Geçmişten Günümüze: Türkiye'nin En Görkemli Antik Kentleri, Türkiye

Geçmişten Günümüze: Türkiye'nin En Görkemli Antik Kentleri

4 Yorum

Rota Önerileri Sevgi Özdil

Geçmişten Günümüze: Türkiye'nin En Görkemli Antik Kentleri
Jeopolitik önemini antik çağlardan bu güne kadar koruyan Anadolu, yüzyıllarca birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış olan bir yerdir. Bu topraklarda yaşamış olan her uygarlık; tapınaklarıyla, tiyatrosuyla, sunaklarıyla ve daha birçok birimiyle teşkilatlı şehirler kurmuşlar ve geçmişten günümüze izlerini bırakmışlardır.
Verimli Anadolu topraklarının her bir yanında kurulan şehirler olsa da ağırlıklı olarak eski zamanlarda insanlar deniz ticaretiyle uğraşıyorlardı. Deniz ticaretinin de en yoğun olduğu yerler Ege ve Akdeniz kıyılarıydı. Ticaretin etkisiyle de günümüzdeki en görkemli antik kentler çoğunlukla bu bölgelerde toplanmıştır.

1 - Aphrodisias / Aydın

Aphrodisias antik kentiBir zamanlar Lidya eyaletinin başkenti olan Aphrodisias, 1987 yılından bu yana UNESCO'nun Dünya Kültür Mirası Listesi'nde. Aphrodisias, 2004 yılında da uzmanlardan oluşan jüri tarafından en iyi on antik kent listesine de eklenmiştir. Aydın'ın Karacasu ilçesinde yer alan şehir Nazilli'ye 38 km. uzaklıktadır. Adını aşk ve güzellik tanrıçası Aphrodite'den alan Aphrodisias özellikle Roma döneminden günümüze kadar çok iyi korunmuş anıt yapıları ile Türkiye'nin en önemli arkeolojik yerlerinden biridir. Aphrodisias Stadyumu, kentin en iyi korunmuş ve en görkemli yapısı olarak da şehre girildiği an hemen göze çarpmaktadır.

2 - Pergamon / İzmir

Pergamon antik kenti2014 yılında UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'ne girmiş olan Pergamon; Helenistik, Roma, Doğu Roma ve Osmanlı dönemlerine ait katmanları içerisinde barındırmaktadır. Şehrin koruyucusu olduğuna inanılan Athena'nın adına yapılan tapınağı, 50 bin kişilik amfi tiyatrosu, surları ve kütüphanesi ile oldukça görkemli olan Pergamon, krallığın da başkentiydi. Kentte yer alan Athena Tapınağı'nın güneyindeki bir terasta Zeus Sunağı bulunmaktaydı. Zeus Sunağı da Berlin'e taşınmış ve onarılarak oradaki Pergamon Müzesi'nde sergilenmektedir.

3 - Ephesos / İzmir

Efes antik kenti2015 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi'ne alınan Efes Dünya Miras Alanı; Çukuriçi Höyük, Ayasuluk Tepesi (Selçuk Kalesi, St. John Bazilikası, İsa Bey Hamamı, İsa Bey Camii, Artemision) Efes Antik Kenti ve Meryem Ana Evi olmak üzere dört bileşenden bir araya gelmektedir. M.Ö. 6000 yılına denk gelen kuruluşu ve İyonya'nın 12 şehrinden biri olan Efes, pek çok uygarlığa ev sahipliği yapmış büyüleyici bir antik kent.

4 - Side / Antalya

Side antik kentiTüm heybetiyle M.Ö. 7. yüzyıldan günümüze kadar gelen antik şehirde kazılar yaklaşık 70 yıldır devam etmektedir. Devam edilen bu kazılarla her gün yeni bir buluntu gün yüzüne çıkmaktadır. Kentin en önemli yapıları arasında herkesin zihninde de direk canlanan tiyatro ve Apollon Tapınağı gelmektedir. 70 yılda antik kentin sadece %10'un gün yüzüne çıktığını söyleyen uzmanlar tamamının ortaya çıkmasının 4 asır süreceğini belirtmişlerdir.

5 - Assos / Çanakkale

assos antik kentiSönmüş bir volkanik tepe üzerine andezit taşından yapılmış kocaman bir şehir, Assos. M.Ö. 6. yüzyılda kurulan kentin yapımında işlemesi zor ama son derece dayanıklı olan andezit taşı kullanılmıştır. Assos'taki lahitler antik dünyada oldukça ünlüydü. Bu lahitler bedenin hızlı bir şekilde toprak olmasını sağladığı için "İnsan yiyen lahit" olarak adlandırılırlardı. Anadolu'nun birçok yöresine de Assos'tan lahit gönderilirdi. Assos şehrinin koruyucu tanrıçası Athena'dır. Kentin en yüksek noktasında harika bir manzaraya sahip olan Athena Tapınağı da ona adanmıştır. Assos'ta aynı zamanda filozof Aristoteles bir süre yaşamıştır ve burada bir de felsefe okulu kurmuştur.

6 - Sagalassos / Burdur

sagalassos antik kentiBölgedeki ilk yerleşim 12.000 yıl öncesine kadar gittiği saptanan Sagalassos, antik çağda Pisidia olarak bilinen bölgenin başkentidir. Sagalassos Antik Kenti, orijinal yapı taşlarının neredeyse tamamının bulunabildiği anıtsal yapıları ile son derece iyi korunmuş antik kentlerden biridir. Görkemli çeşmeleriyle anılan Sagalassos, dünyanın en yüksek rakıma sahip 9.000 kişilik tiyatrosu ve kendine has kaya mezarlarıyla adından söz ettirmektedir.

7 - Hierapolis / Denizli

Hierapolis antik kentiBir Frigya kenti olduğunu ileri sürülen Hierapolis'in, kuruluşu hakkında bilgiler oldukça kısıtlıdır. Ancak, M.Ö. 2. yüzyıl başlarında kurulduğu ve Bergama'nın efsanevi kurucusu Telephos'un karısı Amazonlar kraliçesi Hiera'dan dolayı, Hierapolis adını aldığı bilinmektedir. Tedavi amacıyla da kullanılan Pamukkale yeraltı suları (travertenler) tarihler boyunca buraya insanları çekmiştir. Kentteki antik hamamın şehrin dışına inşa edilmesinin sebebi ise; kente gelenlerin yıkanarak şehre girmelerini istemeleridir.

8 - Ani / Kars

Ani antik kentiKars'a 48 km mesafede bulunan Arpaçay boyunda bulunan antik kent, 2016'da Dünya Mirası olarak tescil edilmiştir. 961 - 1045 yılları arasında Pakraduni Hanedanlığı'ndan Ermeni hükümdarlarının başkentliğini yapmış olan Ani, günümüzde 11. ve 12. yüzyıla ait bazı İslam mimarisi eserlerine de ev sahipliği yapmaktadır.

9 - Zeugma / Gaziantep

zeugma antik kentiKazıların halen devam ettiği bu görkemli kent, Kommagene Krallığındaki 4 önemli yerleşim yerinden biridir. Bölge ismini Fırat nehrine köprü oluşturan bir dizi tekneden yani Zeugma'dan alır. Nüfusunun en yoğun olduğu dönemde, 80,000 kişiye ev sahipliği yapan kentin gün yüzüne çıkan kalıntılarının bir kısmı ve Çingene Kızı mozaiği bugün Gaziantep Arkeoloji Müzesi'nde sergilenmektedir.

10 - Patara / Antalya

patara antik kentiPatara Antik Kenti, Kaş'ın Kalkan beldesi yakınlarındaki bir antik kenttir. Kent Likya uygarlığına ait olup başkentlik de yapmıştır. Likya birliğinin üç oy hakkına sahip altı kentinden biri olan Patara, belki de zamanının en önemli yerleşim yeriydi. Ayakta kalan en eski demokratik meclis binası bu şehirdedir ve 2010 yılında TBMM tarafından restore edilmiştir.
4 Kullanıcı Yorumu
  • Tarihe Göre Listele
  • En Faydalılar
4
/

-

Sart Antik Kenti (SARDES) de görkem bakımından Efes ve Bergama'dan geri kalmaz. Ayrıca ulaşımı da kolaydır.

  • Faydalı buldum (1)
  • Faydalı bulmadım (0)
4
/

-

Alacahöyük Tarihi Milli Parkı da en önemli ve medeniyetin beşiği kabul edilen antik kentlerimizdendir.

  • Faydalı buldum (1)
  • Faydalı bulmadım (0)
4
/

-

Bu sefer 10 değil keşke 20 yahut 30 yer koysaydınız. Bu yerler gibi o kadar çok yer var ki, hangisini göstermek zor. Bence ilk başta gelecek olanlardan biri Göbekli Tepe'dir. Dünyada en eski sayılan 12 bin senelik tapınaklar, kimlerden kaldığı belli değil. Beni çok ilgilendiren şehirlerin başında Side'nin 23 kilometre kuzeyindeki çam ormanları içinde, dağda olan Seleukia şehridir. Başına büyük bir felaket geldikten sonra terk edilmiş bir şehir. Gidiş toprak yol. Tavsiye ederim.

  • Faydalı buldum (1)
  • Faydalı bulmadım (0)
4
/

-

Kis immak bizatkin antakya nerede şerefsizler antakya geçmişten gunümüze ulaşmış tek yaşanılan şehir din kitaplarında olsun geçmiş kitaplarda hep antakya geçiyorr ama turkiyrdeki kitaplarda nedendir bilinmez hiç geçmez

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)