Marmara Denizi

  • İstanbul

Marmara Denizi

Ege Denizi'ne Çanakkale Boğazı ile bağlanan Marmara Denizi, aynı zamanda İstanbul'u Asya ve Avrupa'dan ayırmaktadır. Birçok adası bulunmakla birlikte Karadeniz'i Ege Denizi ve Akdeniz'i birbirine bağlar. 240 kilometre uzunluğunda ve 70 kilometre genişliğindedir. En büyük üç adası; Marmara Adası, Avşa Adası ve Paşalimanı Adası'dır.

Marmara Denizi Türkiye'nin önemli turizm bölgelerinden biridir. Özellikle yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerin tercih ettiği noktalar arasındadır. Bu sebepten dolayı Marmara Denizi kıyıları boyunca birçok otel, butik otel ve pansiyon konuşlanmıştır.

Marmara Denizi'nin tamamı Türk karasuları durumundadır. Prens adaları olarak adlandırılan; Heybeliada, Büyükada, Kınalıada, Burgazada Marmara Denizi'nde bulunmaktadır. İstanbul, Kocaeli, Tekirdağ, Balıkesir, Bursa, Yalova, Çanakkale Marmara'ya kıyısı olan iller arasındadır. Güzel bir tatil için Marmara Denizi'ne kıyısı olan illeri tercih edebilir ve serin sularda serinlerken doğanın dinlendirici atmosferinde harika günler yaşayabilirsiniz.
İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın