Perşembe Yaylası Hakkında Her Şey

Yorum Yok

Rota Önerileri Seyhan Ahen

Perşembe Yaylası Hakkında Her Şey
Ordu'nun, Aybastı ilçesinden yaklaşık 17 km uzaklıkta olan Perşembe Yaylası, yaz mevsiminde yemyeşil doğası ve akarsuların oluşturduğu menderesler nedeniyle ülkemizde görülmesi gereken nadide güzelliklerden sadece birisi. Perşembe Yaylası rakım yaklaşık olarak 1500 metre civarında olduğu bilinmekte.

Perşembe yaylası olarak bilinen bu yaylanın diğer adı Aybastı'dır. Aybastı şehrinde yaşayan insanların ilkbahar aylarından başlayarak, sonbahar aylarına kadar yaşadığı, yoğun şehirleşme yanında güzel bir doğaya sahip olan bir yayla, Perşembe Yaylası. Özellikle doğal oluşum olan Mendereslerini Karga tepesinden görmek için mutlaka yolunuzu buraya düşürmenizi tavsiye ediyorum. Evliya Çelebi'nin Seyahatnamesinde bile bahsedilen bu yaylanın yerleşimi oldukça eskiye dayanıyor.

Muhteşem doğal oluşum, Menderesler…

Perşembe Yaylası Hakkında Her ŞeyYayla yolunda Kent ormanı ve Kapaktepe noktalarını ziyaret edebilirsiniz. Burada orman oluşumunu ve Perşembe'li olan Kadir İnanır'ın adıyla yapılan hatıra ormanını görebilirsiniz. Yaylaya ulaştığınızda şehirden farksız, gelişi güzel ve derme çatma yapılaşmadan hemen uzaklaşıp Çiseli Şelalesini ve yaylada bulunan gölü görmenizi tavsiye ederiz. Çişeli Şelalesi bir noktaya kadar araçla gidilebilecek sonrasında ise on dakika kadar yürümeyle ulaşılabilecek ufak bir şelale. Gizli kalmış ve tatlı bir yer olması nedeniyle piknik yapılacak güzel noktalardan birisi.

Pruva Prestige Hotel Ordu

  Otel
 • Kozağzı Mah /
 • Perşembe /
 • Ordu

Tesis Fiyatı

29 Mart 2023 giriş oda fiyatı

836 TL

En Uygun Fiyata Git

Yaylaya tepeden bakmak istiyorsanız Karga tepesine çıkmak gerekiyor. Yürüyerek çıkılabilir ama biraz zaman alacaktır. Sonrasında muhteşem menderes görüntüleri ile karşılaşacaksınız. Yemyeşil vadide adeta tablo gibi aralarda dans eden su öbekleri karşısında büyülenmemek elde değil.Perşembe Yaylası'nda Ne yenir?

Perşembe Yaylası Hakkında Her ŞeyYayla yoluna çıkarken iki mesire yeri mevcut. İçerisinde birçok tesis var. Yaylanın kuzu eti oldukça meşhur, et sevenler deneyebilir. Bunun yanında kendi yiyecek ve içeceklerinizi getirerek kendiniz piknik veya mangal yapabilirsiniz.Perşembe Yaylası Restaurant seçenekleri maalesef çok fazla mevcut değil.

Perşembe Yaylası'na Ne zaman Gidilir?

Perşembe Yaylası Hakkında Her ŞeyÖzellikle ilkbahar aylarından itibaren yayladaki evlerine çıkan Ordulular sebebiyle yaylanın nüfusu epey kalabalık oluyor. Her sene Temmuz ayının son haftası Perşembe yaylası şenlikleri yapılıyor. Bu şenliklerde güreş müsabakaları, at yarışları, çeşitli spor müsabakaları, yamaç paraşütü, konserler, oyunlar vb. aktivitelerle yaylada zaman panayır havasında geçiyor. Oldukça renkli sahnelerle karşılaşacağınız için bu zamanlarda gitmekte fayda var. Ek olarak Karadeniz'in sürekli değişen hava durumunu da hesaba katarsak yaz aylarında gitmek daha keyifli olacaktır.

Uzun Irmak Bungalow & Restaurant

  Otel
 • Güvenköy Mah /
 • Ulubey /
 • Ordu
0850 600 11 58

Tesis Fiyatı

29 Mart 2023 giriş oda fiyatı

1200 TL

En Uygun Fiyata Git

Perşembe Yaylası'na Nasıl Gidilir?

Perşembe Yaylası Hakkında Her ŞeyÖncelikle Ordu-Giresun Havalimanına uçakla gelerek oradan karayolu ile gitmeniz gerekiyor. İsterseniz araç kiralayabilir ve Aybastı ilçesine gelerek, Perşembe Yaylası yol tarifi için tabelaları takip ederek yaylaya çıkabilirsiniz. Aracınız yoksa ulaşım biraz uzun ve zahmetli oluyor. Öncelikle minibüslerle Aybastı ilçesine gelmeniz gerekiyor. Sonrasında yaz aylarında yaylaya koyulan minibüslerle çıkabilirsiniz fakat önceden mutlaka saatlerine bakılmalı. Cumartesi daha yoğun bir ulaşım ağı mevcut fakat Pazar günü çıkmayı planlarsanız minibüs saatleri oldukça seyrek.

Diğer alternatif ulaşım türü ise Aybastı ilçesinde bir taksi ile bir iki saatliğine yayla gezisi için anlaşabilirsiniz. Aybastı ilçesinden yaylaya ulaşım yaklaşık 20 dakika sürüyor. Yol asfalt olduğu için sorunsuzca şahsi veya kiraladığınız araç ile gidebilirsiniz. Oldukça kavisli bir yol olduğu için araç sürerken dikkat etmenizi tavsiye ederiz.

Perşembe Yaylası'na Yakın Nerede Kalınır?

Perşembe Yaylası Hakkında Her ŞeyYaylaya günübirlik çıkılıp, vakit geçirilebileceği için yaylada kalmak istemeyenler günübirlik ziyaret edebilir. Perşembe Yaylası Konaklama açısından kamp alanları ve Bungalov tesisleri ile hizmet veriyor. Ordu Perşembe Yaylası Bungalov Evleri için önceden plan yapmalısınız. Otelde kalmak isteyenler ise Ordu Perşembe veya Fatsa ilçe merkezlerinde kalabilir. Doğa ve macera tutkunları ise çadır ve ekipmanlarını getirerek, yaylada konaklayabilir.

Yason Blue Hotel

  Otel
 • Çaytepe Mah /
 • Perşembe /
 • Ordu
0850 600 11 58

Tesis Fiyatı

29 Mart 2023 giriş oda fiyatı

898 TL

En Uygun Fiyata Git
Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)