Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol
Aya Vukla – Aziz Vukolos Kilisesi
Aya Vukla – Aziz Vukolos Kilisesi - Görsel 1
Aya Vukla – Aziz Vukolos Kilisesi - Görsel 2
Aya Vukla – Aziz Vukolos Kilisesi - Görsel 3
Aya Vukla – Aziz Vukolos Kilisesi - Görsel 4
5 Fotoğraf
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz
Telefon

Aya Vukla – Aziz Vukolos Kilisesi Hakkında

İzmir’ in Kapılar semtinin Etiler Mahallesi’ nde varlığını sürdüren Aya Vukla – Aziz Vukolos Kilisesi, 1886 yılında inşa edilmiş bir Ortodoks Rum Kilisesi olma özelliği taşıyor.

Kiliseyi özel kılan şey ise, 1922 yılında çıkan büyük İzmir yangınında şehirdeki tüm Rum kiliselerinin yanması, ancak Aya Vukla – Aziz Vukolos Kilisesi’ nin bu yangından etkilenmemesi. Sonrasında ise mübadele zamanında Rumların İzmir’ den ayrılmasının ardından kilise, işlevini yitirmiş ve boş durumda kalmış.

Aya Vukla – Aziz Vukolos Kilisesi, dönem dönem çeşitli şekillerde kullanılarak günümüze gelmiş. 1927 yılının Şubat ayından 1951 yılına kadar İzmir Arkeoloji Müzesi, sonrasında depo, başka bir dönem ise İzmir Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğü’ ne tahsis edilmiş.

"Gözlü Kilise" olarak da bilinen Aya Vukla – Aziz Vukolos Kilisesi, son teknoloji restorasyon çalışmaları ile bakımsız ve harap görüntüsünden kurtulmuş. Restorasyon çalışmaları sayesinde, boya tabakalarının arkasında saklı kalmış Hz. İsa figürü, Altın Ağızlı Yuhanna ve melekler Mikail ile Cebrail’ i sembolize eden duvar resimleri yeniden ortaya çıkarılmış oldu.

Aya Vukla – Aziz Vukolos Kilisesi’ nin müştemilat binası, İzmir Basın Müzesi olarak hizmet veriyor günümüzde.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir Gazeteciler Cemiyeti ve Ege Üniversitesi işbirliği ile şehre kazandırılan basın müzesinde; basın tarihi açısında önem taşıyan olay ve isimlerle alakalı anılar, gazeteci Metin Göktepe’ nin kazağı, Uğur Mumcu’ nun ilk bilgisayarı ve Abdi İpekçi’ nin daktilosu, sergilenen eserler arasında yer alıyor.

Kültür ve sanat etkinliklerinde de kullanılan Aya Vukla – Aziz Vukolos Kilisesi’ ni, ilk İzmir seyahatinizde mutlaka ziyaret edin. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

Yorum / Değerlendirme

Aya Vukla – Aziz Vukolos Kilisesi
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?