Neredekal.com
Neredekal.com
Tatil Blog
Rota Önerileri
Bodrum’da Alışılmışın Dışında Bir Keşif Noktası: Karakaya Köyü

Bodrum’da Alışılmışın Dışında Bir Keşif Noktası: Karakaya Köyü

Paylaş
Merve Aygün Engin  
Eklenme: 05 Mayıs 2021
 • Son Güncellenme: 17 Mart 2023
Bodrum’da Alışılmışın Dışında Bir Keşif Noktası: Karakaya Köyü
Muğla Bodrum denilince akla ilk olarak masmavi denizler ve hareketli gece hayatı geliyor. Merkez dışında Bodrum’da gezilecek yerler Bitez, Yalıkavak, Gümüşlük gibi pek çok belde de oldukça popüler. Ancak son zamanlarda sanatçıların Gümüşlük'e taşınması, orada çeşitli sanat atölyeleri açmasıyla buranın adını çok daha fazla duymaya başladık. Kumsaldaki masalarıyla dikkat çeken balık restoranları, berrak denizi, el sanatları çarşısı ve harika gün batımlarıyla Bodrum Gümüşlük, gerçekten de keşfedilmesi gereken bir yer.

Gümüşlük aynı zamanda ziyaret edenleri tarihi bir yolculuğa çıkaran Karakaya Köyü'ne de ev sahipliği yapıyor. Bodrum’un köyleri arasında yeni popüler olan, Bodrum'un deniz turizmi ve hareketli yaşam şartlarıyla taban tabana zıt olan bu köy hayatı, bambaşka bir Bodrum'la tanışmanızı sağlıyor. Gümüşlük denizi, sakinliği, birbirinden leziz Gümüşlük restoranları ile farklı tatil arayışında olanlar için adeta biçilmiş bir kaftan olma özelliğini koruyor.

Karakaya Köyü’nün Kısa Tarihi

Peksimet Dağı eteklerinde yer alan Bodrum Karakaya Köyü, Gümüşlük'e 3 km uzaklıkta yer alıyor ve 800 yıllık bir geçmişe sahip. Bu köy, denizden gelebilecek saldırılara karşı Gümüşlük sırtlarında kurulmuş. Bu yüzden Karakaya Köyü, Korsan Köy olarak da anılıyor. Karakaya Köyü’ne uzaktan baktığınızda terkedilmiş bir köy izlenimi veriyor halbuki zamanında Avrupa’dan gelen turistlerin ve gurbetçilerin oldukça uğrak yeri ve yaşam alanı imiş. Henüz sit alanı ilan edilmeden önce 80’li yıllarda burada kendi imkanları ile evleri onaranlar ve yaşam alanlarını genişleten Avrupalılar olmuş. Sonrasında Gümüşlük Karakaya Köyü sit alanı ilan edilince restorasyon çalışmaları bireysel olarak durdurulmuş. Belediye tarafından oldukça kötü durumda olan evler günümüzde onarılmaya devam ediyor.

Karakaya Köyü Hakkında Genel Bilgiler

köy taş ev

Gizli saklı bir köy olduğu için doğallığını koruyabilen Karakaya Köyü günümüzde Gümüşlük’ü kuşbakışı gören eşsiz manzaralarının yanı sıra sessiz ve sakin atmosferi ile alternatif tatil arayan insanların son yıllarda gözdesi olma yolunda ilerliyor. Bodrum keşif noktası olarak değerlendirebileceğimiz Karakaya Köyü, Gümüşlük’e gelmişken mutlaka ''Eski Karakaya Köyü'' tabelalarını takip ederek ziyaret edeceğiniz bir yer.
Otel
Yetişkin Oteli
Neredekal Değerlendirme4.4/5 Mükemmel
(25 değerlendirme)
Gümüşlük, Bodrum, Muğla
Bu tesiste aradığın tarihler için fiyat bilgisine ulaşamadık. Tarih değiştirerek yeniden deneyebilirsin.
Karakaya Köyü’nün Özgün Mimarisi ve Taş Evleri karakaya mimari

Karakaya’nın en önemli özelliklerinden biri taş evleri. Bu evler eski Bodrum ve Rum mimarisine göz kırpıyor. Eskiden bu evlerin çatıları toprak ve sazla kapatılıyormuş. Köyde 60 ev bulunuyor ve özellikle kış mevsiminde bu köy tamamen sessizliğe bürünüyor. Sit alanı ilan edilen köyde sadece yıkılan evler restore ediliyor ve haliyle yeni inşaata izin verilmiyor. Köy sokaklarında dolaşmak, taş evlerle tarihte yolculuk yapmak harika bir deneyim oluyor. Gümüşlük’e yakın yerler arasında mutlaka uğramanız gereken bir köy, Karakaya Köyü. Dağ ve Denizin Buluştuğu Noktada Sadece Doğayı Dinleyin deniz manzara

Peksimet Dağı’nda, 450 metre rakımda yer alan bu köyde ormanın, burada yetişen kaktüslerin, kuş seslerinin ve hafif hafif esen rüzgârın verdiği huzuru iliklerinize kadar hissedebilirsiniz. Bir ağacın altına oturup taş evleri, uçsuz bucaksız ormanın güzelliğini ya da Gümüşlük manzarasını izleyebilirsiniz. Dilerseniz gün batımını da burada geçirip, Gümüşlük’e ve denize bir selam gönderebilirsiniz. Kayaların arasına kurulmuş bu mistik köyün verdiği mutluluğu doya doya yaşamanız için ise sadece gözlerinizi kapatıp doğayı dinlemeniz yeterli oluyor. Karakaya Köyü’nde İnzivaya Çekilin karakaya taş ev

Karakaya’nın zirvelerine çıkmanın ve kayalardan vadiye bakmanın eşsiz deneyimi aktarılamaz! Gümüşlük sahilinden esen serin rüzgarlar, köyde Bodrum’un alışılmış sıcaklarından koruyan bir alan yaratıyor. Dağ yolundan köye giden patikadan ilerlerken keşfedeceğiniz eski rum evleriyle ve birden farklı çeşitlilikteki bitki örtüsünün bütünlüğü ve uyumu insan zihninde karşı konulmaz bir etkiye sebebiyet veriyor. Dağın biyolojik canlı çeşitliliği ve coğrafi konumu köye bol oksijenli bir atmosfer sağlıyor. İlk adım attığınız andan itibaren hissedebileceğiniz dağ atmosferi bedensel ve zihinsel şifalanmayı destekleyecek bir alan oluşturuyor. Bu yüzden Türkiye ve uluslararası boyutta beden ve psikolojiyle çalışan birçok uzman ve bireysel olarak inziya çekilmek isteyen kişilerin başlıca tercihi Karakaya Köyü.
Otel
Çocuk Dostu
Neredekal Değerlendirme3.3/5 Çok İyi
(3 değerlendirme)
Gümüşlük, Bodrum, Muğla
Bu tesiste aradığın tarihler için fiyat bilgisine ulaşamadık. Tarih değiştirerek yeniden deneyebilirsin.

Yeniden Bir Retreat Centre: Karakaya Valley

Bodrum’da Alışılmışın Dışında Bir Keşif Noktası: Karakaya Köyü

Çok az olan köy halkı dışında bölgede oldukça ilgi gören çok özel bir mekan yer alıyor. Pandemide kapanmasıyla faaliyetlerini durduran Karakaya Retreat yeni adıyla Karakaya Valley olarak tekrar açıldı. Özellikle bahar ve yaz aylarında aktif olan Karakaya Valley; dağın eteklerine kurulmuş bir inziva merkezi.

Gün içerisinde gerçekleşen Karakaya Valley çalışmalarına katılabilir, enfes vegan, vejeteryan menüler çıkan restoranında gün batımını seyredebilirsiniz… Wellness festivalleri, nefes çalışmaları, sanat terapi ve yoga inzivaları, detoks programları, aile dizimi ve neuroscience eğitimleri gibi pek çok aktiviteye ev sahipliği yapan Karakaya Valley 9:00’dan 22:00’a kadar açık. Karakaya Valley etkinliklerine katılmasanız bile restoranın vegan ağırlıklı mutfağından bir şeyler yemek için buraya uğrayabilir, gün batımının eşsiz güzelliğini buradan seyredebilirsiniz. Karakaya Valley’de ayrıca taş evlerinde konaklama imkanı da bulunmaktadır. Farklı ve alternatif tatil arayışı olanlar için Karakaya Valley oldukça uygun olacaktır. Karakaya Valley’de olan etkinlikler ve konaklama talepleriniz için instagram ve web sitelerinden iletişime geçebilirsiniz.

Güneşi Karakaya Köyü’nde Batırın gün batımı karakaya

Gümüşlük’ün dillere destan gün batımlarını duymayan kalmamıştır diye düşünüyoruz. Denizden gelen esintiler eşliğinde Gümüşlük’te gün batımları adeta bir bayram neşesiyle karşılanır. Ancak Karakaya Köyü’nün gün batımları da en az Gümüşlük’tekiler gibi harika oluyor. Gümüşlük’ü tepeden izleyerek güneşi Karakaya’da batırmak, turuncu renge boyanan dağın ve ormanın yaşattığı görsel şölene şahit olmak insanı büyülemeye yetiyor.

Gümüşlük Karakaya Köyü’ne Nasıl Gidilir?

Bodrum’da Alışılmışın Dışında Bir Keşif Noktası: Karakaya Köyü

''Gümüşlük Karakaya Köyü Nerede?’’ diye merak edenler için kolayca bir yol tarifi verebiliriz. Kendi aracınızla gelecekseniz, Gümüşlük’ün merkezine yaklaşık 3 kilometre mesafede yer alıyor. Gümüşlük sırtlarında bulunan Peksimet Dağı eteklerinde kurulu olan bu köye belli bir noktadan sonra yalnızca yürüyerek gidebilirsiniz. Özel aracı ile gelemeyecekler Bodrum veya Turgutreis dolmuşları ile gümüşlük'e geldikten sonra gümüşlük taksilerine binerek 15 dakikalık mesafedeki Eski Karakaya Köyü için doğru gidebilirsiniz. Eğer yürümek isterlerse yine bodrum minibüsleriyle Gümüşlük'ün Adalar Denizi mahallesinde inip dağı çıkmak gerekecek. 20 dk boyunca bir yürüyüş mesafesinde olan köyden Karakaya Valley'e gitmek için sarı trafoyu gördükten sonra retreat'a inen dik yokuşu kullanabilirler.

Bodrum hepimiz için farklı anlamlara sahip olsa da denizi ve doğal güzellikleriyle herkesin gözdesi olmaya devam ediyor. Ancak Bodrum’a farklı bir bakış açısıyla yaklaşmak, Bodrum köylerini ve bakir doğasını da keşfetmek gerekiyor. Karakaya Köyü bozulmamış doğası ve taş evleriyle ziyaretçilerine alışılmadık yeni deneyimler, keşifler sunuyor. İster burada inzivaya çekilin, isterseniz sadece dolaşmaya ve güneşi batırmaya gelin, Karakaya Köyü sizi her anlamda mutlu etmeye yetiyor.

Giriş
29.03.23
Çıkış
30.03.23
Lütfen Giriş-Çıkış tarihlerini seçiniz.
Kişiler
2
0