Neredekal.com

Edirne Gastronomi Rehberi

Paylaş
Seyhan Ahen  
Eklenme: 01 Nisan 2022
 • Son Güncellenme: 17 Mart 2023
Edirne Gastronomi Rehberi
Avrupa’ya komşu olması, Osmanlı İmparatorluğunun eski başkentleri arasında olması, birçok padişahın burada doğması Edirne’yi hem tarihi hem de kültürel açıdan oldukça zengin hale getiren unsurlardan. Osmanlı İmparatorluğunun Saray mutfağı etkisi Edirne Mutfağının temelini oluşturmuş. Edirne Gezilecek Yerler bir hafta sonuna sığdırabileceğiniz nitelikte. İstanbul’a yakın destinasyonlar arasında olması nedeniyle de bir hayli turist çeken Edirne’yi daha yakından tanımak, lezzetlerini tatmak için bahar aylarından daha doğru bir zaman olamaz. Edirne Gezilecek yerler planınızı yaptığınızda sıra Edirne’de Nerede Ne Yenir? Sorusunu akıllara getiriyor. Edirne Tava Ciğeri nerede yenir? Edirne’nin meşhur tatlısı nedir? gibi merak edilen soruların cevabı bu yazımızda.

1- Edirne Tava Ciğeri / Yaprak Ciğeri

Edirne Gastronomi Rehberi

Edirne denilince ilk akla gelen yemek kesinlikle lezzetli mi lezzetli yaprak veya bazı yerlerde tava ciğeri olarak bilinen Edirne ciğeri. En sevilen ve en çok tüketilen Edirne Yaprak Ciğeri, Türkiye’nin birçok ilinde de bulabileceğiniz bir tat. Ciğerin incecik bir tavada pişmesi ve kağıt gibi incecik doğranması nedeniyle bu isim verilmiş. Süt danasından yapılan Edirne Ciğeri, siniri alınmış ciğerin iyi bir keskinlikte olan bıçak yardımıyla incecik kesilmesi ile hazırlanıyor. Türkiye lezzet haritasında işaretli olan Edirne Tava Ciğeri, Edirne’de birçok noktada aynı lezzette yiyebileceğiniz bir tat.

2- Köfte

Edirne denilince akla gelen diğer lezzet tabi ki köfte olmalı. Özellikle Trakya bölgesinde en çok tüketilen et lezzetlerinden biri olan köfte, kıyma, soğan, ekmek içi, yumurta, tuz ve karabiber harcından oluşuyor. Kızartmadan önce köftelere zeytinyağı sürülerek ızgaraya verilmesi Edirne Köftesinin lezzetini tamamlayan unsurlar. Edirne'nin her yerinde bu köfteyi tadabilirsiniz.
Otel
Şehir Oteli
Neredekal Değerlendirme3.7/5 Çok İyi
(4 değerlendirme)
Sabuni Mah, Merkez, Edirne
Tatilsepeti.com
Oda-Kahvaltı
874 TL

3- Bulgurlu Peynirli Börek

Edirne Gastronomi Rehberi

Edirne mutfağının önde gelen lezzetlerinden biri olan Bulgurlu Peynirli Börek, oldukça sevilen bir hamur işi türüdür. Edirne’nin leziz koyun beyaz peyniri, el açması taze yufka ve bulgurdan oluşan ana malzemelerle birlikte böreğe kol böreği şekli verilerek yapılmaktadır. Bu böreği Edirne’nin lokantalarında tadabilirsiniz.

4- Pürdele - Yumurta Kapama

Edirne köy mutfağında oldukça meşhur olan Pürdele, aslında yumurta dolması olarak da bilinen bir yemek çeşidi. Meriç Nehri civarındaki köylerde daha çok rastlanan bu yemek, haşlanın yumurtaların ikiye kesilerek sarı kısımlarının çıkartılması ve çıkartılan kısma soğan, kekikgillerden olan çubrik otu, tereyağ karışımının konulması ile hazırlanan bir yemek çeşidi.

5-Kallavi Kurabiyesi

Edirne Gastronomi Rehberi

Edirne’nin hamur işleri ve tatlıları oldukça meşhur. Saray mutfağından gelen köklü helva ve şekerlemecilik kültürü günümüzde pek sevilen tatlılarla devam etmektedir. Arif Meriç, geleneksel eski reçeteleri tekrar yorumlayarak Kallavi kurabiyesini oluşturmuş ve bugünkü lezzetine kavuşturmuştur. Un-yağ-tuz içermeyen bu kurabiye Trakya yöresinde bulunan akasya veya ay çiçek balından yapılarak, antep fıstığı ile harmanlanarak yapılan bir kurabiye çeşidi. Edirne’ye yolunuz düştüğünde mutlaka tatmalısınız.

6- Meriç Kara Kavunu

Güzel bir haberimiz var! Trakya’da coğrafi işaretli ürünler ile ilgili çalışmalarda Meriç Kara Kavunu da bu listeye giren coğrafi ürünler arasında. Edirne’nin Meriç ilçesinde yetişen kara kavunu, dışı yeşil, içi turuncuya yakın koyu sarı renktedir. Uzun süreli depolamaya uygun ve kuraklık şartlarına uyumlu olarak çok suya ihtiyaç duymadan yetişebilen bir kavun türü olması nedeniyle ön plana çıkıyor. Aroması yüksek, bol sulu bir kavun severseniz, Meriç Kara Kavunu tam size göre.
Neredekal Değerlendirme4.6/5 Mükemmel
(11 değerlendirme)
Edirne Kaleiçi, Merkez, Edirne
Bu tesiste aradığın tarihler için fiyat bilgisine ulaşamadık. Tarih değiştirerek yeniden deneyebilirsin.

7- Mutancana

Edirne Gastronomi Rehberi

Saray mutfağından gelen, Fatih Sultan’ın en sevdiği yemek olarak bilinen Mutancana, Edirne mutfağının karakteristik lezzetlerinden olan bir et yemeği çeşididir. Kuzu eti ve meyvelerin birleşmesinden oluşan tatlı ve ekşi bir lezzete sahip olan Mutancana, farklı lezzetleri denemek isteyen kişilere önerimiz.

8- Kavala Kurabiyesi

Edirne Gastronomi Rehberi

Edirne, Yunanistan sınırında olması nedeniyle iki ülkenin kültürü ile harmanlanmış bir il. Günümüzde Kavala Yunanistan’a bağlı bir şehir olsa da geçmişte Osmanlı toprağı olması nedeniyle o zamanki lezzetler her iki ülkede de ortak bir coğrafi lezzet olarak ön plana çıkıyor. Kavala Kurabiyesi de onlardan birisi. Lezzetli mi lezzetli yörede yetişen bademlerden yapılan Kavala kurabiyesi tereyağlı olması nedeniyle ağızda dağılan çok lezzetli bir kurabiye türü. Yarım ay şeklinde yapılan kurabiyeler, son yıllarda daha ufak küp formlarında da üretilmektedir. Edirne’de hem yerli hem de yabancı turistler tarafından "hediyelik" türünde rağbet gören ürün Kavala Kurabiyesidir.

9- Badem Ezmesi

Badem Ezmesini kim sevmez ki! Eski lezzetlerin günümüze kadar geldiği nadir lezzetlerden biri olan badem ezmesi, Edirne’de en çok tüketilen tatlı çeşitleri arasındadır. Edirne civarında üretilen yöre bademinden yapılmaktadır. Osmanlı Saray Mutfağının izlerini bulabileceğiniz Edirne mutfağı, daha sayamayacağımız nice lezzetlere sahip. Hafta sonu gidilip, keşfedilebilecek bir il olması bakımından bu lezzet rehberinin size ilham olmasını dileriz.
Apart Otel
Şehir Oteli
Neredekal Değerlendirme5/5 Mükemmel
(4 değerlendirme)
Şükrüpaşa Mah, Merkez, Edirne
Tatilsepeti.com
Oda-Kahvaltı
925 TL
Otelz.com
929 TL
En uygun fiyat
920 TL
Etstur
En uygun fiyat:
Etstur
920 TL

Edirne’de Nerede Kalınır?

Edirne Gastronomi Rehberi

Edirne bir hafta sonu keşfinde güzel bir rota olacak, sayısız konaklama türüne sahip bir destinasyon. Birbirinden güzel butik otelleriyle, eski konaklarıyla, tarihi taş evleriyle hizmet veren, her bütçeye ve her zevke uygun birçok tesis içeren Edirne Otelleri arasından seçiminizi yapabilirsiniz.
Giriş
05.04.23
Çıkış
06.04.23
Lütfen Giriş-Çıkış tarihlerini seçiniz.
Kişiler
2
0