Belgrad Ormanı Hakkında Merak Edilen 7 Şey, Sarıyer

Belgrad Ormanı Hakkında Merak Edilen 7 Şey

24 Yorum

Rota Önerileri Seyhan Ahen

Belgrad Ormanı Hakkında Merak Edilen 7 Şey
İstanbul'un geriye kalan en önemli yeşil alanlarından biri Belgrad Ormanı. Doğal oluşum olması dolayısıyla da tam bir hazine niteliğinde bu şehirde yaşayanlar için. Şehrin köşesinde gizli kalmış yeşil bir dünya burası. Mesire yerleri, su kemerleri, doğal yaşamı ve huzurlu ortamı ile Belgrad Ormanı Sarıyer'de, İstanbulluların nefes almak için uğradıkları kaçış noktalarından biri. Hazır bahar mevsiminin de eli kulağındayken, gidilecek en güzel yerlerden biri olan Belgrad Ormanı hakkında merak edilenleri, Belgrad Ormanı Tabiat Parklarında neler olduğunu sizin için derleyelim dedik.

1- Belgrad Ormanı Nerede ve Nasıl Gidilir?

belgrad ormanıBelgrad Ormanı, Çatalca Yarımadası'nın en doğusunda bulunuyor. Doğusu İstanbul Boğazı'na, kuzeyi ise Karadeniz'e kadar uzanıyor. Araçla gelmeyi düşüyorsanız Maslak-Sarıyer istikametine doğru gidip, Tarabya sapağından U dönüşü yapmalı ve Bahçeköy tabelalarını takip etmelisiniz. Takip edeceğiniz yol sizi ormanın girişine kadar götürecek. Yaya olarak gelecekler de, 42T, 42R, 42M, 42HM veya 153 numaralı otobüs hatlarını kullanabilirler. Belgrad Ormanı Sarıyer ilçesinde yer almaktadır.

2- Giriş Ücretli Mi?

belgrad ormanı giriş ücretiEvet, araçla gelecekseniz giriş ücreti bulunuyor. Yaya ya da bisikletliler için herhangi bir giriş ücreti ödenmiyordu en son. Ben araçla gitmiştim ve giriş ücreti olarak 11 TL ödemiştim. Aracınızın türüne göre giriş ücretleri değişiyor, 20 TL'ye kadar çıkabiliyor. Bu arada bunlar hafta sonu fiyatları. Ben 2 yıl önce gittiğim zaman, hafta içi araçla giriş ücreti 5 TL idi.

3- Belgrad Ormanı'nda Görülmesi Gereken Yerler

belgrad ormanı görülmesi gerekenlerBelgrad Ormanı'nın zaten başlı başına kendisini görmeniz gerekiyor. Ancak içerisinde saklı kalmış pek çok hazine bulunuyor. Burası gerçekten de şehrin ortasında bir vaha misali. Belgrad Ormanı'nda görülmesi gereken önemli yapılar ise hiç şüphesiz bentler, yani su kemerleri. 1600'lü yıllardan 1800'lü yıllara kadar yapılmış 6 tane bent yer alıyor Belgrad Ormanı'nda. Bunların arasından Büyük Bent'i kesinlikle görmenizi tavsiye ediyoruz. İçlerinde en genç bent olan Sultan Mahmut Bendi de görülmeye değer. Bunlara ek olarak, ormanın içerisinde bulunan gölün kenarındaki tahta iskele, henüz çok az kişi tarafından keşfedilmiş. Burada şahane fotoğraflar çekebilirsiniz.

4- Belgrad Ormanı'nda Yapılacak Şeyler

belgrad ormanı yapılacak şeylerŞimdi, öncelikle şunu belirtmeden geçmeyelim; ana kapıdan girer girmez yol ikiye ayrılıyor. Sol taraftan 3 km ilerlediğinizde yürüyüş parkına ve Neşet Suyu piknik alanına varırsınız. Sağ taraftan ilerlerseniz bentler ve piknik alanları karşınıza çıkacaktır. Zaten tüm bu yollar orman içinde birbirine bağlanıyor. Belgrad Ormanı'nda yapılacak en güzel şeylerden biri ise hiç şüphesiz sabah saatlerinde gerçekleştirilecek koşu ya da yürüyüş. Bu anlamda İstanbul'un en güzel parkurları da burada bulunuyor. En uzun yürüyüş yolu 6,5 km ve Büyük Bent'in yanında bulunuyor. Ayrıca pek çok mesire ve piknik alanı da yer alıyor. Belgrad ormanı mangal yerleri içerisinde bazıları kendin pişir kendin ye şeklinde. Mesire yerlerinin hepsi de tabelalarla gösteriliyor. Bol bol fotoğraf çekmeyi de ihmal etmeyin. Yalnız, hafta sonu bir hayli kalabalık oluyor. Ayrıca belirlenmiş alanlarda Belgrad ormanında kamp alanları mevcut, buralara hazırlıklı gelerek kamp yapabilirsiniz.

5- Sırbistan ile Bir Bağlantısı Var Mı?

belgrad ormanı su kemerleriAldığımız duyumlara göre içinizden bazıları Belgrad Ormanı'nın, Sırbistan'daki Belgrad şehrinde olduğunu sanıyormuş. Bu konuya hemen açıklık getirelim. Hayır, Belgrad Ormanı gayet de İstanbul'da. Ama evet, Sırbistan ile şöyle bir bağlantısı var; Kanuni Sultan Süleyman, 1521 yılında Sırbistan seferinden dönerken, beraberinde pek çok Sırp esirini yanında getirmiş. Bu Sırp esirler de, ormanın içerisinde bir köye yerleştirilmişler ve bu köye de Belgrad Köyü demişler. Tabi köy halkı zamanla bentlerdeki suları kirletince köyü ormandan ayırmak zorunda kalmışlar. Ormanın adı da Belgrad Ormanı olarak kalmış. Uzun yıllar boyunca İstanbulların su ihtiyacı bu bentlerden sağlanıyormuş.

6- Vahşi Hayvan Var Mı?

belgrad ormanı hakkındaYaklaşık 5,500 hektarlık doğal bir ormandan bahsediyorsak, doğal yaşama ait birkaç canlı türünün orman içerisinde yaşamaması biraz tuhaf olurdu. Vahşiden kasıt aslan, timsah filansa eğer, hayır onlar yok. Genel olarak çok sayıda kuş türü, sürüngen ve memeli hayvan barınıyor Belgrad Ormanı'nda. Kızıl geyik, kızıl tilki, yaban domuzu ve altın çakal türleri mevcutmuş duyduğumuz kadarıyla. Hayvanlar için konan av yasaklarıyla da, tehlikede olan türler burada rahatça üreme olanağı bulmuşlar. Bu arada, Belgrad Ormanı'nın %75'i meşe ağaçlarından oluşuyor. Kayın, gürgen ve kestane ağaçlarına da rastlanıyor. Yani anlayacağınız, İstanbul'un en önemli doğal yaşam alanlarından biri Belgrad Ormanı.

7- Bir Pazar Günü Önerisi

belgrad ormanı neredeSize naçizane bir öneride bulunmak isteriz. Eğer aracınız varsa, sabah saatlerinde Sarıyer'e gelip, Sarıyer Hünkar Börekçisi'nde meşhur Sarıyer böreği yiyebilir, oradan da Belgrad Ormanı'na gidebilirsiniz. 1-2 saat yürüyüş yaptıktan sonra, Bahçeköy yolu üzerinden Eyüp'e geçebilir ve Pierre Loti'ye çıkıp, manzaraya karşı bir çay içebilirsiniz. Bir başka gün de Belgrad Ormanları sınırları içerisinde yer alan Atatürk Arboretumu'nu ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz. Ancak buranın ayrı bir giriş ücreti bulunuyor.
24 Kullanıcı Yorumu
 • Tarihe Göre Listele
 • En Faydalılar
24
/

-

Anadolu Yakası'nda oturan bizler için, karşıya geçmek bir dert açıkçası. :) Ancak yine de bir yolunu bulup, belki de Pazar sabahının erken saatlerinde plan yapıp buraya gitmeli. Hatta dahası alışkanlık haline getirilmeli.

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
24
/

-

Kamp yapmak istiyoruz. Bir yasak var mı, bilginiz var mı?

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
24
/

-

Birkaç gün önce biz de gittik. Ama sadece sağ koldaki yolu gezebildik. Sol yolun çok uzun olduğunu bildiğimiz için gözümüz pek kesmedi. Ayrıca sizi belli bir ücret karşılığında gezdirebilecek at sahiplerine de rastlayabilirsiniz. Bu kadar büyük bir ormanda, ormanın derinliklerine rastgele bir yerlere daldığınızda aklınıza şu düşünce gelmeden edemiyor: -Vay be... Belki de buralara ilk ayak basan kişi benim...

 • Faydalı buldum (2)
 • Faydalı bulmadım (0)
24
/

-

+Utku Tanrıverdi. Belgrad Ormanları ne statüde bilmem ama orman kanunları diye bir şey varmış, izin verilen alanlar dışında kamp yapmak yasakmış... Alın size bir link, madde 76'dan itibaren okuyun, belki işinize yarar: https://dogayakacis.com/2015/02/12/orman-kanunu/

 • Faydalı buldum (2)
 • Faydalı bulmadım (0)
24
/

-

Ben en az 40 senedir Belgrad Ormanlarına giderim. Kamp yaptığım da oldu ama bir-iki günlüğüne İstanbul'un en nadide kafa dinleyeceğiniz, piknik yapabileceğiniz doğa harikası bir yer. Her yerini senelerdir gezdiğim halde hala görmediğimiz yerleri muhakkak vardır. İstanbul'da yaşayıp da Belgrad Ormanı'na gitmeyenler mutlaka gidin, gezin, görün.

 • Faydalı buldum (3)
 • Faydalı bulmadım (0)
24
/

-

Piknik ve kamp alanı Belgrad Ormanı'nın %10 belki de kaplar. Ormana biz başka offroad yolundan giriyoruz, ormanın el değmemiş yerlerinde mağaralar var, şahsen giremedim çünkü o ormanda ayı çok fazla ama silah, vb. varsa girersiniz. İnşallah yarın gidince gireceğim. Bizim kamp yaptığımız alan ormanın bayağı derinlikleri ki, silahla atış, vb. yapabiliyorsunuz. Siz yine de Ormanlar Müdürlüğü'nün ayırdığı o bölgede kampınızı yapın, maazallah gece tuvalete kalkınca başınızda ayı görmek hiç hoş olmaz. :)

 • Faydalı buldum (2)
 • Faydalı bulmadım (0)
24
/

-

Harika bilgiler, teşekkür...

 • Faydalı buldum (2)
 • Faydalı bulmadım (0)
24
/

-

Pardon, orada koştuğumuzda terlediğimizde giyinebileceğimiz yerler var mı acaba?

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
24
/

-

Seyit Bey, bildiğim kadarıyla yok. Çok zor durumda kalırsanız, ağaçların arkasına saklanmayı deneyebilirsiniz.

 • Faydalı buldum (2)
 • Faydalı bulmadım (0)
24
/

-

Demiryolu yapımına mani olmak için yürüyüş yapılacakmış. Demiryolu yapımı o bölgeye bir hizmettir. 100 ağaç ya yer değiştirilir ya da 100 ağaca karşılık bin adet ağaç dikilir. Yürüyüş yapmak hizmet istememektir. Artık milletimiz devletin aleyhine hareket etmemelidir.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (5)
24
/

-

Selamünaleyküm. Neşet Suyu köy dernekleri için kiraya veriliyor mu? Veriliyorsa nereye müracaat etmeliyiz, ilçe belediye mi yoksa orman işletmeye mi? Bilgi verebilir misiniz rica etsem.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
24
/

-

Tabi Belgrad Ormanı'nın yanında oturup, her gün bisikletle dolaşıp, bentlere çıkıp bütün ormanı dolaşınca çok da mükemmel gözükmüyor buradan. :D

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (1)
24
/

-

Bugün bir görüşmemde Belgrad Ormanı'nda bir kafe işletmesinin ihalesi var dediler, orada işletmelerde var m? Bilgisi olan var m? Kafe, vs. fark etmez, işletme var mı?

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
24
/

-

Acaba Belgrad ormanlarına scooter'la girilebiliyor mu? Oraya gideceğiz ve ben yanımda sooter götürmek istiyorum.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
24
/

-

Sadece dernek girişlerine izin veriliyormuş. Öyle bir durum var mı? Varsa halk girişi yok mu?

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
24
/

-

Belgrad Ormanı bayramlarda kapalı mı peki? Ve kafeterya var mı içinde?

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
24
/

-

Bugün ben ve canımdan çok sevdiğim eşim ziyaret edeceğiz. Bakalım bizi nasıl sürprizler bekliyor. Yanımıza da şirin mi şirin kekler, pofuduk pofuduk börekler aldık. Oley!

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
24
/

-

Evet Starbucks var 4 tane ayrı ayrı yerlerde. Cafe Nero da var galiba emin değilim ama olması lazım.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
24
/

-

Kenesi boldur ama zararsızdır. Isırırsa hastaneye giderek doktor nezaretinde çıkarttırıyorsunuz. :) Eylül ayında sivrisinek boldur, şuan kaşıntıdan öleceğim. :) Bir de çöp bırakanları vardır. :)

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
24
/

-

Belgrad Orman'ında alkol kullanmak yasak mı acaba ya da mesire alanlarında mangal yaparken alkol kullanmamızda bir sakınca var mı?

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
24
/

-

Belgradda cuma namazi icin biyer varmi acaba. Mescit var ama kiliniyormu acaba

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
24
/

-

Cok guzel bir yer ama dogada yasamasini bilmiyoruz pis birakiyoruz nasil bulduysan oyle birak pisse eger tsmizle

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
24
/

-

Acaba balık tutmak serbestmi yasakmi ? Cevaplarsanız cok sevinirim

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
24
/

-

Hepsi tek başına geçirmek yaşamak Daha doğrusu baş dinlemek için hepsi bu.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)