları dağ bisikletinizle dolaşabilirsiniz. ‘'Yenice Ormanları Doğa Yürüyüş Parkurları'' projesi kapsamında parkurlara kırmızı ve beyaz levhalar yerleştirilmiş, bununla birlikte başlangıç ve bitiş noktası olarak belirlenen kavşaklarda da tabelalar bulunmaktadır. Merak etmeyin, yönlendirmeler oldukça başarılı, kaybolmanıza pek imkan yok. Özellikle havanın yumuşadığı ve fotoğraf açısından sizi mest edecek sonbahar mevsiminde Yenice Kent Ormanı'nı birkaç gün de olsa ziyaret edebilir, farklı parkurlarda kendi performansınıza uygun yürüyüşler yapabilir ve kendinizi doğaya teslim edebilirsiniz.

Yenice Kent Ormanları'na Ne Zaman Gidilir?

Yenice Kent Ormanlarında Karadeniz iklimi hakimdir. Sık orman özelliğinde olması nedeniyle hem çok yağış alır hem de oldukça soğuk olmaktadır. Yaz mevsiminde yoğun nemden dolayı bölgeye gelmenizi tavsiye etmiyoruz. Hem yürüyüş hem de kamp yapmak için en ideal zaman İlkbahar ve sonbahar aylarıdır. Ani soğuyan ve yağış alan bir bölgeye gittiğiniz için hava şartlarını göz önünde bulundurarak tedarikli gitmenizde fayda var.

Yenice Kent Ormanı Gezilecek Yerler

Hafta Sonu Gidebileceğiniz Bir Sonbahar Rotası: Yenice Kent OrmanıYenice Kent Ormanı'na geldiğinizde yürüyüş rotaları sayesinde yürüyüp, görebileceğiniz yerleri şu şekilde sıralayabiliriz;

Yenice Kent Ormanı Yapılacak Aktiviteler

Hafta Sonu Gidebileceğiniz Bir Sonbahar Rotası: Yenice Kent Ormanı

1- Yüyürüş Yapmak: Yenice Ormanları yürüyüş parkurları içerisinde 21 adet farklı zorluklarda ve uzunluklarda rotalar olduğunu yukarıda belirtmiştik. Mevsime uygun yürüyüş ekipmanlarınızı alarak doğa içerisinde ister bir gün isterseniz bazı rotaları birleştirerek birkaç gün yürüyüş yapabilirsiniz. Her seviyede yürüyüş yapacak doğa severlere hitap eden ormanda, birkaç saatlik kısa ve kolay parkurlar, 4-5 saatlik günübirlik rotalar ve 2-6 günü kapsayan uzun ve zorlu rotalar bulunmakta. Yenice Ormanları yürüyüş parkurunun en uzun bölümü ise Kent Ormanı - Arboretum arasında, 6 günü bulan 77 kilometrelik rota. Bu rotada gözlem yapabilir, ormanın en güzel manzaralarına ev sahipliği yapan Kızılkaya-Karakaya bölümünü ve Şeker Kanyonu'nu görebilirsiniz. Size önerebileceğimiz bazı Yenice Kent Ormanı yürüyüş rotaları ise şu şekilde;

 • İncebacaklar Köyü - Kent Ormanı - 4 km
 • İncebacaklar Köyü - Şekermeşe - 14 km
 • Sorgun Yaylası - Kertepe Zirve- Eğriova Karabük Göleti - 12 km
 • Subatan Yaylası- Arboretum – 7 km
 • Eğriova Eski Pazar Göleti - Sorgun Yaylası - 17 km
 • Arboretum – Kuzluk Köyü – 7 km

2- Bisiklet Sürmek: Bu aktivite için dağ bisikleti ve ekipmanınız olması gerekmekte. Yenice Kent Ormanı'nda birçok farklı zorlukta bisiklet rotası bulunmakta. Kendi ekipmanınızla gelebileceğiniz gibi, civarda bulunan tesislerden bisiklet kiralayarak kolay rotalarda kısa süreli de olsa bisiklete binebilirsiniz.

3- Kamp Yapmak: Yenice Ormanları doğa severler için adeta bir cennet özelliğinde. Doğa içerisinde birkaç gün zaman geçirebilir, uygun bulduğunuz alanda kamp yapabilirsiniz. Orman içerisinde hizmet veren ücretsiz fakat herhangi bir tesis olmayan kamp alanları da mevcut.

4- Kuş Gözlemi: Çok farklı kuş türlerine ev sahipliği yapan Yenice Ormanları'nda kuş gözlemi yapabilir, kuşların göç zamanı birbirinden güzel kuş türlerini bu ormanda gözleyebilir, fotoğraflarını çekebilirsiniz.

5- Yaban Hayatı İzleme: Kendine özgü ekosisteme sahip olan Yenice Ormanları yabani tavşan, karaca, geyik, çakal, ayı, vaşak gibi türleri bünyesinde barındırıyor. Yenice Kent Ormanı yetkilileri ile görüşerek, güvenli alanlarda yaban hayatının izlerini sürebilirsiniz.

6- Kanyoning: Bölgede bulunan Şeker Kanyonu, genelde Yenice'ye gelenlerin ilk uğrak yeri oluyor. Karabük - Yenice Karayolu'nun 3. kilometresinde yer alan Yenice Şeker Kanyonu'nun uzunluğu 6,5 km olup, kanyon yüksekliği 100 metreden başlayıp, 250 metreye kadar çıkmaktadır. Yer yer zor geçişlerin bulunduğu kanyonda ''kanyoning'' sporu dediğimiz yürüyüş, iple atlama, tırmanma ve yer yer yüzme etkinliğini kapsayan aktiviteyi yapabilirsiniz. Kanyoning sporu bu konuda uzman ve profesyonel ekipmanı olan kişiler tarafından yapılmalıdır. Bu kanyonun başlangıç noktasına toplu taşıma ile ulaşabilir ve gezinize buradan başlayabilirsiniz.

7- Kaya Tırmanışı: Oldukça haşmetli Şeker Kanyonu'nu oluşturan kayalara sahip olan Yenice Ormanları içerisinde kaya tırmanışı yapabilirsiniz. Unutmayın gerekli ekipmanlarınız yanınızda olmalı.

Yenice'de Geçirilecek Bir Hafta Sonu Tatil Planı

Hafta Sonu Gidebileceğiniz Bir Sonbahar Rotası: Yenice Kent Ormanı

1. Gün: Cuma günü iş çıkışı aracınıza atlayıp yola çıkabilirsiniz. İstanbul'dan geliyorsanız; Bolu – Gerede – Eskipazar – Karabük güzergahını ya da diğer bir alternatif olarak Bolu – Yeniçağ – Mengen – Gökçebey güzergahını izleyebilirsiniz. 417 kilometrelik yolculuğunuz yaklaşık 5,5 saat sürecek. Ankara'dan geleceksiniz; Gerede – Eskipazar – Karabük güzergahını izlemek; 257 kilometre, yaklaşık 3 saat sürecek. Otobüsle gelmeyi planlıyorsanız, Karabük'ten Karabük Yenice'ye düzenli olarak kalkan minibüsleri tercih edebilirsiniz. Varış saatinize göre otelinize yerleşin. Biraz dinlenin. Eğer geç bir saat değilse civarı turlayın. Tesis yetkilisinden ya da kamp alanındaki yan komşunuzdan çevre hakkında birkaç bilgi edinin. Sonra da güzel bir uyku çekin kendinize.

2. Gün:Sabah erkenden kalkıp otelinizde ya da kamp alanınızda güzel bir kahvaltı yapın. Yenice Ormanları'nda bol yürüyüşlü bir rota sizi bekliyor olacak. Aslına bakarsanız, bu ormanda çizilen rotaları iki günde bitirmek kesinlikle imkansız. 396 kilometrelik bir rotadan bahsediyoruz. Öncelikle kaybolmaktan korkmayın. Çünkü Yenice Belediyesi, ‘Yenice Ormanları Doğa Yürüyüş Parkurları' projesi kapsamında parkurlara kırmızı – beyaz levhalar yerleştirdi. Bununla birlikte başlangıç ve bitiş noktası olarak belirlenen kavşaklarda da tabelalar bulunuyor.

Kahvaltınızı yaptıktan sonra sizin için önerdiğimiz İncebacaklar Köyü – Kent Ormanı arasındaki yaklaşık 4 km'lik bir yürüyüş için kendinizi hazırlayın. Albergo Butik Otel'in doğal ürünlerle hazırladığı kumanyaları çantanıza koyun. Köyden asfalt yolu izleyin. Sizi Şeker Kanyonu karşılayacak. Burada minik bir fotoğraf molası verin. Sonrasında yola devam edin Kent Ormanı'na ulaşın. Yürüyüşünüz yaklaşık 1 saat süreceği için sizi pek fazla zorlamayacaktır. Acıktığınızı hissettiğinizde yanınızdaki kumanyaları değerlendirin.

Aynı yolu takip ederek otelinize geri dönün. Eğer yorulduğunuzu hissediyorsanız, günün geri kalan kısmını dinlenerek geçirin. Yok, ben sıkılırım tüm gün otelde diyorsanız, biraz dinlendikten sonra Albergo Butik Otel'den birer dağ bisikleti kiralayın. Bulunduğunuz noktadan Yazıköy'e doğru tırmanın. Aslandibi ve Eğriova Göleti yolunu takip edin. Karşınıza çıkacak olan küçük dereleri fotoğraflamayı ihmal etmeyin. Anıt ağaçların çevrelediği bu orman müzesinde doğanın keyfini olabildiğince çıkarmaya çalışın. Bundan sonraki güzergah devamlı tırmanış içerdiğinden otelinizin bulunduğu noktaya doğru inişe geçebilirsiniz. Otelinize vardıktan sonra biraz dinlenin. Akşam yemeğinizi yiyin, bu uzun ve yorucu günü birer kadeh sıcak şarapla üzerinizden atın.

3. Gün:Sabah erkenden kalkın ve güzel bir Pazar kahvaltısı keyfi yapın. Yenice ilçe merkezine gidin. Yaşlı ve sert ağaçlardan yapılma baston ve tahta kaşıklara göz atın. Hatta kendiniz ve sevdikleriniz için birer tane alın bunlardan. Dönüş yoluna çıkmadan önce Safranbolu'ya 68 km mesafede bulunan Eskipazar ilçesindeki Hadrianapolis Antik Kenti'ni gezin. Bu noktadan sonra geri dönüş yolculuğunuza başlayabilirsiniz. Yenice Ormanları gezinizi doğayla baş başa, romantik bir hafta sonu kaçamağı olarak değerlendirebilirsiniz. Bu nedenle buraya eşiniz ya da sevgilinizle gelmenizi tavsiye ediyoruz.

Yenice Kent Ormanı Kamp Alanları ve Konaklama

Hafta Sonu Gidebileceğiniz Bir Sonbahar Rotası: Yenice Kent OrmanıYenice Kent Ormanları gezisi düşündüğünüzde konaklama için iki alternatifiniz mevcut. Ya tüm ekipmanlarınızı getirerek orman içerisinde kamp yapabilir, ya da rotalar arasında bulunan köylerde hizmet veren köy pansiyonları veya ahşap konaklama evlerine sahip olan tesislerde konaklama yapabilirsiniz. Eğer Yenice Ormanları'nda birkaç gün geçirmeyi düşünüyorsanız Yenice Kent ormanı kamp alanlarından Şekermeşe, Darıyazısı, Sorgun Yaylası, Eğriova Göleti kamp alanlarını kullanabilirsiniz. Bu kamp alanlarının bazılarında tuvalet, düz kamp alanı ve piknik masaları mevcut. Not olarak düşelim Yenice Ormanları içerisinde kamp için herhangi bir tesis, işletme, market vb. İşletme bulunmamakta. Bakir bir coğrafyaya adım attığınızı bilmelisiniz.

Kamp yapamam, Yenice Kent ormanında otel önerisi istiyorum derseniz de Kaya Bungalow Evleri Alay Konağı, İncebacaklar Köyü'nde bulunan Albergo Butik Otel, Asmazlar Bağ evi ve Yenice Ihlamur Teras önerebileceğimiz Yenice Otelleriarasında.

Yenice Kent Ormanı'nda Yürüyüş ve Kamp Yapmadan Önce Dikkat Edilecek Noktalar

 • Mutlaka mevsime uygun kıyafetler ve kamp ekipmanı getirmelisiniz.
 • Orman içerisindeki kamp alanlarında sadece tuvalet imkanı olduğunu bilerek yiyecek ve ekipman açısından tedarikli gelmeli, kaç gün yürüyüş yapacaksanız ona göre malzemelerinizi getirmelisiniz.
 • Elektronikleriniz için taşınabilir portatif adaptörler getirmeli, gittiğiniz kamp alanlarında elektrik olmadığını bilmelisiniz.
 • Bakir bir doğaya geldiğinizi bilmeli, bazı yerlerde GSM şebekesinin çekmediğini bilmelisiniz.
 • Kendi kondisyonunuza göre rotaları seçmeli, kendinizi zor durumda bırakacak durumlardan ve rotalardan kaçınmalısınız.
 • Yanınızda çöp poşeti bulundurmalı ve çöplerinizi ormanda bırakmamalısınız.
 • Yenice Kent Ormanı hakkında daha fazla detaylı bilgi almak, yürüyüş parkurları ve konaklama detaylarının yer aldığı online rehber kitaptan yararlanabilirsiniz.
Hafta Sonu Gidebileceğiniz Bir Sonbahar Rotası: Yenice Kent Ormanı

Türkiye'nin en büyük blok ormanlarına sahip olan ve adeta açık hava orman müzesi diyebileceğimiz Yenice Kent Ormanı'nı bu sonbahar mevsiminde ziyaret edebilir, dilerseniz gezinizi bir hafta sonuna sığdırabilir, dilerseniz 3-4 gününüzü ayırarak bu muhteşem doğayı sevdiklerinizle beraber keşfedebilirsiniz.

7 Kullanıcı Yorumu
 • Tarihe Göre Listele
 • En Faydalılar
7
/

-

Daha önce Istranca Dağları'ndaki kamp alanında bulundum. Harika bir alan, deniz ve göl birleştiğinde daha hoş ve çok güzel. Kışın dahi harika.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
7
/

-

1- Yenice valliği yok, düzeltin. 2- Yerlerle ilgili enlem boylam değerleri verirseniz daha kolay olur.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
7
/

-

Tanıtım yazısında valilik ifadesini göremiyoruz, ilçe merkezi ifadesi var. Daha değişik bir konuya değineceğim, malum mevsim kış, doğadaki hayvanlar acaba bu tür kırsal yerlerde vahşi hayvanların gezginlerin karşısına çıkma ihtimalinden söz ediliyor mu? Alınması gereken tedbirler hakkında öneriler var mı?

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
7
/

-

Yürüyüş parkurları ile ilgili proje Yenice Kaymakamlığı tarafından yapılmış ve yürütülmüştür. www.yenice.gov.tr adresinden kontrol edebilirsiniz.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
7
/

-

Maalesef işaretlemeler ve tabelalar oldukça zayıf. Doğa gerçekten harika.

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
7
/

-

Albergo Otel tadilata girmiş mart ayına kadar. O civarda da kalacak başka otel yok gibi. :/

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
7
/

-

Mrb Herkese Alkollü öneriyormuş gibi öneriler yapmazsaniz cok daha iyi olur.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)