Antalya Kaleiçi Hakkında Her Şey

Yorum Yok

Rota Önerileri Yeşim Özbirinci

Antalya Kaleiçi Hakkında Her Şey
Tarihi yapılar arasında yürümeyi çok seviyorum. Şehrin karmaşık ve kalabalık hali bir anda çekilir hale geliyor. Antalya'nın göz alıcı doğasının yanında Kaleiçi de bu duyguları yaşatan noktalardan biri. Old Town bölgesi olarak da geçen Antalya Kaleiçi, şehirde yapacaklarınız arasında kesinlikle yer almalı.

Neden bir gününüzü buraya ayırarak dolu dolu bir zaman geçirmeyi denemiyorsunuz? Sokaklarını ve müzelerini gezin, denizde yüzün, seyir terasında gün batımını izleyin. Akşamına da taş restoranların birinde karnınızı doyurun. Elbette bol bol fotoğraf çekmeyi de unutmayın.

Antalya Kaleiçi Tarihi

Antalya Kaleiçi Hakkında Her ŞeyAntik Pamphylia bölgesinde bulunan Antalya, II. Attalos tarafından Attaleia ismi ile kurulmuş. Bergama İmparatorluğu ile birlikte hızlı bir şekilde büyüyen Kaleiçi, daha sonra belli bir süre korsanların idaresinde kalmış. Roma İmparatorluğu'nun şehri ele geçirmesinin ardından surlar genişletilmiş. Böylelikle bölgedeki liman da ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiş. İşte tam bu dönemler Hadrian (Hadrianus), Attaleia'yı ziyaret etmiş ve günümüzün o popüler Üç Kapıları inşa edilmiş.

Roma'dan sonra bölgeye Bizanslılar hakim olmuş. Ardından 1207 yılında da Selçuklular (1. Gıyaseddin Keyhüsrev) şehri ele geçirmiş, lakin kısa süre içinde şehri kaybetmiş. 1216 yılında ise 1. İzzeddin Keykavus tekrar şehri fethetmiş. Surlar onarılarak birçok yeni yapı da bu dönemde inşa edilmiş.

Osmanlı Dönemi'nde ise Antalya, şehzade sancağı olarak kullanılmış. Halk kale içinde yaşamaya, liman yine kullanılmaya devam etmiş. 1972 yılında da Sit Bölgesi ilan edilerek yapılar yenilenmiş ve günümüzde kullanılan haline bürünmüş. Kaleiçi'nde ortalama 3 bin yapı bulunuyor. Ayrıca, 1984'te Uluslararası Turizm Yazarları Birliği (FİJET) tarafından Altın Elma Turizm Oskarı ödülüne layık görülmüş.

Kaleiçi Mimarisi

Antalya Kaleiçi Hakkında Her ŞeyYapılar genellikle yığma taşlar ve ağaç bağlantıları kullanılarak inşa edilmiş. Her yapı sokağa bakan bir cepheye ve sokak görmeyen bahçeye sahip. Sokak gören tarafın çok az penceresi buluyor. Üst katta ise cumba denilen, ağaç süslemelerle bezenmiş çıkmalar mevcut.

Antalya Kaleiçi'nde Gezilecek Yerler

Antalya Kaleiçi Sokakları

Antalya Kaleiçi Hakkında Her ŞeySadece sokaklarını gezmek bile çok keyifli. Tarihi surlar arasında dolaşmayı seven biriyseniz Kaleiçi tam size göre. Yürüyüşlerinde Osmanlı, Bizans ve Selçuklu'nun izlerini inceleyebilirsiniz. Ardından Antalya sıcağını üzerinizden atmak için Kaleiçi'ndeki denize kendinizi bırakabilirsiniz. Sokaklar; meyhaneler, restoranlar, oteller, antika ve hediyelik eşya dükkanları ile dolu. Gez gez bitmez. Ama gezerken kaybolma ihtimaliniz de var. Şunu da unutmamak gerek; yoldan çıkmak yeni maceraları da beraberinde getirir. O yüzden kaybolmaktan endişe etmeyin.

Hadrian Kapısı

Antalya Kaleiçi Hakkında Her ŞeyRoma İmparatoru Hadriosnu'un MS 130 yılında Antalya'ya gelişi vesilesi ile inşa edilmiş. Hadrianus Kapısı veya Üç Kapılar olarak da bilinir. Sizce bu kapı kaç yaşında? Tam tamına 1870! Kapının güneyinde Julia Sancta Kulesi bulunuyor. Bu kule, yapıldığı zamandan beri ayakta kalmayı başarmış. Kuzeyindeki kule ise antik dönemden kalma ama üst kısmı 1. Alaaddin Keykubat döneminde inşa edilmiş. Kulelerin dışında dört adet de sütun bulunuyor. Bu yapıların üzerlerinde Roma'nın izlerini rahatlıkla görebiliyoruz.

Kaleiçi tahmin ettiğinizden büyük bir yer ama yerel ve yabancı turistin başlangıç noktası genelde Hadrian Kapısı oluyor. Buradan yürümeye başlayıp denize doğru yol alıyorlar. Siz de bu rotayı takip edebilirsiniz. Eğer tekrar Hadrian tarafında dönmek istiyorsanız Kaleiçi Asansör'ü ücretsiz kullanabilirsiniz.

Suna - İnan Kıraç Kaleiçi Müzesi

Antalya Kaleiçi Hakkında Her ŞeyFotoğraf: vkv.org.tr

Suna ve İnan Kıraç çifti, 19'uncu yüzyıl geleneksel Türk mimarisini yansıtan tarihi bir evi ve Aya Yorgi Ortodoks Kilisesi'ni satın alarak, burayı etnografik eşyaların sergilendiği bir müzeye dönüştürmüşler. Müzenin ilk kısmı bu tarihi evde, diğer kısmı da Aya Yorgi Kilisesi'nde sunuluyor. Müzeyi ziyaret ederek aynı zamanda geleneksel yaşamın izlerini inceleyebilirsiniz. Damat tıraşı ve kına gecesi gibi Anadolu halk kültürüne özgü detaylar da yer alıyor. Bu arada Suna Hanım, rahmetli Vehbi Koç'un kızıdır, lakin 2020 yılında vefat etmiştir.

Valilik sitesine göre çarşamba günleri hariç her gün ziyaret edebiliyor. Yazın 19.30'a, kışın ise 18.00'a kadar açık. Giriş ücreti ise 5 TL.

Karaalioğlu Parkı

Antalya Kaleiçi Hakkında Her ŞeyKaleiçi aynı zamanda kocaman bir parka da ev sahipliği yapıyor. İçerisinde seyir teraslarından stadyuma kadar çeşitli noktalar bulunuyor. Yürüyüş yapabilir, falezlerin üstünden manzaranın keyfini çıkartabilirsiniz.

Hıdırlık Kulesi

Antalya Kaleiçi Hakkında Her ŞeyAnıt mezarlık amacı ile inşa edilen Hıdırlık Kulesi, Roma Dönemi'nden itibaren günümüze kadar bozulmadan kalabilmeyi başarmış. Savunma kulesi, deniz feneri ve gözetleme kulesi olarak da kullanılmış. Günümüzde ise özel etkinlikler için kullanılıyor.

Mermerli Plajı Ve Kaleiçi Yat Limanı

Antalya Kaleiçi Hakkında Her ŞeyKaleiçi bunca tarihi değerlerinin yanında bir tane de plaja sahip. Adını, eskiden hemen üzerinde bulunan Mermerli Köşkü'nden almış ama artık köşk yok. Şu an bir işletme tarafından plaj ve restoran hizmeti veriliyor. Giriş, şemsiye ve şezlong dahil kişi başı 40 TL. Üç kapılardan yürüyerek buraya varabilirsiniz.

Mermerli Plajı'nın sağında da Kaleiçi Yat Limanı kalıyor. Keyifli bir yürüyüş alanı sunan Yat Limanı'ndan kalkan tekne turlarına katılarak Kaleiçi ve Antalya'yı denizden izleyebilirsiniz. Mayıs ve ekim aylarında düzenlenen turların kişi başı fiyatı 100-120 TL olarak değişiyor.

Antalya Oyuncak Müzesi

Antalya Kaleiçi Hakkında Her ŞeyFotoğraf: oyuncakmuzesi.antalya.bel.tr

Sunay Akın'ın danışmanlığında kurulan Antalya Oyunca Müzesi, 2011 yılında hizmete açılmış. 1860'lardan günümüze kadar 3 bine yakın oyuncak sergileniyor. Sergi ürünlerinin dışında düzenlenen etkinliklere de katılabilirsiniz. Giriş ücreti tam 10 TL, öğrenci/öğretmen/emekli 5 TL. 10 kişi üzeri gruplar ve aileler için de çeşitli indirim ayrıcalıkları var.

Antalya Saat Kulesi

Antalya Kaleiçi Hakkında Her ŞeyAslında saat kulesi kim tarafından ne zaman yapıldı tam olarak bilinmiyor. Bununla birlikte Sadrazam Küçük Said Paşa tarafından 1901 yılında, 2. Abdülhamit'in tahta çıkışının 25'inci senesine ithafen yaptırıldığı tahmin ediliyor. Kare gövdeli saat kulesinin dört tarafında da saat bulunuyor. Aynı zamanda tepesinde bir çana da sahip. Yerden yüksekliği 14 metre. Günümüzde, el yapımı dövme demir saatler ne yazık ki elektronik saatler ile değiştirilmiş.

Kesik Minare (Korkut Cami)

Antalya Kaleiçi Hakkında Her Şey2'inci yüzyılda tapınak olarak inşa edilen bu yapı, 6'ıncı yüzyılda kiliseye dönüştürülmüş. Selçuklular zamanında ise camiye çevrilmiş. Selçuklular şehri kaybedince ise tekrar kiliseye dönüştürülmüş. Osmanlı kurulduktan sonra da Şehzade Korkut zamanında yeniden cami olarak hizmete açılmış ve adı da Korkut Cami olarak anılmaya başlanmış. 19'uncu yüzyıldan sonra çıkan bir yangın ile bir kısmı tahrip olmuş ve bu yüzden adı Kesik Minare Camii olarak anılmaya başlanmış. Yakın bir zamanda ise Kesik Cami'nin minaresini tamamlamayı uygun gördüler.

Ahi Yusuf Mescidi

Antalya Kaleiçi Hakkında Her ŞeyFotoğraf: turbeler.org

Cami ve türbeden oluşan bu yapı Mermerli Sokak'ta konumlanıyor. Tarihinin 1249'a kadar uzandığı düşünülüyor. Burada 19'uncu yüzyıldan kalma mezar taşları da bulunuyor.

Yivli Minare

Antalya Kaleiçi Hakkında Her ŞeyAntalya'nın sembolü sayılan Yivli Minare Camii ve Külliyesi, hemen hemen her yerden görülebiliyor. Aynı zamanda ilk Selçuklu ve İslam eserlerinden sayılıyor. Cumhuriyet Meydanı'na vardığınızda görebileceğiniz bu yapının, bir Bizans kilisesi üzerine kurulduğu, Alâeddin Keykubat döneminde ise camiye dönüştürüldüğü tahmin ediliyor. Altı adet de kubbesi var.

Antalya Etnografya Müzesi

Antalya Kaleiçi Hakkında Her ŞeyFotoğraf: kulturportali.gov.tr

Antalya'nın kültürünü öğrenmek istiyorsanız Kaleiçi'ndeki bu müzeyi ücretsiz olarak gezebilirsiniz. İki ayrı konaktan oluşan bu müze binası, 19'uncu yüzyıl klasik Osmanlı mimarisini yansıtıyor. 1 numaralı konakta Türk İslam Eserleri yer alırken 2 numaralı konakta Antalya yöresine özgü eşyalar sergileniyor.

NEMO Denizaltısı ile Akdeniz Sularına Kısa Bir Yolculuk

Antalya Kaleiçi Hakkında Her ŞeyTürkiye'nin ilk turistik denizaltısı NEMO ile Akdeniz sularına dalmak ister misiniz? İlginç bir deneyim olabilir. Kaleiçi Yat Limanı'ndan her gün kalkan NEMO ile denizaltı turu, yaklaşık bir saat sürüyor. Seyahatiniz süresince 1941 yılında yaşanan olaylar anlatılıyor. 35 metre derinlikteki batık bir geminin hikâyesini bir de ona bakarak dinleyin. Kişi başı fiyatı 60 Euro. 12 yaş altı çocuklar ücretsiz, 3 ile 12 yaşındaki çocuklar ise 55 Euro.

Antalya Kaleiçi'ne Nasıl Gidilir?

Antalya Kaleiçi Hakkında Her ŞeyTrafik olmayınca aslında Antalya'da birçok yere ulaşım çok hızlı olabiliyor ama son birkaç senedir bazı saatlerde İstanbul trafiğini aratmıyor. İçinizi yine de ferah tutun, trafik saati dışında Kaleiçi'ne hızlıca ulaşabilirsiniz.

Antalya Havalimanı'ndan kalkan 600 numaralı otobüsler ile şehir merkezine gelebilirsiniz. 24 saat hizmet veren bu otobüs her yarım saatte bir kalkıyor, şehir merkezinden geçerek Antalya Otobüs Terminali'ne doğru gidiyor. 600 numaralı otobüs dışında Havaş'ı da tercih edebilirsiniz ama belediye otobüsü çok daha uygun fiyatlı bilet satıyor. Şehrin herhangi bir noktasından da kolaylıkla otobüs aracılığı ile Kaleiçi'ne ulaşmak mümkün. Antalya Kart uygulaması ile otobüsler ve saatleri hakkında bilgi alabilir veyahut doğrudan ilgili kurumu arayabilirsiniz. Toplu taşıma dışında araç kiralayabilir veya taksi kullanabilirsiniz. Lakin Antalya'da taksiler biraz pahalı.

Antalya Kaleiçi'nde Nerede Kalınır?

Otantik bir mimariye sahip olan Kaleiçi evlerinden dönüştürülmüş iç avlulu butik oteller, buraya geldiğinizde kültürel havayı sonuna kadar hissetmeniz için tercih edilebilecek konaklama seçenekleri arasında yer alıyor. Hadi şimdi gelin, Neredekal.com kullanıcılarının aldıkları hizmetten memnun kaldığı birkaç Kaleiçi otelini beraber inceleyelim;

Hadrian Gate Hotel

  Otel
 • Barbaros Mah /
 • Muratpaşa /
 • Antalya

Tesis Fiyatı

03 Temmuz 2022 giriş oda fiyatı

1192 TL

En Uygun Fiyata Git

Delight Deluxe Boutique Hotel

  Otel
 • Barbaros Mah /
 • Muratpaşa /
 • Antalya

Tesis Fiyatı

03 Temmuz 2022 giriş oda fiyatı

3045 TL

En Uygun Fiyata Git

La Paloma Otel

  Kent Oteli
 • Antalya Merkez /
 • Antalya
Tesis için uygun fiyat gösterilemiyor.

Daha fazla Antalya Kaleiçi otel seçeneği için;

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)