Gastronomi Sihirbazlarının Diyarı Gaziantep, Türkiye

Gastronomi Sihirbazlarının Diyarı Gaziantep

Yorum Yok

Gezi Rehberi Coşkun Aral

Gastronomi Sihirbazlarının Diyarı Gaziantep
Yemeğe düşkün insanların yolu Gaziantep'e sık düşer. Sahip olduğu mutfak kültürüyle markalaşmayı başarmış olan Gaziantep, ağzının tadını bilenlere beklediğinden fazlasını sunar. Şehrin markalaşmış yemeklerini tadabilmek için seçenek bol. Her öğün farklı bir tatla buluşulan bu şehirde, alınan kalorileri yakmak için çarşı-pazar dolaşmak da büyük keyif veriyor. Ne var ki, sokaklarda tehlike büyük, her an insanı baştan çıkarabilecek bir lezzetle karşılaşmak olası.
gastronomi sihirbazlarının diyarı gaziantepBu yıl Nisan ayında açılan Gaziantep Mutfak Sanatları Merkezi, şehrin zengin yemek kültürüne tanıklık etmek isteyenler için doğru adres. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı'na bağlı olarak faaliyet gösteren bu merkezde her hafta iki mönü çıkıyor. Bir hafta yediğinizi bir sonraki hafta bulamıyorsunuz. Yemek kültürü zengin olunca çeşit de bol oluyor. Üstelik mönüdeki tüm yemekler, çorbasından zeytinyağlısına, tencere yemeklerinden tatlısına kadar sadece lezzetiyle değil, sunumuyla da ziyaretçilerinin beğenisini kazanıyor.

"Yeşil Altın"

gastronomi sihirbazlarının diyarı gaziantepGastronomi kenti olarak adından söz ettiren Gaziantep, bugün Türkiye'deki fıstık üretiminin %60'ını karşılıyor. Fıstık bol olduğu için de birçok yemekte fıstık kullanılıyor. Yaşamın her alanında kendinden söz ettirmeyi başaran bu değerli meyve, "yeşil altın" tanımlamasını fazlasıyla hak ediyor.
gastronomi sihirbazlarının diyarı gaziantepFırat yamaçlarında uçsuz bucaksız ekilmiş Antep fıstığı ağaçları, sadece bugünün değil, fıstığın geçmişte de bölgenin lezzet dağarcığında yer aldığını ortaya koyuyor. Bugün Yavuzeli ve Nizip ilçelerinde tespit edilmiş ve anıt ağaç olarak belirlenmiş fıstık ağaçları, yeşil altının bölgede yüzlerce yıldır tüketildiğinin göstergesi.
gastronomi sihirbazlarının diyarı gaziantepDünyada başlıca fıstık üretici ülkeler arasında yer alan Türkiye'nin Antep fıstığı alanı ABD'den fazla olmasına rağmen, ülkemiz üretimde ABD'den geride. İran ve ABD'den sonra Türkiye fıstık üretiminde üçüncü sırada yer alıyor. Bunun en önemli nedeni de fıstık üretiminde yapılan hatalar. İşte tam bu noktada 2011'de başlayan ‘Fıstığımız Bol Olsun' projesinden bahsetmek gerekiyor. Tema ve Nestle Damak işbirliğiyle hayata geçirilen projeyle Gaziantep, Şanlıurfa ve Adıyaman çevresinde seçilmiş bahçelerde, Antep fıstığı üretiminde kalite ve verimliliği arttırmak hedefleniyor. Çiftçilere verilen uygulama tabanlı eğitim programıyla üretimde yapılan hata ve eksikler giderilerek, beş yıl içinde %50'ye yakın bir verim artışı sağlanmış.
gastronomi sihirbazlarının diyarı gaziantepGaziantep'te bulunan Antep Fıstığı Araştırma Enstitüsü, fıstık yetiştiriciliğinde karşılaşılan sorunlara çözümler arıyor, hastalıkları tanıyıp çözüm geliştiriyor ve topraktan meyveye uzanan yolda türlü bilimsel çalışmalarla yeşil altının geleceği için çalışıyor. Fıstığımız Bol Olsun projesiyle de elde edilen bilimsel bilgiler, çiftçilere ulaştırılarak yerinde eğitimle, verimde fark yaratılması hedefleniyor. Proje bahçelerinde artan verim sayesinde çiftçilerin yüzü gülüyor ve yetiştiricilikte geçmişten gelen yanlış uygulamalar da birer birer değiştiriliyor. Tabii tüm bu sürecin zaman aldığını ve her çiftçiye tek tek ulaşılması gerektiğini düşününce, yürütülen projenin koordinatörü olan Yüksek Orman Mühendisi Metin Şenol'un önemli bir görev üstlendiği ortaya çıkıyor. Öyle ki, Metin Bey artık "Fıstık Dede" olarak anılmaya başlanmış. Her gördüğü ağacı okuyabilen Metin Şenol'un çabaları sayesinde, geçmişte "Dede diker, torun yer." denilen Antep fıstığında hasadı, kim ekerse o yapıyor.
gastronomi sihirbazlarının diyarı gaziantepAşılama ve budama fıstık üretiminde kaliteyi arttırıyor. Geleneksel alışkanlıkları ağır basan çiftçiler aşılamayı ağaç bilek kalınlığına geldiğinde yapıyor, oysa Metin Bey aşının üçüncü yılda yapılmasını öneriyor ve devam eden yıllarda yapılacak şekil budamalarıyla da verimin artacağını söylüyor. Bu sayede Antep fıstığı ağaçları beşinci yıllarında ürün vermeye başlıyor. Oysa genel kanı, verim için 18-20 yıl beklenmesi gerektiği. Bir diğer sorun da sulama. Sulamanın ağaçların ihtiyacına uygun olarak, her yıl bölgenin aldığı yağış miktarı hesaplanarak yapılması gerekiyor. Ağacın gövdesine su değmemesi gerektiğini de Metin Bey'den öğrenmiş oldum. İşin sırrı çok. Ağacı ekip gerisini topraktan beklemekle olmuyor. Tıpkı Metin Bey'in dediği gibi, "Allah'ın bereketi kulunun alın teriyle oluyor."
gastronomi sihirbazlarının diyarı gaziantepDünya, bu topraklardan çıkan bir ürünü Amerika'dan ve İran'dan alırken, tüm çabayı sadece Gaziantep'ten beklemek de haksızlık. Gastronomi konusunda marka olmayı başarmış kentimiz, şimdi de adını verdiği Antep fıstığında büyük bir atılım yapıyor. Darısı diğer fıstık üreticisi şehirlerimizin başına.

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)