Komşuya Ziyaret: Arabayla Yunanistan'a Nasıl Gidilir?, Türkiye

Komşuya Ziyaret: Arabayla Yunanistan'a Nasıl Gidilir?

8 Yorum

Gezi Rehberi Sevgi Özdil

Komşuya Ziyaret: Arabayla Yunanistan'a Nasıl Gidilir?
Ege sahillerinin karşı kıyısı olan Yunanistan, uzak gibi görünse de aslında çok yakın. O kadar yakın ki sadece 3 saatte İstanbul'dan İpsala Sınır Kapısı'na ulaşabiliyorsunuz. Sınırdan arabayla geçiş yapacağınız için hem sizin hem de aracın bazı belgelere ihtiyacı var. Yunanistan'a geçiş için sizin Schengen vizesine ihtiyacınız olduğu kadar arabanızın da uluslararası sigorta ya da yeşil kart dediğimiz bir belgeye ihtiyacı var. İşte tüm bu belgeler nasıl hazırlanır, nereden temin edilir, bu belgelerle Yunanistan'a Schengen vizesi için nasıl başvuruda bulunulur ve daha nice hap bilgiyi sizlerle detaylıca bu yazımızda paylaşıyoruz.

*2019 Temmuz ayında aracımızla Yunanistan'a geçtik ve en güncel bilgilerle hazırlık aşamasını sizlere bu içerikte aktarıyoruz.

Yunanistan İçin Schengen Vizesi Evrakları

PasaportYunanistan Schengen bölgesi olduğu için öncelikle bir Schengen vizesine ihtiyacınız var. Eğer geçerli bir Schengen vizeniz, diplomatik, hizmet ya da yeşil pasaportunuz varsa bu kısmı atlayabilirsiniz. Geçerli bir Schengen vizeniz yoksa ilk iş olarak Yunanistan Konsolosluğu'nun yetkilendirdiği bir aracı kurumdan randevu almalısınız. Seyahat tarihlerinizi netleştirdiyseniz, seyahat tarihinden en az 25 gün öncesine randevunuzu alın. Çünkü yoğunluk sebebiyle vize işlemlerinin 20 – 25 gün sürdüğü durumlar olabiliyor.
Kosmos vize hizmetleri
Biz, vize başvurusu için ‘Kosmos Vize Hizmetleri' adlı yetkili firmayı tercih ettik ve evraklarımızı Altunizade'deki ofislerine teslim ettik. Firmanın ayrıca Şişli ve Trabzon'da da ofisleri mevcut. Firmanın internet sitesinden başvuru formunu doldurarak randevunuzu alabiliyorsunuz. Bu başvuru formunu doldurup çıktısını aldıktan sonra diğer gerekli evraklınızı hazırlamaya başlayabilirsiniz. Otel rezervasyonu, iş yerinden alınması gereken evraklar, seyahat sigortası ve diğer evraklar. Bu evraklar içerisinde ulaşım belgesi olarak uçak bileti yerine aracınızın bilgilerini paylaşacaksınız. Aracın Turing'ten alınmış uluslararası sigortasının fotokopisi, uluslararası ehliyetin fotokopisi (ayrıntılı bilgiyi aşağıdaki yeşilkart işlemleri kısmında bulabilirsiniz), araç sahibi siz ya da sizinle seyahat eden biriyse onun pasaport bilgileri değilse sizin adınıza noterden onaylı vekaletname ve araç ruhsatının fotokopileri gerekiyor. Hazırladığınız tüm bu evraklarla vize başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Araç İçin Yeşilkart İşlemleri

GreencardAraç sahibi sizseniz ya da araç sahibi bu yolculukta size eşlik edecekse onunla birlikte Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu'na kısa bir ziyaret yapmanız gerekiyor. Bu ziyaret esnasında aracın yanınızda olmasına gerek yok. Sadece evraklarınız tam olsun. Eğer sizin değilse ve araç sahibi sizinle seyahat etmeyecekse noterden araç sahibi tarafından sizin adınıza çıkartılmış bir vekaletnameye ihtiyacınız var. Noter orada size aracı yurt dışına çıkarmak için tüm işleri yapabilme yetkisi gibi bilgiler içeren bir vekaletname hazırlıyor. O vekaletnameyi alıyorsunuz, aracın ruhsatını alıyorsunuz ve ehliyetinizi de alarak Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu'nun (Huzur Mah. Fazıl Kaftanoğlu Cad. No:2 34485 Sarıyer/İstanbul) yolunu tutuyorsunuz. Tüm bu belgeleri sunduktan sonra aracınızı en az 15 gün olmak kaydıyla sigortalıyorsunuz. Yeşilkart güncel fiyat listesine Turing'in internet sitesinden ulaşabilirsiniz. Ödemeleri nakit yapabileceğiniz gibi kredi kartınızla da yapabiliyorsunuz.
yeşilkartYeşilkart, 3. şahıslara verilecek hasarlar için düzenlenen zorunlu bir sigorta olarak geçmekte. İsteğinize bağlı olarak, kendi aracınızın kaskosu varsa Türkiye'deki kasko poliçenize 65TL gibi bir ödeme yaparak yurt dışı teminatı ekletebiliyorsunuz. Yurt dışı kaskosu en az 1 aylık yapılabiliyor ve fiyatlar kasko yaptırdığınız firmaya göre ufak değişiklikler gösterebiliyor. Vize işlemleri için bu belgeleri kullanmayacak olanlar İpsala ve Kapıkule sınır kapılarında da araç için uluslararası sigorta yaptırabilirler. Sınır kapılarındaki Turing merkezinin 7/24 hizmet verdiğini de belirtelim. Biz, hem vize için bu belgeye ihtiyacımız olduğundan hem de işimizi son dakikaya bırakıp riske atmayı sevmediğimizden bu seçeneği değerlendirmedik. Yeşilkart'ın hangi ülkelerde geçerli olduğunu merak ediyorsanız onu da Turing'in internet sitesinden bulabilirsiniz.

Uluslararası Ehliyet İşlemleri

Uluslararası ehliyetTuring'e gittiğinizde size ehliyetinizi soruyorlar. Eğer ehliyetiniz yeni ehliyetlerdense sorun yok. Ancak eski tip ise Turing sizin için uluslararası sürücü belgesi veriyor. Bu sürücü belgesi için yanınızda; ehliyet, TC. kimlik numarası olan bir kimliğiniz ve 2 fotoğraf olması gerekiyor. Bu işlemlerin tutarlarını da yine Turing'in internet sitesinden bulabilirsiniz.
uluslararsı ehliyet fiyat listesi*2019 için güncel ücretler ise; ilk kez alıyorsanız 690TL, yenileme yapacaksanız 383,55TL. Yok ben bunların hiçbiriyle uğraşmam gider ehliyetimi yenilerim derseniz de Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nden (https://randevu.nvi.gov.tr/) (Eski adıyla ‘Nüfus Dairesi') hemen randevunuzu alın ve ehliyetinizi yenileyin.
randevu yeni ehliyetYunanistan'dan Schengen vizenizi aldınız, aracınız için uluslararası sigortanızı yaptırdınız, kaskonuza yurt dışı teminatı eklettiniz, aracı uzun yol için kısa bir bakımdan geçirdiniz, vize başvurusunda verdiniz ama vize başvurusu yapmadıysanız ya da zaten vizeniz varsa kendiniz ve yanınızdakiler için yurt dışı sağlık sigortanızı da yaptırdıysanız komşuya ziyaret için hazırsınız demektir. Artık yola çıkabilirsiniz.

Arabayla İpsala'dan Yunanistan'a Geçiş

İpsala sınır kapısıPasaportunuz, uluslararası sigortanız -orijinali yanınızda olmalı, gümrükte onu ibraz ediyorsunuz- ve tüm belgelerinizle düşünüz yollara. Biz sabah 05:00'de İstanbul'dan yola çıktık ve hiç mola vermeden 07:45'te İpsala sınır kapısına vardık. Sınır kapısına birkaç kilometre kala benzin istasyonları var. Biz arabamızın deposunu burada doldurduk. *2019 Temmuz'da Türkiye'de benzinin litre fiyatı 6.98 TL idi. Yunanistan'da ise benzinin litre fiyatı 1.64 Euro idi. Otomobillerin geçiş yaptığı yerden sınır kapsının içine girdik. Burada gümrük için sırada bekliyorsunuz. Sırada beklerken sol tarafta yer alan binadan ‘Yurt dışı çıkış harç pulu' alıyorsunuz. Bu harcı yetkili bankalara yatırarak temin edebilirsiniz. Pulunuzu da aldıktan sonra ilk nokta pasaport kontrol. Gümrük polisi tüm pasaportları alarak çıkış damgasını vuruyor ve sonraki büroya doğru yol alıyorsunuz. Bu kontrol noktasında da aracın belgeleri kontrol edilerek onay veriliyor ve gümrüksüz bölgeye geçiyorsunuz. Burada Setur Duty Free noktası var. Dilerseniz buradan alışveriş yapabilirsiniz.
Köprü sınırıSonra yol boyunca ilerliyorsunuz ve sınırı çizen köprüden geçerek Yunanistan tarafına ulaşıyorsunuz. Bu arada Türkiye tarafında sınıra geldiğimizde önümüzde 6 tane araç vardı ve toplamda 15 dakika içerisinde sınırı geçtik. Yunanistan tarafına geldiğinizde de ilk olarak pasaport kontrolü yapılıyor. Bu kontrol sırası da yaklaşık 10 dakikada bitiyor ve ver elini komşu diyerek sınırı geçiyorsunuz. İşte bu kadar kolay. Hep gözümüzde arabayla Yunanistan'a gitmek büyüyordu ama o kadar kolay ki korkmanıza hiç gerek yok. Trafik aynen Türkiye'deki gibi akıyor. Tabi Türkiye'ye göre daha az araç ve araç trafiği olduğu doğru. Yollar yeni ve oldukça rahat. Otobanlar için herhangi bir otoyol kartı almanıza gerek yok, nakit gişeleri var. O gişelerde nakit olarak ücretleri ödeyebilirsiniz. Biz Thasos – Taşoz Adası'na gittik ve yol üzerinde sadece 2 kez ödeme yaptık. Biri 1,70 Euro diğeri de 1,90 Euro olarak. Yani öyle çok pahalı değil.

Türkiye'ye Dönüş

Türkiyeye girişAynı güzergahtan geçerek sınır kapısına varıyorsunuz ve yine ilk olarak pasaport kontrolünden geçiyorsunuz. Bizim aracımız burada aranmadı. Pasaport kontrolünden sonra Türkiye tarafına ulaşıyorsunuz yine burada hem Yunanistan kısmında hem de birkaç metre ilerisindeki Türkiye kısmında duty free mağazaları var. Fiyatlar ikisinde de hemen hemen aynı. Buralardan alışveriş yapıp kuyruğa girebilirsiniz. Burada işlemler biraz daha uzun sürüyor. Yine ilk önce pasaport kontrolden geçiyorsunuz, biraz daha ilerleyince araç kontrol noktasına geliyorsunuz. Orada aracın yeniden Türkiye'ye geldiğine dair bilgi veriyorsunuz. Gümrük polisi aracınızı kontrol ediyor ve sonra son kapıya geliyorsunuz. Buradaki görevli sizi ve aracı görüp geçiş veriyor ve yeniden Türkiye'ye giriş yapmış oluyorsunuz.
8 Kullanıcı Yorumu
 • Tarihe Göre Listele
 • En Faydalılar
8
/

-

Yunanistan otobanlarında 130 km ortalama azami sürat yazar ama şimdiye kadar kaç kere gittiysem hiç uymadım. Rahatça istediğiniz emniyetli sürati yapabilirsiniz. 10 senedir hiç ceza yemedim. Bu arada süratli gitmek marifet değil bilgi açısından paylaştım. Otobanda bizdeki gibi dinlenme tesisi yoktur, exitlerden çıkıp^, ihtiyaç molası verip tekrar otobana dönüyorsunuz.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
8
/

-

Daha önce bu yolculuğu Ankara-Paris hattında gidip gelirken 7-8 kere yaptım. Bürokraside çok fazla değişiklik olmamış. Şimdi bu işler artık gözümüzde büyüyor, varsa uçak, otobüs ve orada araç kiralamak daha kolay, işlemler hep İstanbul'da yaşayan ve oturanlara göre ayarlanmış, Anadolu'dan gelenlerin bütün bunlarla uğraşmayı göze alması gerekiyor. Ancak gidip görmek ve onların da Türkiye'ye gelmelerine vesile olur.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
8
/

-

10 yıldan fazla süredir Yunanistan'a arabayla bahar ve yaz aylarında deniz veya hafta sonu tatili şeklinde yılda 2-3 kere giden birisi olarak iki küçük bilgi notu: Avrupa'da çalışan yurttaşlarımız yaz tatillerini geçirmek üzere arabayla genelde temmuz sonu / ağustos başı Türkiye'ye gelirler ve ağustos sonunda dönerler. Kapıkule Sınır Kapısı'ndaki bu toplu giriş-çıkış dönemlerdeki yoğunluktan kaçmak için bunlardan bir kısmı İpsala Sınır Kapısı'nı tercih ederler. Sonuçta burada uzun araç kuyrukları oluşur ve sınırı geçmeniz saatler alabilir. Tavsiyem, temmuzun ikinci yarısında (özellikle pazar günleri) Yunanistan'dan Türkiye'ye giriş yapmaktan kaçınmanız. Aynı şekilde ağustos sonunda Türkiye'den Yunanistan'a çıkış yaparken de işçilerin dönüş trafiğini hesaba katmanız. Yine yaz aylarına denk gelen bayram tatillerinde Yunanistan'a giriş çıkışlar yoğunlaşır. Alternatif olarak yoğun olmayan Edirne'deki Pazarkule Sınır Kapısı kullanılabilir. Her ne kadar yol yaklaşık 75 km daha uzasa da sizi İpsala'daki bekleme süresinden kurtarır.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
8
/

-

Bu kadar zahmetli olamaz, başka yolu olmalı. Daha kısa halini yazar mısınız?

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (1)
8
/

-

Peki gidersek eğer bizi nasıl bir sıkıntı bekliyor? Gümrükte polisler Türkiye vatandaşlarına nasıl davranıyor? Herhangi bir sıkıntı sorun oluyor mu acaba.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
8
/

-

Okuduğum 150 blogdan en iyisini yazan, hiçbir cümlede başkalarından alıntı olmayan tek yazı! Emeğinize sağlık. Benim aklıma takılan bir şey var her şeyimiz tam, hafta sonu 2 günlüğüne Yunanistan'a gitmeyi planlıyoruz ama yeni ehliyet konusunda geç kaldık kargoyla haftaya gelecekmiş. Geçici yeni ehliyet çıktısı var elimde, bu çipli ehliyeti turing mi istiyor sigortayı yaparken? Onu çıkışta almayı düşünüyordum eğer öyleyse burada bir bankadan yaptırayım. Gümrükte istiyorlarsa geçemeyeceğiz galiba. :(

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
8
/

-

Peki kendi aracımızın kaskosu yok. Mecbur kasko yapılması şartı var mı peki?

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
8
/

-

gerçekten açıklayıcı bir bilgi olmuş teşekkürler

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)