Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol
Selina Manastırı
Selina Manastırı - Görsel 1
Selina Manastırı - Görsel 2
Selina Manastırı - Görsel 3
Selina Manastırı - Görsel 4
5 Fotoğraf
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz

Selina Manastırı Hakkında

Ayışığı Manastırı olarak da bilinen Selina Manastırı, Cunda Adası’ nın kuzey tarafındaki Pateriça yarımadasının en ucunda, dik bir tepenin denizle birleştiği noktada bulunuyor. Manastırın ne zaman inşa edildiği kesin olarak bilinmiyor ancak iki taş üzerinde yazan tarihlere göre 1771 ve 1795 tarihleri olabilir gibi.

Zamanında manastırın batı kısmında yer alan tarlalarda tarımcılık yapılıyormuş ve manastırın içinde de hayvan besleniyormuş. Su ise, dağdan künkler ile yalaklarla getiriliyormuş. Çevresi duvarlarla çevrili olan Selina Manastırı’ nın, tıpkı diğer manastırlarda olduğu gibi avlusunun ortasında bir kilise bulunuyor.

Selina Manastırı’ nın bunca yıldır ayakta kalabilmesinin sırrı ise, manastırın zamanında Fahrettin Bey’ e verilen zeytinliklerin içerisinde yer alması, kapalı tutularak yazlık olarak tutulması ve bakım görmesi. Ancak Fahrettin Bey’ in hayata gözlerini yummasının ardından, bir takım define avcısı tarafından ne yazık ki harap edilmiş bu güzel manastır.

Avlu içerisindeki kilise ise doğuya bakacak şekilde kubbeli olarak dikdörtgen planlı olarak inşa edilmiş ve kapısı da sarımsak taşından yapılmış. Sarımsak taşı, kilisenin dönem dönem restorasyon geçirdiğini, hatta 1850’ li yıllarda yıkılarak yeniden inşa edildiğini kanıtlar nitelikte.

2009 yılında Suzan Sabancı Dinçer, çok sevdiği Ayvalık’ ın sembolü olabilecek niteliğindeki Selina Manastırı’ nı satın almış. Sonrasında ise bir hayli zahmetli olacak şekilde restoran çalışmalarını başlatmış. İleriki zamanlarda Selina Manastırı, konserlere ve sergilere ev sahipliği yapan bir müze-eve dönüştürülecekmiş.

Suzan Sabancı Dinçer, manastırı mübadeleyle gelen Katrinli ailesinden satın almış bu arada. Sizin de yolunuz bir gün Ayvalık’ a düştüğünde, Selina Manastırı’ nı ya da bilinen diğer adıyla Ayışığı Manastırı’ nı mutlaka gezilecek yerler listenize ekleyin. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

Yorum / Değerlendirme

Selina Manastırı
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?