Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol

Assos Hüdavendigar Camii

Assos Hüdavendigar Camii
Assos Hüdavendigar Camii - Görsel 1
Assos Hüdavendigar Camii - Görsel 2
Assos Hüdavendigar Camii - Görsel 3
Assos Hüdavendigar Camii - Görsel 4
6 Fotoğraf
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz

Assos Hüdavendigar Camii Hakkında

Osmanlı sultanı I. Murat Hüdavendigar tarafından 14. yüzyılda yaptırılan ve Osmanlı’ nın kendine özgü eserlerinden biri olan Hüdavendigar Camii, Assos Antik Kenti sınırları içerisinde yer alıyor. Hüdavendigar Camii’ nin en bilinen özelliği tek kubbeli ve kare planlı olarak inşa edilmiş olması. Behramkale

Köyü’ nün tepesinde yer alan camiinin içerisinde kadırga resimleri bulunuyor. Bu özellik, Osmanlı cami mimarisinde eşine az rastlanır bir örnek olarak dikkat çekiyor. Hüdavendigar Camii’ nin giriş kapısının da ilginç bir özelliği var. Bu kapı, kendisinden daha eski olan Cornelius kentinin kapısı.

Cornelius Kilisesi’ nin onarılmasını emreden Kral Skamandros’ un yazdığı yazılar hala Hüdavendigar Camii’ nin kapısında yer alıyor. Değişen tek şey, iki kanadı kırılmış haç işareti.

Kral’ ın yazdırdığı yazı ise şöyle; “Skamandros şehri başkanı Anthimos, mükafat olarak kendi günahlarının bağışlanması için istekli bir şekilde dua ederek, gayretle ve emek vererek, Aziz Cornelius Kilisesi\’ nin sağlam olmayan bölümlerini güzelleştirmek için tamir ettirdi.

Her kim bu kilisenin güzelliklerine, durumuna, mozaiğine ve olağanüstü ihtişamına bakarsa, Tanrı\’ nın kölesi olan ve bu binayı tamir ettiren Anthimos\’ un ölmeden önce işlediği günahların affı için dua etsin. ”.

Yorum / Değerlendirme

Assos Hüdavendigar Camii
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?