Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol
Örnek Harita Görseli
Haritayı Görüntüle
Filtreler

Kategori

Aktivite-Eğlence
Turistik Yerler

Yeni Foça Gezilecek Yerler

Yeni civarında görülmesi gereken 2 yer.
En Çok Tavsiye Ettiklerimiz
Yeni Foça Öğretmenevi ve Akşam Sanat Okulu
Aktivite-Eğlence
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme4/5 Mükemmel
(1 yorum)
İzmir
Mambo Beach Club
Aktivite-Eğlence
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
İzmir

2 mekandan 2 tanesi gösteriliyor

Yeni Foça Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler

Foça Antik Tiyatrosu: Anadolu’nun en eski tiyatrolarından bir tanesi olan Foça Antik Tiyatrosu, Yeni Foça tarihi yerler listesi içerisinde bu yönü ile önemli bir noktada bulunuyor. Yapılış tarihi olarak MÖ 330’lu yılların öne sürüldüğü bu mekanın, milattan önce 1. yüzyıl içerisinde de seramik çöplüğü olarak kullanıldığı düşünülüyor.  .

Tiyatronun yapıldığı malzeme incelendiğinde inşada kullanılan taşların Foça taşı olarak da bilinen ve dayanıklı bir taş türü olmayan tufadan yapıldığını görüyoruz. Tarihsever turistler tarafından ilgi ile ziyaret edilen bu mekanı, sizler de Yeni Foça gezilecek yerler listeniz içerisine ekleyebilir, asırlarca yıl önceden günümüze dek ulaşmayı başarabilen kalıntı parçalarını inceleyebilirsiniz.

Foça Karakum Plajı: Yeni Foça meşhur yerler arasında sahip olduğu doğal güzellik ile öne çıkan Foça Karakum Plajı aynı zamanda mavi bayrağa sahip olan denizi ile de dikkatleri üzerine çekiyor.

Fener Yarımadası bölgesinde bulunan bu plaj, 500 metrelik sahil şeridi ve de 30 metrelik genişliği ile yöre halkının ve turistlerin serinlemek ve plaj keyfi yapmak için tercih ettiği mekanlar arasında yer alıyor.

Aktivite seven misafirlerine çeşitli su sporlarını yapma imkanı da sunan bu plaj bölgesindeki kafe ve tesislerde gündelik ihtiyaçlarınızı giderebilir, karnınızı doyurabilirsiniz.

Phokaia Antik Kenti: İyon yerleşim yerleri arasında önemli bir yere sahip olan Phokaia Antik Kenti, milattan önce 3 binli yıllarda İlk Bronz Çağı dönemi içerisinde kuruluyor. İlerleyen süreçte milattan önce 6. yüzyıla gelindiğinde ise bu kentin dünyanın en büyük kenti olduğu düşünülüyor.

Bu kentte yaşayan insanların gemilerle denizlere açıldığı ve de Fransa, İspanya, İtalya gibi kıyılara giderek koloni kentleri kurdukları da biliniyor. Günümüze dek çeşitli uygarlık ve toplulukların kendisine yerleşim yeri olarak belirlediği bu antik kent, Yeni Foça gezilecek yerler arayışında olan misafirler tarafından sıklıkla ziyaret ediliyor.

Beş Kapılar Kalesi: Yeni Foça doğal güzellikler listesinde bulunan plaj ve koyları gezen misafirlerin, bölgedeki tarihi mekanları da gezmek istediklerinde ziyaret ettikleri ilk mekanlar arasında bulunan Beş Kapılar Kalesi hakkında çok net bilgilere sahip değiliz. Bölgede yapılan araştırmalar sonucunda bu kalenin 11. yüzyılda inşa edildiği düşünülüyor.

Dikdörtgen kulelerle desteklenen bu yapı, 1275 senesine gelindiğinde Cenevizli Manuel Zackharna’ya veriliyor. Cenevizlilerce surlarının onarımı gerçekleştirilen kale, Osmanlı Dönemi egemenliği altına girince bir daha onarılıyor ve kuleler ile donatılıyor.

Türkiye Cumhuriyeti dönemi içerisinde de 1983 ile 1994 senelerinde restore edilen bu kalenin kayıkhanesi ise günümüzde bir açık hava tiyatrosu olarak kullanılıyor. Yeni Foça tarihi yerler arasında karşımıza çıkan bu mekanı, ziyaret listeniz içerisine eklemenizi öneriyoruz.

Foça Şeytan Hamamı: Yeni Foça gezilecek yerler listesi arasında bulunan Şeytan Hamamı, ilçe merkezine yaklaşık 2 kilometrelik bir uzaklıkta bulunuyor. Uzun bir yol ve bu yolun bağlandığı iki mezar olarak karşımıza çıkan bu mekanın tarihi geçmişinin ise MÖ 4. yüzyıla dek uzandığı düşünülüyor.

Bölgede yapılan çalışmalar sonucunca bir de seramik ortaya çıkıyor. Bu bölge şu an askeri alan içerisinde yer alıyor ve bu sebeple özel izine sahip değilseniz ziyaret edebileceğiniz mekanlar arasında bulunmuyor. Yine de Yeni Foça tarihi yerler listesi içerisinde böyle bir mekanın varlığını sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Foça Siren Kayalıkları: Yeni Foça doğal güzellikleri arasında bulunan Foça Siren Kayalıkları, çevresinde gelişen hikayeye konu olan mitolojik yaratıklardan ismini alıyor. Sirenler, Yunan mitolojisinde karşımıza çıkan sirenler; boş ve kimsesiz adalarda yaşayan deniz yaratıkları olarak biliniyor.

Kimi anlatılara göre yarı kadın, yarı kuş olarak kimi anlatılara göre de güzel bir deniz kızı siluetine sahip olan karşımıza çıkan sirenlerin, bulundukları bölgeye yolu düşen denizci erkekleri büyüleyerek dikkatlerini dağıttıkları ve böylece öldürdüklerine inanılıyor. Sirenler hakkındaki bilgilere Homeros’un Odysseia Destanı içerisinde de rastlıyoruz.

Yeni Foça gezilecek yerler listesi içerisinde yer alan Siren Kayalıkları ise, kuş uçmaz kervan geçmez bir halde bulunan ve hiçbir canlının barınmadığı yapısı ile bu mitolojik kahramanlarla özdeşleştiriliyor.

Foça Denizcilik Müzesi: Yeni Foça müzeler listesinin bir üyesi olarak karşımıza çıkan Foça Denizcilik Müzesi, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından kuruluyor. Müzeyi ziyaretiniz esnasında denizcilik ile ilgili materyal, belge ve objeler sizleri bekliyor. Bununla birlikte Foça Denizcilik Müzesi ilgi çekici denizcilik maketlerine de ev sahipliği yapıyor.

Müze içerisinde bulunan gemi dümenleri, telsizler ve pervaneler ile mekanı ziyaret eden tüm dünyadan turistlerin ilgi odağı olmaya devam ediyor.

Kuruluş amacının denizciliği tanıtmak ve sevdirmek olduğu düşünülünce, sergiledikleri bu eserler ve maketler ile istedikleri beğeniyi toplayan Foça Denizcilik Müzesi, bu alana meraklı iseniz özellikle ziyaret etmenizi tavsiye ettiğimiz mekanlar arasında yer alıyor.

İzmir şehrinin bu sevimli beldesi Yeni Foça gezilecek yerler listesi içerisinde pek çok değerli alanı barındırıyor. Bununla birlikte hazır yolunuz Foça’ya dolayısı ile de İzmir’e düşmüşken, İzmir’de bulunan tarihi ve turistik mekanları da ziyaret etmek isteyebilirsiniz. Sizler için hazırladığımız İzmir gezilecek yerler rehberini inceleyerek bölge hakkında daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.

Yeni Foça meşhur yerler listesi arasında bulunan mekanları ziyaretiniz esnasında bölgede konaklamak isterseniz karşınıza çıkabilecek Yeni Foça  otelleri ve pansiyonları görüntülemek için de sitemizden yararlanabilirsiniz. Seçtiğiniz otelin sunduğu farklı hizmet ve olanakları değerlendirerek tatiliniz için en doğru tesisi seçip, hayalini kurduğunuz tatil planınızın ilk adımını atabilirsiniz.  .

Yeni Foça Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Yeni Foça için gezilecek ailelere uygun turistik yerler nelerdir?
Yeni Foça için gezilecek ailelere uygun turistik yerler : Yeni Foça Halk Plajı, Yeni Foça konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Yeni Foça için gezilecek ücretsiz yerler nelerdir?
Yeni Foça için gezilecek ücretsiz yerler : Yeni Foça Öğretmenevi ve Akşam Sanat Okulu, Mambo Beach Club, Yeni Foça Halk Plajı, Yeni Foça konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Yeni Foça için gezilecek kalabalık gruplara yerler nelerdir?
Yeni Foça için gezilecek kalabalık gruplara yerler : Yeni Foça Öğretmenevi ve Akşam Sanat Okulu, Mambo Beach Club, Yeni Foça Halk Plajı, Yeni Foça konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Yeni Foça için gezilecek yerler nelerdir?
Yeni Foça için gezilecek yerler : Yeni Foça Öğretmenevi ve Akşam Sanat Okulu, Mambo Beach Club, Yeni Foça Halk Plajı, Yeni Foça konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.