Çanakkale Merkez Gezilecek Yerler, Türkiye

Çanakkale Merkez Gezilecek Yerler

Yorum Yok

Gezi Rehberi Arzu Aksaya

Çanakkale Merkez Gezilecek Yerler
Ülkemizin kuzeybatısında bulunan Çanakkale şehri Asya ve Avrupa'yı birbirine bağlayan boğazıyla, I. Dünya Savaşı'nın en kanlı karşılaşmaları ve 18 Mart Çanakkale Zaferi'yle anılan bir şehir. Toprakları için çok mücadele verilmiş memleketimizde çok özel bir yeri var. Cumhuriyet tarihinden önce de birçok medeniyete ev sahipliği yapmış Çanakkale'nin toprağında uyumuş antik şehirleri, doğası ve kültürü keşfe değer. Bugün size Çanakkale merkezinde neler var, nerelere gidilir anlatalım istedik. Var mısınız Kordon'dan başlayıp kıyı boyunca turlamaya!

Çanakkale'ye Ne Zaman Gidilir?

çanakkale genel görünümGeçiş iklimi diyebileceğimiz Çanakkale havası biraz Akdeniz biraz da Karadeniz. Kuzeyde kaldığı için Akdeniz iklimi pek sözünü geçiremiyor ve Gelibolu ile civarı yerler her daim esintili oluyor. Kışın kar yağışı pek görülmese de hem ilkbahar hem de sonbahar yağış alıyor. Şubat yılın en soğuk ayıyken, Ağustos da en sıcak ayı. Bizce Mayıs ayı şehrin en gülümseyen zamanı. Ama yaz ayları da gezmek için güzel zamanlar.

Çanakkale'ye Nasıl Gidilir?

Çanakkale'ye hava yoluyla gitmek isterseniz birçok şehirden direkt uçuş yapabileceğiniz bir havalimanı var. Havalimanının şehre mesafesi sadece 5 km ve transfer olarak servis ya da otobüs gibi toplu taşıma araçları ve taksi kullanabilirsiniz. Şehre otobüsle ulaşmak da kolay bir seçenek. Hemen hemen her ilden sefer düzenleyen birçok firma var. Gelibolu'ya kadar geldiğinizde Çanakkale Merkezi'ne feribotla da geçebiliyorsunuz. İstanbul'dan sonra kara yoluyla 4,5 saat, İzmir'den 4 saat, Ankara'dan yaklaşık 8 saatlik bir yol var.

Çanakkale Merkez Gezilecek Yerler

Kordon

Şehrin sahilinde onlarca kafe, restoran ve çay bahçesi dizili. İçlerinden birini seçip oturduğunuzda bir zamanlar savaş gemilerinin cirit attığı boğazı ve Gelibolu manzarasını izleyebiliyorsunuz. Hangi mevsim giderseniz gidin tatlı bir poyrazla üşüten havası tertemiz. Maviliğe bakarak kısa bir yürüyüş ve ince belli de demli bir bardak çayla şehre merhaba diyebilirsiniz. Meşhur Truva Atı, güneş saati ve müzeler de dahil birçok önemli nokta bu kıyı istikametinde.

Çanakkale Deniz Müzesi

Önemli Not: Müze Pandemi dolayısıyla kapalı. Sunduğumuz bilgiler genel bilgi amaçlıdır.

Kordon'da Çimenlik Kalesi hizasında göreceğiniz müze, şimdi masmavi ve durgun olan Çanakkale Boğazı'nın en dalgalı anılarını saklıyor. 18 Mart'ın simgelerinden Nusret Mayın gemisinin replikası bu müzenin en önemli parçalarından biri. Giriş ücretine artı olarak cüzi bir ücretle geminin içine girebilir ve hikayesini anlatan bir canlandırmayı izleyebilirsiniz.

Çanakkale Deniz Müzesi birçok farklı bölüm içeriyor. 1462'de inşa edilen Çimenlik Kalesi, yağlı boya tablo - fotoğraf galerileri, hediyelik eşya alabileceğiniz bina ve kütüphane gibi çok geniş bir alanda gezebileceğiniz müze Deniz Kuvvetleri'ne bağlı, bu yüzden girişte Müzekart geçmiyor. 65 yaş üstü ve öğrenci ziyaretçiler ücret ödemeden, yetişkinler ise 12 TL ücret ödeyerek gezebiliyor. Pazartesi günleri kapalı olan Deniz Müzesi hafta içi ve hafta sonu 09:00 – 17:00 saatleri arasında hizmet veriyor.

Çanakkale Seramik Müzesi

seramik müzesiFotoğraf kaynak: Çanakkale Seramik Müzesi

Kordon'da yürürken karşınıza çıkacak eğlenceli ve eğitici bir nokta da Seramik Müzesi. Müzede Çanakkale'nin geleneksel sanatı olan seramikler hakkında kronolojik bilgi alabilir, seramik yapmayı deneyimleyeceğiniz bir atölye çalışmasına da katılabilirsiniz. Eskiden hamam olan müze binasında süreli sergiler ve özel koleksiyonlar da görebiliyorsunuz. Seramik Müzesi 1 Eylül – 31 Mart tarihleri arasında 09:00 – 17:00, 1 Nisan – 31 Ağustos tarihleri arasında da 10:00 – 19:00 saatleri arasında gezilebiliyor. Giriş ücretsiz, bayramlarda ve pazartesi günleri kapalı. Ziyaret saatleri için müze sitesinden son durumu kontrol etmenizde fayda var.

Truva Atı

truva atıBrad Pitt'in Akhilleus adında Sparta'lı bir askeri oynadığı Troy filmini izlediyseniz, Kordon'da karşınıza çıkacak Truva Atı o filmde kullanılan atın ta kendisi. Yunan mitolojisinde destansı bir şekilde anlatılan Truva Savaşı'nı konu alan film aslında Meksika ve Malta'da (tıpkı Game of Thrones gibi ) çekilmiş. Filmde kullanılan at ise Kültür ve Turizm Bakanlığınca 2004 yılında Japonya üzerinden Çanakkale'ye getirilmiş. Truva Atı'nın total ağırlığı 12 ton, yüksekliği de ortalama 12 metre. Truva Atı'nın bir başka replikası da Truva Antik Kenti'nde.

Bu arada filmde de anlatılan efsaneden de biraz bahsedelim; Truvalı Paris, Sparta kralının eşi Helen'i kaçırdığı için çıkıyor savaş. İki taraf kıyasıya yıllarca savaşıyor ve Paris'in dünyanın en güçlü askeri Akhilleus'ü topuğundan vurup öldürmesiyle de son buluyor. Truvalı Paris savaşı kazanıyor kazanmasına da Spartalılar artık barışalım bitsin bu kavga hediyesi olarak tahta bir at gönderiyor Truva şehrine. At tabii ki bir tuzak ve içi de Spartalı askerlerle dolu. Gece olunca attan çıkan askerler Truva'yı yakıp herkesi katlediyor.

Not : Görmek isterseniz Truva Antik Kenti Çanakkale merkezine 30 km mesafede!

Takvimli Güneş Saati

Truva Atı'nın hemen yanında göreceğiniz dev güneş saatinden dünyada bir tane daha yok, yani ilk ve tek! Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Astrofizik Araştırma Merkezi'nin yerleştirdiği bu saatin kökeni Çin'e dayanıyor. Saatin üzerindeki gölgelerin boyu saat hakkında bilgi verirken; gün, ay ve burçları da gösteren bir sisteme sahip.

Aynalı Çarşı

aynalı çarşıÇanakkale türküsü denince hemen akla gelir Aynalı Çarşı. Adına sebep girişindeki aynalar mıdır yoksa aynalar sonradan mı konulmuştur bilinmez ama çarşının yaşı epey eski, kapısındaki kitabede 1890 yılında Sultan Abdülhamid zamanında yapıldığı yazıyor. Gelibolu Savaşı esnasında bombalarla yerle bir olan çarşı 1967 yılında sıkı bir restorasyondan geçirilmiş ve bugünkü haline getirilmiş. Çanakkale merkez rotanızda mutlaka olması gereken bu tarihi çarşı en çok İstanbul Kapalıçarşı ile karşılaştırılsa da sadece bir sokağı kadar, yani küçük! İçeride ise hediyelik eşyalar en çok da seramik ürünler satılıyor. Çarşı saat 08:00 civarında açılıyor ve 19:00'a kadar gezilebiliyor. Çıkınca 5 dakika yürürseniz Saat Kulesi'ne geliyorsunuz. Deniz Müzesi de takriben 500 metre mesafede.

Çanakkale Saat Kulesi

saat kulesiAynalı Çarşı'dan iskeleye doğru yürürken karşınıza çıkan Saat Kulesi Çanakkale'nin simgesel yapılarından biri. Aynalı Çarşı'dan 6 yıl sonra, 1896 yılında yapılan kule aynı zamanda Sultan Abdülhamid'in saltanattaki 20. yılı anısı. Sadece Çanakkale'de değil Anadolu'nun birçok şehrindeki saat kuleleri de bu sebeple yapılmış. Çanakkale Saat Kulesi 5 katlı, saat kulenin 4. katında bulunuyor. 1. katta ise alınlığında tuğralı kitabesi olan bir çeşme mevcut. Gece ışıklı hali gündüz atmosferinden daha güzel oluyor.

Çanakkale Arkeoloji Müzesi

Şehir merkezine çok yakın mesafede ve atlanmayacak noktalardan biri de Arkeoloji Müzesi. Çünkü Çanakkale'nin dört bir yanı tarih ve antik kent cenneti. Müzede 12 bin üzerinde arkeolojik eser, 15 bin civarında sikke ve yine 2 bin üzerinde etnografik eser bulunuyor. Çanakkale ve çevresindeki kazılardan gelen buluntuları hem müzenin içinde hem de geniş bahçesinde görebiliyorsunuz. En etkileyici eserlerin başında ise Afrodit ve Zeus heykelleri geliyor. Haftanın her günü 08:00 – 19:00 (kış döneminde saat 17:00'de kapanıyor) saatleri arasında gezebileceğiniz müzeye giriş 5 TL, Müze Kartınız varsa giriş ödemiyorsunuz.

Çanakkale Kent Müzesi

kent müzesiFotoğraf kaynak: Türkiye Kültür Portalı

19. yüzyıldan kalma tarihi bir binada bulunan Kent Müzesi ücretsiz gezebileceğiniz bir müze. Çok uzun bir süre otel olarak kullanılan müze 2004 yılında belediye tarafından alınıp restore edilmiş. 2009 yılından bu yana ziyaretçilerine kentin tarihini ve kültürünü anlatan müze 2 kattan oluşuyor. Giriş katı takriben 2 ayda bir değişen sergilere ev sahipliği yapıyor. 2. kat ise Çanakkale'nin tüm hikayelerini anlatan, renkli ve hareketli bir temaya sahip. Pazartesi günü hariç her gün açık müzeyi eylül – mart arasında 09:00 – 17:00, nisan – ağustos arasında ise 10:00 – 19:00 saatleri arasında gezebilirsiniz.

Çanakkale Evlatları Müzesi

Merkezde feribot iskelesinin tam karşısındaki prefabrik bina, ülkemizin ilk interaktif savaş müzesi ve Kale Grubu tarafından yaptırılmış. Ses kayıtlarıyla, fotoğraflarıyla kendinizi Çanakkale Savaşı'nın cephesinde hissedeceğiniz müzeye giriş ücretsiz.
Çanakkale merkez rotasını keşfetmek için 2 gün ayırırsanız rahatlıkla gezebilirsiniz. İlk güne Kordon ve civarındaki yerleri, 2. günde de Arkeoloji Müzesi'ni ziyaret edebilirsiniz.

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)