Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol
Türkiye'deki Longoz Ormanları: Yeşilin Hüküm Sürdüğü Yerler

Türkiye'deki Longoz Ormanları: Yeşilin Hüküm Sürdüğü Yerler

Paylaş
Sevgi Özdil  
Eklenme: 19 Eylül 2019
 • Son Güncellenme: 14 Nisan 2024
Türkiye'deki Longoz Ormanları: Yeşilin Hüküm Sürdüğü Yerler

Longoz ya da halk arasındaki adıyla subasar ormanları aslında eşine az rastlanan orman ekosistemleridir. Bu orman ekosistemleri ülkemizde sayılı yerlerde olup aynı zamanda Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü’nün koruması altına alınmış özel yerlerdir. Bir doğa harikası olarak karşımıza çıkan bu longoz ormanları doğa tutkunlarının da vazgeçilmez adresleri arasında yer almaktadır. Bizler de henüz buraları keşfetmemiş olanlar için Türkiye'nin longoz ormanlarını bu yazımızda listeledik.

{ad:0}

İğneada Longoz Ormanları Milli Parkı / Kırklareli

İğneada longoz ormanları

Longoz ormanları denilince ülkemizde ilk akla gelen yerdir, İğneada’daki Longoz Ormanları. Burası, Karadeniz kıyısında, Yıldız Dağları’nın eteğindeki Kırklareli’nin Demirköy ilçesine bağlı bir doğa harikasıdır. Ziyaretine gelen doğa tutkunlarına adeta görsel bir şölen sunan İğneada Longoz Ormanları'nda bilim insanları birçok çalışma yapmıştır. Yaptıkları çalışmalar sonucunda, buranın farklı karakterlere sahip 3 adet ormandan oluştuğunu belirlemişlerdir. Bu 3 farklı orman alanı sınırları içerisinde ev sahipliği yaptığı göllerin adlarıyla da isimlendirilmiştir.

Bu isimler; Saka Gölü Longozu, Mert Gölü Longozu ve Erikli Gölü Longozu şeklindedir. Bu orman öylesine zengin bir ekosisteme sahiptir ki içerisinde sadece bu bölgede yetişen ve nadir görülen 17 bitki türüne de ev sahipliği yapmaktadır. İğneada Longoz Ormanları yaklaşık 2 bin 511 dönümlük bir alanı kaplamaktadır. Bu büyüklüğüyle İğneada Avrupa'nın ve Türkiye'nin en büyük longoz (subasar) ormanı olarak kayıtlara geçmiştir. Unutmadan hatırlatalım burası doğa tutkunlarının rahatça kamp yapabileceği yerlerden biri. Kamp için de genellikle Mert Gölü tercih edilmektedir. Kamp yapmak istemezseniz de tesislerden ve evini kiraya veren yerel halktan daire ya da oda kiralayabilirsiniz. Bölgede keşfedebileceğiniz diğer yerler arasında; Kıyıköy, Demirköy, Dupnisa Mağarası vardır. {search:igneada-otelleri,İğneada Otelleri}

2- Acarlar Longoz Ormanı / Sakarya

Acarlar Longoz Ormanı

İğneada Longoz Ormanları’ndan sonra Sakarya Acarlar Longozu, ülkemizin 2. büyük longoz ormanıdır. Aynı zamanda Acarlar Longozu, yurdumuzun tek parça halindeki en büyük longoz ormanı olarak da bilinir. Acarlar Longozu da, Karadeniz Bölgesi’nde olup Sakarya ilinin kuzeyinde yer alan Karasu ve Kaynarca ilçeleri arasında kalan alanda konumlanmaktadır. Sakarya il merkezine yaklaşık olarak 50 kilometre mesafedeki bu orman, İstanbul’a ise sadece 190 kilometrelik bir uzaklıkta konumlanmaktadır. Günübirlik olarak da gidebileceğiniz Acarlar Longozu’na, bir hafta sonu kamp yapmak için de gidebilirsiniz. Yaklaşık 12 kilometrelik bir alanı kaplayan karasu longoz ormanının çevresi dişbudak ormanlarıyla çevrilmiştir. Orman, ender bulunan bitki türlerinin yanı sıra sazan, kızıl kanat, turna gibi balıklara, kızılağaç ve meşe gibi de ağaç türlerine ev sahipliği yapmaktadır. Bölge koruma altında olduğu için ziyaretçiler sadece belirli yerlere kabul edilmektedir. 

Acarlar Longozu göçmen kuşların göç yolları üzerinde yer almaktadır. Göç ederken yurdumuzdan geçen kuşların iki göç yolundan biri olan sakarya longoz alanında yapılan çalışmalarda 200 civarında kuş türü bu ormanda tespit edilmiştir. Ayrıca bu kuşlar ormandan üremek için de faydalanmaktadır. Türkiye’deki endemik bitki türleri listesinde yer alan su menekşesinin de burada yetiştiğini hemen hatırlatalım. Orman alanın tamamının gezilmesine izin verilmediğinden ziyaretçiler için ahşap platform yapılmıştır. Ziyaretçiler bu platform üzerinde yürüyerek belirli bir alanı gezebiliyor ve fotoğraflayabiliyor. Acarlar Longozu açık ve hafta içi her gün hizmet vermekte.

{search:sakarya-otelleri,Sakarya Otelleri}

Sarıkum Longozu / Sinop

Sarıkum Longoz ormanları

Türkiye’nin en kuzey ucu olarak bilinen Sinop İnceburun’a oldukça yakın bir konumda yer alan Sarıkum Longoz Ormanı, Sarıkum Gölü ve çevresindeki ormanlar ile birlikte 1991 senesinde 1. Derece Doğal Sit Alanı olarak ilan edilerek koruma altına alınmıştır. 1987 yılından bu yana da Tabiat Koruma Alanı olan longoz, tıpkı Acarlar Longozu gibi göçmen kuşların göç yolu üzerinde olduğu için hem onlara hem de 14 tane de endemik canlı türüne ev sahipliği yapmaktadır. {search:sinop-otelleri,Sinop Otelleri}

Karacabey Longoz Ormanı, Bursa

Karacabey Longoz Ormanları

Geçtiğimiz aylarda ‘Recep İvedik 6’ filminin çekimlerine ev sahipliği yapan Karacabey Longoz Ormanı, Bursa’nın Karacabey ilçesinde yer almaktadır. Kış ve ilkbaharda genellikle sular altında kalan orman, yaz ve sonbahar aylarında daha sık ziyaret edilmektedir. Özellikle ilkbahardan yaza geçişlerde su üzerinde açan nilüfer çiçekleri gelenlere enfes bir görsel şölen fotoğrafçılara da harika kareler sunmaktadır.

Acarlar ve İğneada longoz ormanlarından sonra pek fazla kişi tarafından bilinmeyen Karacabey Longoz Ormanları araştırmacılar tarafından tespit edilen 217 farklı kuş türüne yuva olmuştur. Bu türler içerisinde; sürmeli kum kuşu, kıyı çamur çulluğu, yılan kartalları, yalı çapkını ve ak pelikanlar gibi ülkemizde nadir görülen canlı türlerini sayabiliriz. Bu kuş türlerinin yanı sıra orman alanında çeşitli sürüngenlere de rastlanmıştır. Oldukça zengin bir floraya ev sahipliği yapan bu muhteşem ekosistem bünyesinde ayrıca tatlı su ve deniz balıklarının yaşayabildiği lagün gölleri de mevcuttur. Bu arada kuş gözlemcileri için hazırlanmış kuleler olduğunu da hemen hatırlatalım. Fotoğraf: Kamprota.com {search:bursa-otelleri,Bursa Otelleri}

Longoz Nedir? Neden Korunmalıdır?

Longoz Ormanları

Longoz ormanları dünya genelinde nadir rastlanan ekosistemler arasında yer alır. Yukarıda yer verdiğimiz longoz ormanları dışında artık ülkemizde yeterli büyüklükte ve kapalılıkta alüvyal longoz ormanlar ne yazık ki kalmamıştır. Bu yüzden ülkemizde son kalan bu longoz ormanlarının varlıklarını sürdürebilmeleri için korunmaları çok önemlidir. Hem longoz ormanları hem de tüm ormanlarımızın korunması için herkesin üzerine düşeni yapması gerektiğini yeniden hatırlatmak isteriz. Kaynak: Dr. Ali Kavgacı.

Yorumlar

Serap 
20.08.2020
Daha önce görmemiştim geçtiğimiz hafta içinde Iğneada longoz ormanlarını gördüm kesinlikle çok güzel korunması gereken yerler. Yolu çok kötü demek istemiyorum yolu iyileştirilen yerlerde gidenler çoğalınca kirlilik artıyor. En kısa zamanda Karacabey dekini görmek istiyorum teşekkürler aydınlatıcı yazılarınız için
Nigleb 
12.03.2020
Evet ağaç yakan ve kesen insanlar, bindiği dalı da kesmekte katılıyorum. Bütün bu doğal güzellikleri korumak için ağaç kesmemek yeterli değildir. Geri dönüşümü sadece fabrikalardan beklememek gerekiyor. Günlük yaşantımızın büyük bir bölümünü kaplayan gereksiz kağıt kullanımını ve ambalajlı ürün tüketimini de en minimuma düşürmek gerektiğini düşünüyorum.
serpil eyidogan 
12.03.2020
Hiç duymamıştım sizden öğrendim çok teşekkürler.
aydin yavuz 
01.03.2020
Aesthetic Man arkadaşımıza 100% katılıyorum.
Vatan millet 
24.09.2019
Ya sürekli ormanları yeşillik alanları bile bile yok eden şu yöneticilere ne demeli?
Daha fazla yorum gör