Bodrum’da Alışılmışın Dışında Bir Keşif Noktası: Karakaya Köyü, Türkiye

Bodrum’da Alışılmışın Dışında Bir Keşif Noktası: Karakaya Köyü

Yorum Yok

Rota Önerileri Merve Aygün Engin

Bodrum’da Alışılmışın Dışında Bir Keşif Noktası: Karakaya Köyü
Bodrum denilince akla ilk olarak masmavi denizler ve hareketli gece hayatı geliyor. Merkez dışında Bitez, Yalıkavak, Gümüşlük gibi pek çok belde de oldukça popüler. Ancak son zamanlarda sanatçıların Gümüşlük'e taşınması, orada çeşitli sanat atölyeleri açmasıyla buranın adını çok daha fazla duymaya başladık. Kumsaldaki masalarıyla dikkat çeken balık restoranları, berrak denizi, el sanatları çarşısı ve harika gün batımlarıyla Gümüşlük, gerçekten de keşfedilmesi gereken bir yer.

Gümüşlük aynı zamanda ziyaret edenleri tarihi bir yolculuğa çıkaran Karakaya Köyü'ne de ev sahipliği yapıyor. Bodrum'un deniz turizmi ve hareketli yaşam şartlarıyla taban tabana zıt olan bu köy hayatı, bambaşka bir Bodrum'la tanışmanızı sağlıyor.

Karakaya Köyü Hakkında Genel Bilgiler

köy taş evPeksimet Dağı eteklerinde yer alan Karakaya Köyü, Gümüşlük'e 3 km uzaklıkta yer alıyor ve 800 yıllık bir geçmişe sahip. Bu köy, denizden gelebilecek saldırılara karşı Gümüşlük sırtlarında kurulmuş. Bu yüzden Karakaya Köyü, Korsan Köy olarak da anılıyor. Gizli saklı bir köy olduğu için de doğallığını koruyabilmiş. Köy, tepede bulunduğu için buradan kuşbakışı olarak Gümüşlük manzarasını izleyebilirsiniz. Ancak bu köy, güzel manzaralardan daha fazlasını vaat ediyor.

Karakaya Köyü'nün Özgün Mimarisi ve Taş Evleri

karakaya mimariKarakaya'nın en önemli özelliklerinden biri taş evleri. Bu evler eski Bodrum ve Rum mimarisine göz kırpıyor. Eskiden bu evlerin çatıları toprak ve sazla kapatılıyormuş. Köyde 60 ev bulunuyor ve özellikle kış mevsiminde bu köy tamamen sessizliğe bürünüyor. Sit alanı ilan edilen köyde sadece yıkılan evler restore ediliyor ve haliyle yeni inşaata izin verilmiyor. Köy sokaklarında dolaşmak, taş evlerle tarihte yolculuk yapmak harika bir deneyim oluyor.

Dağ ve Denizin Buluştuğu Noktada Sadece Doğayı Dinleyin

deniz manzaraPeksimet Dağı'nda, 450 metre rakımda yer alan bu köyde ormanın, burada yetişen kaktüslerin, kuş seslerinin ve hafif hafif esen rüzgârın verdiği huzuru iliklerinize kadar hissedebilirsiniz. Bir ağacın altına oturup taş evleri, uçsuz bucaksız ormanın güzelliğini ya da Gümüşlük manzarasını izleyebilirsiniz. Dilerseniz gün batımını da burada geçirip, Gümüşlük'e ve denize bir selam gönderebilirsiniz. Kayaların arasına kurulmuş bu mistik köyün verdiği mutluluğu doya doya yaşamanız için ise sadece gözlerinizi kapatıp doğayı dinlemeniz yeterli oluyor.

Karakaya Köyü'nde İnzivaya Çekilin

karakaya taş evHer ne kadar köyde çok fazla insan olmasa da bu köyde çok özel bir mekân yer alıyor. Özellikle bahar ve yaz aylarında aktif olan Karakaya Retreat; nefes festivalleri, yoga inzivaları, detoks programları gibi pek çok aktiviteye ev sahipliği yapıyor. Bu aktivitelere katılmasanız bile mekanın mutfağından bir şeyler yemek için buraya uğrayabilirsiniz.

Güneşi Karakaya Köyü'nde Batırın

gün batımı karakayaGümüşlük'ün dillere destan gün batımlarını duymayan kalmamıştır diye düşünüyoruz. Denizden gelen esintiler eşliğinde Gümüşlük'te gün batımları adeta bir bayram neşesiyle karşılanır. Ancak Karakaya Köyü'nün gün batımları da en az Gümüşlük'tekiler gibi harika oluyor. Gümüşlük'ü tepeden izleyerek güneşi Karakaya'da batırmak, turuncu renge boyanan dağın ve ormanın yaşattığı görsel şölene şahit olmak insanı büyülemeye yetiyor.

Bodrum hepimiz için farklı anlamlara sahip olsa da denizi ve doğal güzellikleriyle herkesin gözdesi olmaya devam ediyor. Ancak Bodrum'a farklı bir bakış açısıyla yaklaşmak, köylerini ve bakir doğasını da keşfetmek gerekiyor. Karakaya Köyü bozulmamış doğası ve taş evleriyle ziyaretçilerine alışılmadık yeni deneyimler, keşifler sunuyor. İster burada inzivaya çekilin, isterseniz sadece dolaşmaya ve güneşi batırmaya gelin, Karakaya Köyü sizi her anlamda mutlu etmeye yetiyor.

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)