Can Yücel'in İzinde Eski Datça

2 Yorum

Rota Önerileri Burak Delibacak

Can Yücel'in İzinde Eski Datça
"3B" yani balını, balığını ve bademini bir yana koyacak olursak, Datça'dan bahsedildiğinde benim aklıma hemen Can Yücel gelir. Ünlü şair, dünyaya geldiği İstanbul'un baş döndürücü değişiminden sıkılıp kurtuluşu "Anadolu'nun uzak zürafası" diye tanımladığı ilçede bulmuş. Onun ilçeye yönelik aşkı derinleştikçe, ilçe halkı da onu bağrına basmış. Hatta zaman içerisinde, Can Yücel'in adı anılmadan Datça hakkında konuşulmaz olmuş.

Bu yazımda sizlere Can Yücel'in izinde, onun çok sevdiği Eski Datça'yı anlatacağım. Hazır mısınız?

Neden Eski Datça'yı Görmek Gerekir?

Can Yücel'in İzinde Eski DatçaDatça, hemen yanı başındaki Marmaris'e tezat oluşturan bir yapıya sahip. Yani son derece sessiz, insanın kendini bulmasına yardımcı olan atmosferi bünyesinde barındırıyor. Yerleşim bu özelliğinden dolayı da son yıllarda Muğla'da en fazla ziyaretçi ağırlayan rotalar arasında başı çekiyor.

Nüfus artışına paralel olarak 20. yüzyılda gelişim gösteren modern Datça, bu ilgiden epey etkileniyor. Özellikle beyaz yakalıların bölgeye gösterdiği ilgi sonucu eskinin doğal yapısı yerini çoktan "organik" etiketli mekânlara bırakmış durumda.

Oysa Eski Datça, tüm bu değişime cesurca direniyor. Bu nedenden dolayı ziyaretçileri taş evler ile çevrelenmiş dar sokaklarında gezerken yerleşimin kökenlerinin ne kadar derine uzandığı konusunda rahatça fikir sahibi olabiliyor. Ayrıca begonvillerin bahçe duvarlarını süslediği görüntüler eşliğinde fotoğraf çekimi yapmak ve yarımadanın ucuna kadar uzanan yürüyüş parkurlarını arşınlamak, şehir hayatının yarattığı olumsuzlukları bir anda unutturuyor.

Eski Datça'da Gezilecek Yerler

Can Yücel'in İzinde Eski DatçaEski Datça'nın dar sokaklarında gezinirken aşağıda sıraladığım mekânları ziyarete öncelik verebilirsiniz. Böylece hem ünlü şairi daha yakından tanıma hem de Datça'nın bu kesimini özgün kılan detayları keşfetme fırsatı elde edebilirsiniz.

Orhan'nın Yeri

Can Yücel'in İzinde Eski DatçaFotoğraf: canyucel.org

Yerleşimde ilk olarak Orhan'nın Yeri'ni ziyaret edebilirsiniz. Eski Datça'nın girişinde yer alan mekân, Yücel'in ardından bıraktığı anılar ile dolu. Üstelik burada dinleyeceğiniz hikâyelerin benzerlerini başka hiçbir yerde duyamayacağınızdan emin olabilirsiniz. Sonuçta kahvehane, günümüzde eşine az rastlanır tarzda bir dostluğun başladığı ve geliştiği yer konumunda.

Orhan Baba, Can Yücel'i ilk gördüğünde epey çekingen davranmış. Aslında şairin sahip olduğu fiziksel özellikleri düşününce, bu davranış şekli bana epey normal geliyor. Ama bu çekingenlik, çevredekilerin yardımı ile yerini önce tanışma faslına, sonrasında ise sıkı dostluğa bırakmış. Hatta Orhan Baba, Can Yücel'in "Datçalı" olması için elinden gelen tüm çabayı göstermiş.

Can Yücel, kahvehaneye sabah saatlerinde gelirmiş. Günün yarısını burada geçirirken bir yandan demlenip diğer taraftan şiirleri üzerinde çalışırmış. Gece kendini iyiden iyiye hissettirmeye başladığında ise yerinden kalkıp biraz ilerideki yolda dolmuş beklermiş. Fakat dolmuşu kaçırdığından, genelde onu evine götürme görevi Orhan Baba'ya düşermiş.

Orhan Baba, kadim dostunun vefatından sonra epey sarsılmış. Hatta bir ay boyunca mekânın kapısına kilit vurup yas tutmuş. Kendini toparladığında ise hemen Yücel'in ardından bıraktığı eşyaları özenle saklamaya odaklanmış.

Kahvehanede; Can Yücel'in masasını, fotoğraflarını ve çeşitli yazılarını, yarım kalmış şarabını, son kez kullandığı bardağı görebilirsiniz. Aslında mekânda çok daha fazla sayıda eşya varmış. Lakin başkaları için değerli olan şeyleri izinsiz alma alışkanlığı edinmiş bazı kişiler, bunların büyük kısmını sahiplenmeyi kendilerine hak görmüş.

Can Yücel Evi

Can Yücel'in İzinde Eski DatçaKahvehaneden ayrıldıktan sonraki durağımız, Can Yücel Evi. Onu sevenlerin deyişi ile "Can Baba" hayatının son 10 yılını bu evde geçirmiş. Vefatının ardından sevenlerinin gözünde bir mabede dönüşen ev, Yücel'in ardında bıraktığı eşyalar ile dolu. Lakin mezarına gerçekleştirilen saldırıdan beri kapalı tutuluyor.

Dolayısıyla Can Yücel Sokağı'ndaki konutu ziyaret ettiğinizde dış duvarına asılmış fotoğrafları, şiirleri ve yazıları ile yetinmeniz gerekiyor. Gerçi bana göre bu durum bile fazlası ile tatmin edici ve değerli.

Can Yücel'in Mezarı

Can Yücel'in İzinde Eski DatçaHazır Eski Datça'ya gelmişken, Can Yücel'in evinin ardından mezarını da ziyaret edebilirsiniz. Dini değerlere ters düştüğü gerekçesi ile 2011'de saldırıya uğrayan mezar, usta heykeltıraş Mehmet Aksoy'un imzasını taşıyan hayli özgün tasarıma sahip.

Can Yücel'in mezarı olduğunu bilmeyenler tarafından türbeye benzetilmesine yol açan mezar taşı iki bölümden oluşuyor. Dikey konumdaki ilk bölüm, bir ceninin anne karnındaki duruşunu temsil ediyor. "Can Taşı" isimli bu bölüme işlenmiş figür, akşamüstü üzerine yansıyan güneş ışığı sayesinde çok daha belirgin ve göz alıcı hale geliyor.

Mezarın "Su Taşı" adındaki yatay bölümü ise genel kanının aksine şarap dökülmesi için tasarlanmamış. Mezar taşının bu kısmı, çok daha derin bir kavramı yani hayatın akışını ifade ediyor.

Mezar taşını incelerken, Can Yücel'in "Sevgi Durağı" isimli şiirinde yer alan "Ne kadar yalansız yaşarsak o kadar iyi…" mısrasını görebilirsiniz. Bir insan, herhalde kendi hayat felsefesini ancak bu kadar güzel tanımlayabilirdi.

Eski Datça'da Nerede Kalınır?

Begonvillerle donatılmış huzur dolu sokakların adresi Eski Datça'da konaklama seçenekleri genellikle butik otellerden ve apart otellerden yana oluyor. Dilerseniz şimdi sizin için seçtiğimiz birkaç otele bakalım;

Begonvil kokulu seyir terasından deniz manzarası ile; Yavuz Apart Otel.
Tesis için uygun fiyat gösterilemiyor.
Tadı damağınızda kalacak enfes kahvaltısı ile; Datça Suites Butik Otel.

Tesis Fiyatı

28 Mayıs 2022 giriş oda fiyatı

783 TL

En Uygun Fiyata Git
Taş binada otantik bir konaklama deneyimi; Kaya Guest House Eski Datça
Tesis için uygun fiyat gösterilemiyor.
Daha fazla Eski Datça oteli için;
2 Kullanıcı Yorumu
  • Tarihe Göre Listele
  • En Faydalılar
2
/

-

Gerçekten çok güzel eski Datcayi çok beğendik havasi suyu harika

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)
2
/

-

2020 yaz döneminde ailecek Datça da ydık yok böyle güzellik harika yerler tekrar bu yıl gitmeyi düşünüyoruz yine yine yeniden DATÇAAAAAA vazgeçilmezimiz olduuuuuuu

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)