Akıntıburnu
Akıntıburnu - Görsel 1
Akıntıburnu - Görsel 2
Akıntıburnu - Görsel 3
Akıntıburnu - Görsel 4

Akıntıburnu

+ 5 Fotoğraf
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz

Akıntıburnu Hakkında

Denize doğru uzanan bir çıkıntı olan Akıntıburnu, İstanbul Boğazı’ nda, Beşiktaş’ ın gözde semti Arnavutköy’ de bulunuyor. Burnun bulunduğu bölgede eskiden Rumlar yaşıyordu ve Rumca Mega Revma, yani Büyük Akıntı ismi ile anılıyordu.

Akıntıburnu’ na bu ismin verilmesinin nedeni ise, Karadeniz’ den Marmara Denizi yönüne doğru saatte 12 deniz miline ulaşan devamlı yüzey akıntısı ve bu akıntının oluşturduğu girdaplar. Hatta burası için denizcilerin korkulu rüyası desek yeridir.

Öyle ki, kılavuz almamış gemiler, özellikle sisli zamanlarda teknik arızalanmalar ya da rotayı şaşırmaları ile burnu alamadan, bölgede bulunan kazıklı yola çarpıyorlar. Boğaziçi’ nde sıklıkla yaşanan bu kaza, yalıların, köşklerin ve kıyıdaki balık restoranlarının da korkulu rüyası. 1970’ li yıllarda burada kaçak olarak işletilen çay bahçeleri yer alıyordu.

80’ li yıllarda düzenlenen sahil yolu, bahsi geçen kazıklı yol neticesinde, halkın keyifli vakitler geçirebileceği bir yer halini aldı. Şimdilerde Akıntıburnu’ nun yer aldığı bölgede olta atabileceğiniz ve hayata kısa bir mola verebileceğiniz çay bahçeleri bulunuyor.

Özellikle hafta sonları Akıntıbunu’ nda yer alan deniz fenerini görebilir, Ortaköy’ den Bebek’ e kadar sahil boyunca keyifli yürüyüşler yapabilir ve yetenekliyseniz bir olta kapıp balık tutmaya gidebilirsiniz. Eğer yolunuz İstanbul’ a düşerse, Akıntıburnu’ nu da mutlaka görün. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

Yorum / Değerlendirme

Akıntıburnu
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?