Türkiye’deki 5 Batık Şehir

Yorum Yok

Rota Önerileri Merve Aygün Engin

Türkiye’deki 5 Batık Şehir
Depremler, doğal afetler ya da baraj inşaatları sebebiyle dünya genelinde pek çok yerleşim alanı sular altında kalıyor. Suların basması sonucu bu yerlerde yaşayan halkın göç etmek zorunda kaldığı batık şehirler Türkiye'de de bulunuyor.

Antalya'dan Adıyaman'a pek çok bölgede yer alan bu batık şehirler, turizm açısından dikkatleri üzerine çekerek, yerli ve yabancı turistler tarafından ziyaret ediliyor. Belgesel ve filmlere de konu olan bu kentlerden en çok bilinen beş tanesini yazımızda sizler için derledik.

1 - Savaşan Köyü, Şanlıurfa

Türkiye’deki 5 Batık ŞehirSavaşan Köyü, Şanlıurfa'ya bağlı Halfeti ilçesinde yer alan ve Şanlıurfa'ya giden herkesin mutlaka uğradığı, coğrafi özellikleri ve doğasıyla herkesi kendine hayran bırakan batık şehirlerden. Birecik Barajı'nın yapımı nedeniyle sular altında kalan Savaşan Köyü'ne Halfeti'den kalkan teknelerle ulaşmanız mümkün. Sular altında kalan caminin su üzerinde kalan minaresi ve su altındaki diğer yapılarıyla bu köy, her sene binlerce turisti kendine hayran bırakıyor.

2 - Hasankeyf, Batman

Türkiye’deki 5 Batık ŞehirNeolitik, Bizans ve Roma Dönemlerine ait bir kent... Ilısu Barajı'nın yapımı nedeniyle sular altında kalan Hasankeyf; Türkiye'de en çok bilinen, en popüler batık kentler arasında yer alıyor. Dünyanın en eski yerleşim alanlarından olan Hasankeyf, zamanın ruhunu ve tarihin izlerini taşımaya devam ediyor. Bu tarihi kent artık sular altında olsa da gördüğü ilgi ve sevgiyi hiçbir zaman yitirmeyecek.

3 - Kekova, Antalya

Türkiye’deki 5 Batık ŞehirDemre yakınında bulunan ve Kaş tarafına giden pek çok kişinin Üçağız köyünden kalkan teknelerle keşfe çıktığı Kekova adası pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış, tarihi ve doğal güzellikleriyle ön plana çıkan yerlerden. Sular altında kalan evleri, kent surları ve lahitleri ile ilginç bir deneyim sunan Kekova, aynı zamanda berrak denizi ve bakir doğasıyla da ziyaretçilerini büyülemeyi başarıyor.

4 - Allianoi Antik Kenti, İzmir

Türkiye’deki 5 Batık ŞehirBergama sınırlarında yer alan ve dünyanın en eski tıp merkezlerinden birine ev sahipliği yaptığı bilinen Allianoi Antik Kenti, Yortanlı Barajı nedeniyle sular altında kalmış. Yaklaşık otuz bin metrekarelik bir alanı kapsayan ve termal bir kent olmasından dolayı ılıca kompleksine sahip olan Allinaoi, üç katlı bir ılıcaya da ev sahipliği yapıyor. 2010 yılına kadar arkeolojik çalışmaların devam ettiği ve antik kentin yavaş yavaş gün yüzüne çıkmaya başladığı dönemde ise ne yazık ki bu tarihi yapı sulara yenik düşmüş.

5 - Eğil Antik Kenti, Diyarbakır

Türkiye’deki 5 Batık ŞehirAsurlulardan kalma kral mezarları, mağaraları, hamamları ve gizli geçitleri bünyesinde barındıran Eğil Antik Kenti, Dicle Barajı sonrasında sular altında kalmış. Pek çok peygamber ve kral mezarlarına ev sahipliği yapan bu kent, suların altında kalmasıyla turizm anlamında tüm dikkatleri üzerine çekmiş durumda. Eğil iskelesinden kalklan teknelerle tarihe tanıklık eden bu batık şehri yakından incelemeniz mümkün. Ayrıca eğer dalış yaparak bu batık şehri daha detaylı incelemek isterseniz de bölgedeki dalış merkeziyle irtibata geçip burada dalış yapabilirsiniz.
Doğal yollarla ya da insan eliyle dünyada pek çok kent sulara yenik düşerek, yeryüzünden suyun derinliklerine gömülüyor. Terk edilen evler, tarihi yapılar ve yerleşim yerleri suyun altında yıllarca güzelliğini ve özgünlüğünü koruyarak nesilden nesile ulaşıyor. Suyun altında gizemli bir dünya sunan bu kentler, zamanın yıkamadığı, ama insanoğlunun bir çırpıda yok etmeyi başarabildiği hüzünlü yerler olarak hafızalara kazınıyor...

Popüler Blog Başlıkları

E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)