Yuvarlakçay
Yuvarlakçay - Görsel 1
Yuvarlakçay - Görsel 2
Yuvarlakçay - Görsel 3
Yuvarlakçay - Görsel 4
5 Fotoğraf
5/5
Mükemmel
Neredekal Değerlendirme
Yorum puanı 1Yorum puanı 2Yorum puanı 3Yorum puanı 4Yorum puanı 5
4 değerlendirme
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz

Yuvarlakçay Hakkında

Ülkemizin yaz turizminin önemli uğrak yerlerinden biri olan Köyceğiz, doğal güzellikleri ile ziyaretçileri büyüleyen Yuvarlakçay’a ev sahipliği yapıyor. Köyceğiz’e seyahat edenler “Yuvarlakçay nerede ve burada neler yapılır?” diye merak eder. Köyceğiz gezilecek yerler ve tarihi mekanlar arıyorsanız burayı listeye mutlaka eklemelisiniz. Muğla’nın Köyceğiz ilçesinde konumlanan Yuvarlakçay her sene yüzlerce yerli ve yabancı turisti ağırlıyor. Boyabaşı beldesinin yaşam kaynağı olan bu doğal güzellik ziyaretçilere eşsiz bir deneyim sunuyor. Yaz sıcaklarından bunaldığınızda kendinizi serin sulara atmak isterseniz Yuvarlakçay’ı ziyaret etmeden Köyceğiz’den dönmeyin. Boyabaşı beldesi ve çevresindeki pek çok köyü besleyen bu nehrin hikayesi çok ilginç. 200 yıl öncesinde Çiçek Baba Dağı’ndan Köyceğiz gölüne akan suyun kurumasıyla bu sudan beslenen yöre insanı yedi senelik bir kuraklık çeker. Suların yer altından çıkması için topların patlatılması ve uzun bir bekleyiş sonucunda yeryüzüne çıkan sular akmaya başlar. Bereket saçan sular yuvarlanarak Köyceğiz suyuna akmaya başlar ve yöre halkı rahat bir nefes alır. Nehir yuvarlana yuvarlana göle ulaştığı için adı Yuvarlakçay kalır. Köpürerek akan çaya konulan salıncak buranın meşhur bir yer olmasına sebep olur. 

Yuvarlakçay Hakkında

Suyu çok derin olmayan Yuvarlakçay’ın salıncakları ve hamakları burayı dinlenmek ve serinlemek için ideal bir yere dönüştürüyor. Çardakları ve doğal güzellikleriyle görsel bir şölen sunan Yuvarlakçay Köyceğiz ilçesinin en değerli yerlerinden biri. Yuvarlakçay’da bulunan restoranlar ve buralarda yapılabilecekler hakkında bilgi edinmek için yazımızın devamını okuyabilirsiniz. Yuvarlakçay Köyceğiz’in öne çıkan özellikleri:

 • Köyceğiz’in muhteşem doğasının bir parçası olan Yuvarlakçay’da bulunan salıncaklarda kendinizi çocuklar gibi hissedebilirsiniz. Gürül gürül akan çayın üzerine ağaçlardan sarkıtılmış salıncaklarda çekilen fotoğraflar muhteşem kareler ortaya çıkarıyor. 
 • Yaz sıcaklarından bunaldığınızda salıncaktan buz gibi suya atlayarak serinleyebilir ve bir yandan eğlenebilirsiniz. 
 • Yuvarlakçay suyunun sıcaklığı 5-6 derece arasında. 
 • Yeraltından, ağaçlardan ve kayalardan fışkıran sular Yuvarlakçay’ı oluşturuyor. 
 • Nehrin çevresinde konumlanmış birçok restoran bulunuyor. Bunlardan en popüleri Çınar restoran. İşletmenin kurduğu havuzun üzerinde tahta çardaklar bulunuyor. Bu çardaklarda yemeğinizi yiyebilir, çayınızı yudumlayabilirsiniz. Diğer restoranlarda oldukça rağbet görüyor. Sabah erken saatlerde gidip restoranlardan birinde kahvaltı edebilirsiniz. 
 • Alabalık, kuzu tandır, yoğurtlama gibi lezzetleri mutlaka deneyin. 
 • Kış mevsiminde giderseniz köylülerden portakal ve mandalina gibi meyveler alabilirsiniz. Yol kenarında satılan portakal nar karışımı meyve sularının tadına bakabilirsiniz. 
 • Çiftlerin, çocukların ve kalabalık grupların gezileri için ideal bir rota olur.

Yuvarlakçay’a Ulaşım ve Gezilecek Yerler

Muğla’ya gittiğinizde “Yuvarlakçay nasıl gidilir?” sorusuna toplu taşıma cevabı beklememelisiniz. Muğla- Fethiye anayolunun çok yakınında bulunan Yuvarlakçay’ın Boyabaşı mahallesine bağlı olduğunu söylemiştik. Bu nedenle önce Boyabaşı’na varmanız gerekiyor. Aracınız varsa yerli halktan Yuvarlakçay yol tarifi isteyebilirsiniz. Toplu taşımayla Boyabaşı kavşağında inerseniz taksiyle veya yürüyerek Yuvarlakçay’a ulaşabilirsiniz. 4-5 km bir mesafe olduğunu hatırlatalım. Bölgenin diğer merkezlere uzaklığı:

 • Köyceğiz merkezden 16 km,
 • Ortaca’dan 16 km,
 • Dalaman’dan 26 km,
 • Fethiye’den 62 km,
 • Göcek’ten 36 km,
 • Dalaman Havaalanı’ndan 31 km,
 • Muğla Merkez’den 75 km olarak bulunuyor.

Yuvarlakçay’a herhangi bir giriş ücreti ödemeden gidebilirsiniz. Ancak salıncakları kullanmak isterseniz restoranlarda en azından bir çay içmeniz gerekebilir. Restoranlarda serpme kahvaltı çok meşhur. Yuvarlakçay etrafında gezilecek yerlerin başında elbette Köyceğiz Gölü geliyor. Göl kenarında çay içebilir, dondurma yiyebilir ve tekne turlarına katılabilirsiniz. Ekincik koyu ise yazın mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerlerden. Muhteşem bir denize sahip olan koyun üç tarafı yeşil doğal güzelliklere sahip. Şehir stresinden uzakta sakin bir gün geçirmek istiyorsanız Yuvarlakçay’da kahvaltı ettikten sonra Ekincik koyunda denize girebilirsiniz. Piknikte yapabileceğiniz Yuvarlakçay çocuklarınızla harika vakit geçirebileceğiniz bir yer. 

Yorum / Değerlendirme

5/5
Mükemmel
Neredekal Değerlendirme
Yorum puanı 1Yorum puanı 2Yorum puanı 3Yorum puanı 4Yorum puanı 5
4 değerlendirme
Yuvarlakçay
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?
5/5 Mükemmel
Neredekal.com
Yorum puanı 1Yorum puanı 2Yorum puanı 3Yorum puanı 4Yorum puanı 5
13.07.19
Özkan
Çok güzel bir yer
Yuvarlakçay çok güzel bir yer. Orada Susesi Restaurant gidilmesi gereken yerlerden biri. Suyu çok soğuk, gitmişken girmenizi tavsiye ederim.
5/5 Mükemmel
Neredekal.com
Yorum puanı 1Yorum puanı 2Yorum puanı 3Yorum puanı 4Yorum puanı 5
20.05.20
Misafir
Herkesin görmesi dileğiyle
Kesinlikle gidilip görülmesi gereken bir yer ama mutlaka yukarı doğru çıkılmalı. Ben gezerek bütün tesisleri dolaştım. Aşağıdakiler güzel ama ortasındaki balık tesisinin atıkları suya bırakıldığı için kokuyor. Yukarıda Akarsu Şelale Restorant’a gittiğimizde gözlerimize inanamadık. Her yönüyle beklentileri karşılıyor. Biz tatil yolumuzun üzeri olduğu için gitmiştik tadı damağımızda kaldı. Bir dahaki sefer tam günümüzü buraya ayırmayı düşünüyoruz. Herkesin görmesi dileğiyle.
5/5 Mükemmel
Neredekal.com
Yorum puanı 1Yorum puanı 2Yorum puanı 3Yorum puanı 4Yorum puanı 5
06.08.20
Misafir
Mutlaka gidin
Ben dün tesadüfen gittim yuvarlak çaya yolunuz düşerse mutlaka gidin arkadaşlar. Ama yine burdan söylemek isterim benim arabam yoktu. Yürüyerek bütün tesislere baktım. Sizde bütün tesislere bakın öyle oturmaya karar verin. Ben akarsu tesislerinde dinlendim suya girdim. Samimi ve doğal bir ortam. Aile ve çocuklar için güzel yuvarlak çay...
5/5 Mükemmel
Neredekal.com
Yorum puanı 1Yorum puanı 2Yorum puanı 3Yorum puanı 4Yorum puanı 5
06.08.20
Gülsüm yakup
Mutlaka gidin
Ben dün tesadüfen gittim yuvarlak çaya yolunuz düşerse mutlaka gidin arkadaşlar.ama yine burdan söylemek isterim benim arabam yoktu.yuruyerek bütün tesislere baktım.sizde bütün tesislere bakın öyle oturmaya karar verin.ben akarsu tesislerinde dinlendim suya girdim.samimi ve dogal bir ortam.aile ve çocuklar için güzel yuvarlak çay ?