Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol

Batman Gezi Rehberi

+ 1 Fotoğraf
Aktiviteler
Mekanlar
Gezilecek Yerler
Popüler Oteller

Batman Gezi Rehberi

Batman , binlerce yıllık tarihi ve Güneydoğu'nun en köklü şehirlerinden biri olarak ziyaretçilerine farklı bir dünya sunuyor. Buraya yapacağınız gezi ile Anadolu'nun farklı bir köşesini keşfe çıkabilirsiniz. Batman gezi rehberi sayesinde tüm bu seyahat planınızı ayrıntılı şekilde planlayabilirsiniz.

Batman Hakkında

Batman, binlerce yıllık tarihi ile oldukça dikkat çeken bir bölge. Anadolu tarihinin farklı bir yüzüne ev sahipliği yapan şehir, yıllar içerisinde büyük bir gelişme gösteriyor. Batman tarihi Sümerlere kadar uzanıyor. Mitler ve hikayelere dayanan ilk kaynaklar Medleri gösteriyor.

Med Kralı olan Abtyagestin'in torunu Kyros karsıtı Erpagazso'ya yenilmesinin ardından bölgeden ayrılıp kendisi için bir bataklığa kendisi için oluşturduğu yapay bir adacığa yerleşiyor. M. Ö. 500'lü yıllarda yaşanan bu olay sonrasında Elekhan adını alan şehir, 190 yıl kadar bağımsız bir yönetim yaşıyor. Fakat M. S.

352 yılında tüm Anadolu'da olduğu gibi Batman'da da Büyük İskender ordularının saldırıları başlıyor. Bu hakimiyetten sonra Lesepkoslar, Partlar, Sasaniler, Romalılar ve Bizansların egemenliğine giriyor. İlk Çağ'dan bu yana birçok uygarlığa ev sahipliği yapan şehir, Türk akınlarının başlaması ile birlikte farklı medeniyetlerle karşılaşıyor.

Artuklular, Moğollar, İlhanlılar, Celaliler ve Akkoyunluların ardından şehir Safevilerin önemli kentlerinden biri haline geliyor. Osmanlı Devleti'ne geçişi ise 4. Murat Dönemi'nde yaşanan Bağdat Seferi ile oluyor. Şehrin adı bu döneme kadar Elekhan diye kullanılırken halk dilinde kullanılırken Elah daha sonra ise İluh ismini alıyor.

Uzun süre boyunca da bu ismi kullanan şehirde yer alan tepenin ismi de İluh olarak biliniyor. Bu tepenin eski bir şehre ev sahipliği yaptığı fakat bataklık olduğu için suya gömüldüğü düşünülüyor. Tepenin yapay olduğunun ispatlanması ise bu durumu destekler nitelikte.

Türkiye Cumhuriyeti döneminde ise 1937 yılında Iluh bir köy statüsünden bucak statüsüne geçiyor. 1950'lerde bölgede keşfedilen petrol filizleri ise bölgenin hızla gelişmesine olanak tanıyor. Bu nedenle 1957'de ilçe olan şehir, gelişmesine hızla devam ederek 1990 yılında 72. il olarak kabul ediliyor. Şimdiki isminin kökeninin ise bakmak kelimesinden geldiği düşünülüyor.

Batman, tüm bu köklü tarihinin arkasında aynı zamanda önemli bir konumda yer alıyor. Batman turizm faaliyetleri ise hem coğrafyası hem de tarihi değerleri ile misafirlerin Güneydoğu'nun en güzel köşelerini sunmak üzerine planlanıyor.

Batman Harita ve Yol Tarifi

Batman hangi bölgede sorusunun cevabı olan Güneydoğu Anadolu Bölgesi, aynı zamanda birçok ulaşım alternatifini bünyesinde barındırıyor. Bu sayede buraya yapacağınız yolculuk için istediğiniz bir seyahat seçeneğini belirleyebilirsiniz. Batman harita konumu, Anadolu'nun Güneydoğu'daki önemli noktalarından biri olarak biliniyor.

Batman nerede diye sorulduğunda ise Diyarbakır, Mardin, Siirt, Bitlis ve Muş arasında yer aldığı görülüyor. Güneydoğu'nun büyük şehirlerle olan bağlantısı sayesinde ulaşımının da kolaylaştığı şehre giderken kullanabileceğiniz ilk alternatiflerinden biri kara yolu oluyor. Hemen her şehirden Batman'a düzenlenen otobüs seferleri yılın istediğiniz döneminde rahatlıkla ulaşabiliriz.

Batman'a nasıl gidilir sorusunun bir diğer alternatif cevabı ise hava yolu oluyor. Ankara ve İstanbul gibi büyük şehirlerden direkt uçuşla ulaşabileceğiniz Batman Havaalanı, Antalya, Adana gibi şehirlerden aktarmalı uçuşlarla ulaşabileceğiniz şekilde seferler düzenleniyor. Böylece uzun saatler yolculuk yapmak istemeyenler için en uygun seyahat seçeneği oluyor.

İstanbul'dan kalkan Kurtalan Ekspresi ise Batman Merkez'e ulaşımınızı sağlıyor. Özel aracı ile gelecekler ise Batman haritası edinerek rahat bir yolculuk geçirebilir veya navigasyon cihazlarından yardım alabilirler. Batman yol tarifi seçeneklerini böylece kendiniz için en uygun alternatife karar verecek şekilde değerlendirebilirsiniz.

Batman Hava Durumu ve İklimi

Batman hava şartları bulunduğu bölge itibariyle karasal iklim özelliklerini taşıyor. Uzak Akdeniz iklimi standartlarını da taşıyan bu şehirde yazlar çok sıcak ve kurak, kışlar ise sert ve kar yağışlı geçiyor. Genellikle ilkbahar dönemlerinde daha yoğun yağış alıyor. 750-1000 mm yıllık yağış oranına sahip.

Kış ayları ise bazı dönemlerde çok daha sert geçiyor. Örneğin; 2007 yılında -24 dereceye kadar düşen sert bir kış geçiriyor. Yaz ayları ise 40 derecelerin üzerine çıkan kurak ve sıcak bir hava yaşanıyor. Batman hava durumu tüm bu dönemlerin etkisine bağlı olarak değişkenlik gösteriyor.

Özellikle çevreye yapılan barajlar ile bölgenin iklimi sert iklimden daha nemli ve yumuşak bir iklime geçişi bekleniyor. Bu iklimin etkisiyle oluşmuş bitki örtüsü ise alçak noktalarda bozkır bitkileri, söğüt ağaçları ve nehir kenarlarında kavaklar olarak kendini gösteriyor. Yüksek kesimlerde ise meşe, ardıç ve yaban fıstığı ağaçlarının oluşturduğu ormanlar yer alıyor.

Örnek Harita Görseli
Haritada gör

Popüler Oteller

Haftanın Otelleri
Kapadokya
Kıbrıs
Palandöken
Sapanca
Bolu
Kartepe
Antalya
Bodrum
Mardin
Gaziantep

Batman Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Batman Neyi Meşhur?

Batman, bulunduğu bölge itibariyle oldukça zengin bir kültüre ve bununla birlikte doğal bir yapıya sahip olması sayesinde kendine özgü birçok ürüne sahip. Her noktasında farklı bir güzellik görebileceğiniz şehirde özellikle ilçelerde üretilen ürünler oldukça dikkat çekiyor. Batman neyi meşhur sorusunun cevabı olarak ise ürünler arasında yer alan Sason çileği ve Sason balı en sevilen ürünler arasında yer alıyor. 2007 yılında GAP ile başlayan çilek yetiştiriciliği Sason'da oldukça önem kazanıyor. Bölgenin verimli hale gelen arazilerinde oldukça lezzetli ve doğal çileklerin üretimi, ülkenin birçok yerinde sevilerek tüketilen ürünlerden biri haline gelmesini sağlıyor. Ayrıca bölgenin önemli bal üreticilerinden biri olması ile de göze çarpıyor. Yüksek doğal bal kalitesi ile bilinen Sason balı, bölgede yer alan Mereto Dağı'nın ilçede oluşturduğu flora sayesinde önem kazanıyor. Özellikle kekik balı ve yabani bitkilerin balını sevenler için ilk tercih edilecek bal seçeneği arasında bulunuyor. Ayrıca Batman'ın bağları da oldukça ünlü. Bu bağlarda yediğiniz en lezzetli üzümleri bulabilir, yöresel birçok üzüm çeşidini deneyebilirsiniz.

Batman Mutfağının Yemekleri Nelerdir?

Batman, kültürel zenginliğini mutfağına da yansıtıyor. Herkesin damak tadına uygun bir seçeneği sunan şehirde oldukça lezzetli bir köklü mutfak geleneği bulunuyor. Çorbalar arasında özellikle yoğurtlu terbiyesiyle dikkat çeken yoğurtlu leben, yayla çorbası ve ayran çorbası yer alıyor. Ana yemek konusunda ise kaburga dolması, şam böreği, tandır ekmeği ve çiğ köfte bölgenin en sevilen yemek çeşitleri arasında bulunuyor. Bu lezzetleri tatmak için bölgede yer alan birçok restoran ve mekanda bir akşam yemeği planı yapabilirsiniz.

Batman'ın Mutlaka Görülmesi Gereken Yerleri Nerelerdir?

Batman, binlerce yıllık tarihi ile gezilecek yerler konusunda birçok alternatif sunuyor. Ziyaretçilerine aktivite konusunda zengin bir ortam sunan şehir, görülecek yerleri sıraladığınızda kolayca şehir gezinizi tamamlamanıza olanak tanıyor. Malabadi Köprüsü, Memikan Köprüsü, Mor Kiryakus Manastırı, Mor Aho Manastırı, Beksi Kalesi bunlardan yalnızca birkaçı.

Batman'a Ne Zaman Gidilir?

Batman, iklimi ile karasal iklim etkileri taşısa da birçok dönemde ziyaret edilmeye uygun. Sert kış aylarında gezi planlamak zor olsa da bahar aylarında uygun hava sıcaklığının oluşması ile birlikte gezi planınızı yapabilirsiniz. Yaz ayları da gezmek için uygun dönemlerden biri. Fakat fazla sıcak sevmeyenler sonbahar aylarını baz alarak gezi planlarını yapabilir.

Batman'da Nerede Kalınır?

Batman, özellikle 90'lı yıllar itibariyle gösterdiği büyük gelişme sayesinde hem iş dünyasından hem de gezi amaçlı birçok ziyaretçi ağırlamaya başlıyor. Bu sayede birçok konaklama alternatifi bulunduran şehirde istediğiniz gibi bir otelde kalabilirsiniz. Özellikle şehir merkezinde yer alan 3 ve 4 yıldızlı oteller ya da uygun Batman otelleri ve tesislerin yanı sıra küçük ölçekli oteller ve pansiyon seçenekleri de alternatifler arasında bulunuyor.

Batman Alt Bölgeleri

Hasankeyf OtelleriKozluk Otelleri
Daha fazla gör