Neredekal.com
Neredekal.com
Tatil Blog
Rota Önerileri
Doğa Tutkunlarının Mutlaka Görmesi Gereken Ormanlık Yerler

Doğa Tutkunlarının Mutlaka Görmesi Gereken Ormanlık Yerler

Paylaş
Bengi Alkaya  
Eklenme: 09 Nisan 2018
 • Son Güncellenme: 17 Mart 2023
Doğa Tutkunlarının Mutlaka Görmesi Gereken Ormanlık Yerler
"Ben doğa aşığıyım." diyen herkesin yolu öyle ya da böyle mutlaka doğaya çıkar. Çünkü doğa tutkunu olmak öyle bir şeydir ki içinizde gizli kalan bu duyguyu daha fazla tutamayıp günün birinde tası tarağı toplayıp şehirden uzaklaşmak her zaman ağır basacaktır. Siz de fırsatını bulduğunuz ilk anda evinize en yakın parka gidiyor ve yaşadığınız yerin her bir köşesini çiçeklerle donatıyorsanız birazdan sıralayacağımız ormanları mutlaka görmeniz gerektiğini söylemeden geçmeyelim. Hele bir de tüm bu yerleri görmek için önünüzde ilkbahar ve yaz gibi harika iki mevsim varken…
1 – Yenice Ormanları yenice ormanları

Karabük’ün Yenice ilçesinde yer alan Yenice Ormanları, aslında ülkemizde müdavimlerinin sayısı bir hayli fazla olan yerlerden biri. Çünkü hem florası hem de faunası oldukça geniş olan bu bölge şehirden uzaklaşıp tüm stresinden arınmak isteyenler için adeta bir cennet niteliğinde. Orman içerisinde yürüyüş parkurları ve doğa sporları yapabileceğiniz alanların yanı sıra bir de kamp yerlerinin bulunuyor olması kamp yapmak isteyenler arasında sıklıkla tercih edilmesinde etkili oluyor. “Ben yine de yataktan başka yerde uyuyamam.” diyorsanız gündüz bol bol doğada vakit geçirip çevredeki otellerden birini gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz.
2 – Acarlar Subasar Ormanı acarlar longozu

Ülkemizin tek parça halindeki en büyük longoz ormanı olma özelliğine sahip olan Acarlar Subasar Ormanı Sakarya’dan yaklaşık 60 km uzaklıktaki Karasu ve Kaynarca ilçeleri arasında yer alıyor. Muhteşem doğa harikalarından biri olan Acarlar bu güzelliğinin kaybolmaması için ise tabi ki sit alanı ilan edilerek koruma altına alınmış. Doğanın sesine kulak vereceğiniz ormanda ister gölü tekneyle keşfedin, ister göl kenarında uzanan köprüde yürüyüş yapın ya da girişte yer alan restoranda birbirinden lezzetli yemekleri tadın asla buradan mutsuz ayrılmayacaksınız.
3 – Belgrad Ormanı belgrad ormanı

Şehirde yaşayanların çok iyi bildiği bir duygu olan doğa özlemi özellikle günümüzde İstanbul gibi metropolde yaşayanlar için en üst seviyeye çıkmış durumda. Hal böyle olunca şehrin en nadide yeşil yerlerinden olan Belgrad Ormanı da pek çok İstanbullu’nun adeta kurtarıcısı oluyor. Özellikle keyifli bir hafta sonu geçirmek istiyorsanız burada yürüyüş ya da koşu yapmanın yanı sıra piknik alanında sevdiklerinizle bol bol dinlenebilirsiniz. Hakkında daha detaylı bilgi almak için ise Belgrad Ormanı Hakkında Merak Edilen 7 Şey yazımızı okuyabilirsiniz.
4 – Istranca Ormanları ıstranca ormanları

Ülkemizde Kırklareli, Tekirdağ, İstanbul hatta Bulgaristan’ın güneydoğusuna kadar uzanan dağ takımı olan Istranca Dağları’nda yer alıyor Istranca Ormanları. Bu dağ takımı aynı zamanda Yıldız Dağları ismiyle de biliniyor. Buranın görülmeye değer ormanları ise harika bir yaşam alanı sunuyor. Özellikle bahar aylarında ziyaretçisinin arttığı ormanlarda trekking ve yürüyüş en sık yapılan aktiviteler arasında yer alıyor. Ormanların meşe, gürgen ve kayın ağaçlarıyla çevrili enfes doğası her şeyden uzaklaşıp bol bol fotoğraf çekmek isteyenler için de ideal.
5 – Çığlıkara Ormanları çığlıkara ormanları

Antalya’nın Elmalı ilçesinde yer alan Çığlıkara Ormanları, Antalya sınırları içerisinde tescil edilmiş üç tabiatı koruma alanından biridir. Yaklaşık iki bin yaşındaki pek çok ağacın yer aldığı bu ormanda en çok dikkat çeken ağaç türü ise hiç şüphesiz sedir ağaçlarıdır. Tüm dünyada ve Türkiye’de ender rastlanan sedir ormanlarına ev sahipliği yapıyor oluşu Çığlıkara’yı başlı başına değerli kılıyor olmasının yanı sıra sahip olduğu heybetli duruşunu görmek için kilometrelerce yol kat etmeye değer.
6 – İğneada Longoz Ormanları iğneada longoz ormanı

Sıradaki durağımız Kırklareli’nin Demirköy ilçesine bağlı bir belde olan İğneada. Uzunca bir sahile sahip olan bu belde özellikle son yıllarda hafta sonu kaçamakları için şehrin havasından uzaklaşmak isteyenler tarafından sıklıkla tercih ediliyor. Bölgenin ünü tüm ülkeye yayılmış muhteşem longoz ormanları ise bir o kadar ziyaretçi ağırlıyor. Yeşilin her tonuna tanık olup, tertemiz havasını içinize çekmek isterseniz İğneada Longoz Ormanları’nda uzun bir yürüyüş rotası sizi bekliyor.
7 – Karabucak Ormanı karabucak ormanı

Ülkemizin sahip olduğu ilk okaliptüs ormanı olma özelliğine sahip olan Karabucak Ormanı, meraklılarını Mersin’in Tarsus ilçesinde ağırlıyor. Aslen planlı olarak pek çok alanda kullanılmak adına oluşturulmuş bir okaliptüs ormanı olsa da bölgede yaklaşık 80 yıldır hiç kesilmeyen bir okaliptüs ağacı da bulunuyor. Yol boyunca sıralanmış ağaçlar ve bu doğal ortamın üzerinizde bırakacağı duyguyu ise mutlaka tatmalısınız. Bu nedenle siz iyisi mi en kısa zamanda bir fırsatını bulup Karabucak Ormanı'nı ziyaret edin.
8 - Karacabey Longoz Ormanları karacabey longoz ormanları

Subasar ormanı olarak da adlandırılan ve Türkiye’deki dört longoz ormanından biri olan Karacabey, Bursa’nın Karacabey ilçesinde yer alıyor. Bölgenin en dikkat çeken özelliklerinden biri olan zengin florası ise doğa aşıklarını tıpkı bir mıknatıs gibi kendine çekmeyi başarıyor. Orman rengarenk çiçekleri, belki de daha önce hiç görmediğiniz kuş türleri ve daha nicesiyle yolu Bursa’ya yolu düşenlerin mutlaka fırsat vermesi gereken yerlerin başında geliyor.

Yorumlar

Sultan ÇAÐAN 
17.09.2018
Sakarya Karasu’daki Acarlar Longozu görülmeye değer. Birkaç kez gitmeme rağmen yine girmeyi isterim. Doğa harikası, doğaseverlere tavsiyemdir. Mutlaka uğrayın.