Akkuyu ve Çevresinde Görebileceğiniz 7 Gizli Cennet, Mersin

Akkuyu ve Çevresinde Görebileceğiniz 7 Gizli Cennet

8 Yorum

Gezi Rehberi Sevgi Özdil

Akkuyu ve Çevresinde Görebileceğiniz 7 Gizli Cennet
Akkuyu son zamanlarda yapılması planlanan nükleer santralle gündemde. Akkuyu, deprem bölgesi sınıflandırmasında, en güvenli sınıf olan 5. derece deprem bölgesinde yer alıyor. Büyük şiddette bir depremin gerçekleşme ihtimalinin düşük olduğu belirtiliyor. Ancak uzmanlar uyarıyor! Akkuyu'da yapılması planlanan nükleer santral, Ecemiş Fay Hattı'na 25 kilometre mesafede bulunuyor.* Jeoloji mühendisleri, Kıbrıs-İskenderun arasında Ecemiş Fay Hattı üzerinde gerçekleşmesi beklenen olası bir büyük depremde Akkuyu ve çevresinin direkt etkileneceği yönünde uyarıyor. Akkuyu, sadece Ecemiş Fay Hattı'ndan değil, paralelinde uzanan bu yayda oluşacak bir sıkışmadan da etkilenebilir. Aktif olan Ecemiş Fay Hattı'nın jeolojik riskinin arttığını belirterek, olası bir kazanın sadece Türkiye'yi değil, Doğu Avrupa'yı, Rusya'yı hatta Afrika'yı bile önemli derecede etkileyebileceğini de üzerine basa basa vurguluyorlar. Gündemde bu derece önemli bir konuyla yer alan Akkuyu'yu biraz daha yakından tanıyalım.
Akkuyu ve çevresindeki bakir topraklar ve keşfedilmeyi bekleyen yerler:

1 - Barbaros Koyu - Silifke

barbaros KoyuBarbaros Koyu, Mersin'e 120 kilometre, Silifke'ye 20 kilometre ve Taşucu'na 17 kilometre. Küçük bir vadinin sonunda görülen koyun arka tarafında Türkiye'nin ilk turfanda meyve ve sebzeleri yetişir; domates, salatalık, badem, üzüm, erik, kayısı vb. Barbaros Koyu cam gibi temiz, sakin denizi, altın rengi kumları ve doğasıyla ziyaretçilerine adeta bir cenneti anımsatır. Henüz turizm yatırımlarının olmadığı bu küçük koya günübirlik ya da kamp yapmak için gidilebilmektedir. Not: Koyda bir su kaynağı ve yiyecek almak için bir büfe bulunmadığından dolayı tedarikli gitmekte fayda var.

2 - Zeyne Köyü ve Türbesi - Gülnar

zeyne köyüMersin'e 150 kilometre, Gülnar'a 25 kilometre uzaklıktadır. Toros Dağları'nın 320 metre rakımında tertemiz havası ve Göksu Nehri'nin vadi kısmında kurulmuş olan Zeyne'de, Şeyh Seyyid Alaeddin Ali Semerkandi Türbesi ve Şükran Pınarı en çok ziyaret edilen noktalarıdır. Efsaneye göre; çobanlık yapan Semerkandi öğle sıcağında hayvanları susuzluktan yanmış vaziyette iken, yoldan geçen bir Türkmenin sert sözlerine maruz kalır. Bu duruma çok üzülen Semerkandi dua ederek elindeki sopayı kayaların ortasına vurur ve kayalardan su fışkırdığını görür. Fışkıran bu sudan hayvanlarına içtirerek onları susuzluktan kurtarır. Günümüzde bu suyun şifalı olduğuna inanılıyor.

3 - Tisan Yarımadası - Silifke

tisan yarımadasıTisan Yarımadası Silifke'ye bağlı Yeşilovacık mevkide mavi ve yeşilin buluştuğu sırt sırta vermiş iki koydan oluşur. Antik çağda Yunan kolonisi olarak kurulan Tisan, tarihi kalıntıları, Tisan Adası, altın kumları, tertemiz denizi ve doğal güzellikleriyle daha yoldayken görenleri kendine aşık eder. Akdeniz'in saklı cenneti olarak bilinen turkuaz renkli koyda balıklarla ve caretta carettalarla yüzmek mümkündür. Bugün Tisan adıyla bilinen Aphrodisias antik kenti, yarımadanın denize uzanan burnunda yer alıyor.

4 - Aynalı Göl – Aydıncık

aynalı gölMersin'e bağlı Aydıncık ilçesi sınırlarında yer alan Aynalı Göl yerin yaklaşık 50 metre altında. Aynalı Göl veya Gilindire olarak bilinen bu mağara 1999 yılında bir çoban tarafından tesadüfen bulundu. Mağaranın sonunda ayna gibi parlayan, yarısı tatlı yarısı tuzlu suya sahip bir göl var. Mağarada yapılan çalışmalar ve incelemeler sonucunda, mağaranın tabanının deniz suyuyla dolması ile göl suyu deniz suyunun altında bulunuyor. Bu doğa harikasını görmek için gelenler bu gölde dalışlar yaparak fotoğraflar çekiyor. Mağara merkezin 7,5 km güneydoğusunda, Sancak Burnu ile Kurtini Deresi arasında yer alıyor.

5 - Kurtini Koyu ve Soğuksu – Aydıncık

kurtiniTürkiye'de bir eşi daha olmayan Kurtini Koyu gerçekten olağanüstüdür. Tertemiz denizi, bozulmamış doğası ile gelenleri kendine hayran bırakır. Kurtini Koyu'nda hem normal kamp hem de dalış kampı yapıldığı gibi günü birlikte gidilmektedir. Soğuksu ise Aydıncık'ın kıyıdan 300 metre içeride çıkan bir su kaynağıdır. Tıpkı adında geçtiği gibi suyu yaz kış oldukça soğuktur. Bu suyun döküldüğü koyun suyu da hem serin hem de tertemizdir. Aynı zamanda Kıbrıs'a bu kaynaktan su gönderilmektedir.

6 - Yeşilovacık – Silifke

yeşilovacıkEski adı Hacıisaklı olan Yeşilovacık, Silifke'ye bağlı yaklaşık 7 kilometrelik bir kıyı kesimine sahip bir sahil kasabasıdır. Adından da anlaşılacağı gibi yemyeşil çam ormanlarının arasında bulunan bu cennet köşe Akdeniz foklarının üreme bölgesidir. Yeşilovacık kasabasında yaşam milattan önce 4. yılda başlayıp günümüze kadar gelmektedir. Aphrodisias antik kenti kalıntıları da bunu kanıtlar niteliktedir.

7 - Sipahili (Babadıl) Köyü - Gülnar

SipahiliBabaderus isimli bir Rum, bu köyde yıllarca kereste ticareti ile uğraşmış. Dereden getirdiği keresteleri dere ağzında gemilere yükleterek ihraç etmiş. Köylülerle iyi anlaştığı içinde halk bu köye onun adını vererek buraya Babadıl demiş. Ayrıca Osmanlı döneminde köy sınırları içinde kalan Dana Tepesi'nde bir süre Sipahi Birliği konaklamış. Bu nedenle köye Sipahili de deniyor. Bu arada sahildeki bataklık kurutulmuş ve halk deniz kenarı yerleşmeye başlamış.

Bonus: Çocuklarımıza ileride Akkuyu'nun asılda nasıl bir yer olduğunu gösterebilmemiz için saklamaya değer bir fotoğraf.

akkuyu ilk haliYavaş yavaş inşaatın başladığı bu yemyeşil topraklar yok oluyor. Önümüzdeki bir kaç yıl içerisinde bu fotoğraftan eser bile kalmayacak. Bizlerde istedik ki ileride çocuklarımız bize; Akkuyu nasıl bir yerdi, sorusunu yönelttiklerinde bu fotoğrafı gösterebilelim.
*Ayrıntılı bilgi almak için, Niğde Üniversitesi - Mühendislik Mimarlık Fakültesi - Jeoloji mühendisliği bölüm başkanı Prof. Dr. İbrahim Çopuroğlu'nun çalışmalarına göz atabilirsiniz.
8 Kullanıcı Yorumu
 • Tarihe Göre Listele
 • En Faydalılar
8
/

-

Güzel bir çalışma. Ben hep mail almak istiyorum.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
8
/

-

Celalettin Bey teşekkür ederiz. Kullanıcı hesabınızda bulunan mail adresinizi, gönderi listemize ekledik. :)

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
8
/

-

Biz çocuk iken Mersin Merkez'de gümrük meydanında denize girerdik. Kirlenme başladı Mersin'den Antalya'ya doğru. 80-100 km gitmeden temiz denize ulaşmak mümkün olmamaya başladı, Akkuyu sakin. Denizi kum ve sıcak suyu olan muhteşem bir yer idi, Gazipaşa'ya kadar olan kısım belki biraz daha ötesi yerli yabancı gezginlerin tam olarak etkisi altında olmayan yöreler, Antalya doyuma ulaşıncaya kadar sakinliğini korur, santral gelince artık fotoğraflara bakarız.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
8
/

-

Gençlik yıllarımda tatillerde hep Anamur ve Bozyazı'da kamp yaptık. Yolları virajlı, çok güzel denizi ve kumu olan yerlerdi. En son 89'da gördüm. Şimdi gitmeye korkuyorum. Eğer virajlı yolları da düzeltirlerse orası da Bodrum Çeşme'den farksız, İstanbul ve Ankara'dan gelenlerin mahvedeceği bir yer olacaktır. İnsanlarımız çekirge sürüleri gibi geçtikleri yerleri kurutuyorlar. 15 gün önce Bodrum'a gitmiştim. Şimdi bile kalabalık, trafik tıkanıyor! Yazın düşünemiyorum kalabalığı ve trafiği... Burayı inşallah oralara benzetmeyiz ama hiç ümidim yok bu bencil ve rantçı toplum oldukça.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
8
/

-

Bölgede 1996 yılımda Turizm Başkanlığı'nca ilan edilmiş 5 turizm bölgesi var. Yollar duble, eski virajlar kalmadı, çok az bir kısmı kaldı, o da bitmek üzere. Akkuyu'nun yanı başında 5 yıldızlı Ulu Resort Hotel 265 oda, 8 aydır çalışıyor. Yeşilovacık'ta bir otel inşaatı el değiştiriyor, yeni sahibi restore edecek. Bölge Taşucundan Kıbrıs'a deniz otobüsü ile bağlı. Başta İstanbul, İzmir, Ankara olmak üzere, 35 ile şehirlerarası otobüs direkt geçiyor.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
8
/

-

Tisan Yarımadası ve Aynalı Göl hakkında bilgilendirme yapmak istiyorum. 1. Tisan'daki yarımadada bulunan tarihi kalıntılarda muhteşem güzellikte taban mozaikleri vardır. Burada herhangi bir görevli yoktu biz oraya gittiğimizde. İnsanlar mozaiklerin üzerlerinde geziniyorlar. Mozaiklerin derhal koruma altına alınması gereklidir. (Aydıncık Limanı'nda üzeri örtülü şekilde taban mozaiği vardır.) Linkteki fotolar 2014 Eylül ayında çekildi. 2. Aynalı Göl Mağarası'nda elektrik sorunu vardı 2014 Eylül ayında gittiğimizde. 1 saat bekledik. Elektrikler kesik olduğu için bu muhteşem mağarayı gezemedik. Bu sorunun derhal çözüme kavuşması gereklidir. Gidenler hayal kırıklığına uğrayabilir.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
8
/

-

Yalnızca bunların bazıları benim ailemin fotoğrafları.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
8
/

-

Taşucu'nda 2015-17 yılları arasında turizm rehberliği bölümü okudum. Bu süreçte her fırsatta bisikletle sağa sola kamplamaya gittim. Barbaros Koyu'nu şans eseri bulmuştuk, ancak ufak bir düzeltme yapmakta fayda var. Koyda bulunan tarlaların kenarlarında evler var. Gittiğimizde kış sezonu olmasına rağmen evlerde yerli halk yaşıyordu. Su ihtiyacınızı dışarıda bulunan çeşmelerini kullanarak giderebilirsiniz. Hepsi cana yakın davranıyorlar. Zira bir ablamızdan limon toplamak için izin alıp bir de üstüne şeker istemiştik. Bir güzel doğal limonata içtik. Bir antik kent de koyda yer alıyor, öyle başıboş korumasız. İlk gittiğimizde bir lahit vardı kazmışlar toprağı. Yeni çıkarıyorlardı, toprak renginden belli oluyordu. Çıkarmalarına son bir kaç gün kalmış, muhtemelen geceleri kazıyorlar. Jandarmaya şikayette bulunmuştuk gelip incelemeye almışlardı. O eserler korumaya alınsa muhteşem olur. Onun dışında bu listede Kum Mahallesi'ndeki Kuş Cenneti de dahil olmalıydı diye düşündüm. :)

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)