Bayraklı Baba

+ 6 Fotoğraf
5/5
Mükemmel
2 değerlendirme
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz

Bayraklı Baba Hakkında

Bayraklı Baba özellikle Kurtuluş Savaşı yıllarında Türk tarihi için çok önemli yere sahip olan Çanakkale-Gelibolu’da yer alan bir türbedir. Türbe aynı zamanda bir adak yeri olarak bilinmektedir ve gelen herkes dileğini diledikten sonra buraya Türk bayrağı asmaktadır. Yıllar boyu dilden dile anlatılan Bayraklı Baba efsanesi ise şöyledir: Zamanında gerçek adı Karacebey olan Türk askeri Osmanlı ordusunda bayraktarlık yapmaktadır. Günün birinde Karacabey’in bir savaşta elinde sancağı ile düşman askerleri tarafından çevresi sarılmıştır. Askerin asıl amacı elindeki bayrağı düşmanın almasını engellemektir. Çünkü bayrak önemlidir ve namustur. Bunun üzerine Karacabey bayrağı koparıp yutmaya başlar. Daha sonrasında takviye kuvvetlerinin gelmesi ile düşman geri püskürtülür ve Karacabey’de yaralı olarak kurtulur. Birliğine dönünce komutanı askere bayrağı ne yaptığını sorar. Asker durumu komutana anlatır ancak ona kimse inanmaz. Bunun üzerine de Karacabey belindeki palayı çekip midesini boydan boya yararak sancak parçalarını gösterir. Karacabey son sözlerini ise “Vatan sağ olsun. Benim mezarımdan Türk bayrağı eksik olmasın.” diyerek tamamlar. Bu nedenle bugün buraya Bayraklı Baba denmektedir ve tüm ziyaretçiler türbeye Türk bayrağı asmaktadır. Türbei hakkında anlatılan efsanenin yanı sıra bir hikayesi daha vardır. Buna göre sancaktarlık yapan Karacabey, Bizans ile yapılan savaşta elinde sancağıyla şehit düşer. Vasiyeti üzerine bugün bulunduğu yere yani donanmasının merkezine gömülmek isteyen askerin isteği yerine getirilir. Bugün mezarı bayraklarla donatılmaya devam etmektedir. Türbe Gelibolu seyahatinde mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir.

Yorum / Değerlendirme

5/5
Mükemmel
2 değerlendirme
Bayraklı Baba
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?
5/5 Mükemmel
16.12.2015
Zeynep Zfra Seril
Memleketimle havalardayım
Allah rahmet eylesin, okulumuz Süleymanpaşa İmam Hatip Ortaokulu’ndan da Allah razı olsun bize buraları gezdirdiği için. Ben Çanakkaleliyim ama Tekirdağ’da yaşıyorum. Memleketimle havalardayım diyor başka da bir şey demiyorum.
5/5 Mükemmel
16.12.2015
zeynep afra seril
Memleketimle havalardayım
Allah rahmet eylesin, okulumuz Süleymanpaşa İmam Hatip Ortaokulu’ndan da Allah razı olsun bize buraları gezdirdiği için. Ben Çanakkaleliyim ama `Tekirdağ`’da yaşıyorum. Memleketimle havalardayım diyor başka da bir şey demiyorum.