Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol
Yozgat Gezi Rehberi
1 Fotoğraf
Aktiviteler
Mekanlar
Gezilecek Yerler
Popüler Oteller

Yozgat Gezi Rehberi

Tarihi noktaları ile önemli gezi merkezlerinden biri olan Yozgat , İç Anadolu Bölgesi'nde bulunuyor. Bu güzel şehirde, maneviyatı yüksek ve tarihi ile göz dolduran çeşitli yapılar bulunuyor. Dilerseniz Yozgat gezi rehberi yazımızı inceleyerek kendinize uygun bir gezi planı oluşturabilirsiniz.

Yozgat Hakkında

Yozgat nerede sorusuna, Türkiye'nin tam ortasında, İç Anadolu Bölgesi'nde yanıtı verilebilir. Bu bölge, başkent olan Ankara'dan yaklaşık üç saat uzaklıkta yer alıyor. Yozgat haritası incelendiğinde şehrin kuzeyinde Çorum, güneyinde ise Kayseri olduğu görülüyor. Ayrıca sınır komşusu olan Sivas ile de oldukça yakın bağlara sahip.

Yozgat harita konumu, birçok noktadan kolay ulaşım imkanı sunuyor. Yozgat, İç Anadolu Bölgesi'nde bulunduğu için bölgede yarı kurak karasal iklim etkisi görülüyor. Aynı zamanda yaz ile kış arasındaki sıcaklık farkı yüksek olabiliyor. Kültürel anlamda tam olarak Anadolu'nun içinde kalan şehir, Yozgat hangi bölgede sorunun cevabını da bu şekilde veriyor.

Yozgat'ın; Sorgun, Saraykent, Yerköy, Aydıncık, Çekerek gibi ilçeleri bulunuyor. Yozgat'ın yerli halkı genellikle Yozgat merkezde ikamet ediyor. Yozgat aynı zamanda Anadolu'nun en eski yerleşim bölgelerinden birini oluşturuyor. Kökü ve mirası derinlere ulaşan Yozgat tarihi, Hititlerle başlıyor.

Pek çok medeniyete ev sahipliğinde bulunan Yozgat; Hitit, Pers, Makedonlar, Kapadokya ve Roma gibi medeniyetlerin izlerini bünyesinde taşıyor. Yozgat son olarak 1526 yılında Osmanlılara katılıyor. Ayrıca bölgeye yerleştirilen pek çok Türkmen de Yozgat'ın kültürel çeşitliliğine katkıda bulunuyor.

Medeniyetlerin buluştuğu bir yer olan Yozgat'ta bu çok kültürlülüğün birçok maddî ve manevi mirasını ziyaret etmek mümkün. Bunlara Çeşka Yeraltı Şehri, Basilica Therma ve Kerkenes Harabeleri örnek olarak gösterilebilir. Bu bölgelere ufak geziler düzenleyebilir, şehrin tarihi dokusunu daha yoğun hissedebilirsiniz.

Aynı zamanda Hattuşaş'a yakınlığı ile de kültür turizmi adına oldukça önemli bir noktada bulunuyor. Bu yapılar dışında pek çok dini mekan, maneviyatı yüksek bir şehir olan Yozgat'ta adeta yükseliyor. Bu kültür sadece yapılara değil yemeklere de yansıyor. Yozgat, birbirinden lezzetli birçok yöresel yemeği de ziyaretçilerine sunuyor.

Desti kebabı, tandır ve arabaşı çorbası, bunlardan yalnızca bazıları.

Yozgat Harita ve Yol Tarifi

Yozgat'a nasıl gidilir sorusuna birçok farklı cevap vermek mümkün. Yozgat, İç Anadolu Bölgesi'nde yer alan bir il olduğu için bu şehre kara yolu ya da demir yolu ile ulaşılabiliyor. Yozgat yol tarifi almak için navigasyon cihazları ve haritaları kullanabilirsiniz. Yozgat'a çevre illerden de ulaşmak oldukça kolay.

Sınır komşusu olduğu illerden en uzağının merkezi, yaklaşık üç saat mesafede yer alıyor. İstanbul'dan Yozgat'a ulaşmak ise yedi saati buluyor. Bu süre şahsi araba ile size bağlı olarak değişkenlik gösterebiliyor. Dilerseniz güzel bir tren yolculuğu için TCDD'nin seferlerine de bakabilirsiniz.

Bu sayede hem keyifli bir yolculuk geçirebilir hem de Yozgat'ın manzarası keşfedebilirsiniz. Ankara, Sivas, Kayseri, Konya, Samsun gibi illere yaklaşık iki-üç saat uzaklıkta bulunan Yozgat, Anadolu'nun tam ortasında kaldığı için her yerden ulaşıma açık. Özellikle otobüs ile seyahat etmek istenirse, otobüs firmalarıyla da Yozgat'a ulaşmak mümkün.

Yozgat Hava Durumu ve İklimi

Yozgat, İç Anadolu Bölgesi'nde bulunduğu için şehirde karasal iklim hakim. Yozgat'ın ikliminde sıcaklık, yaz ve kış aylarına göre değişiklik gösteriyor. Bu bölgede yaz ve kış mevsimlerinde olduğu gibi gece ve gündüz arasında da sıcaklık farkları yüksek. Yozgat, iklimi direkt etkileyen deniz gibi bir özelliğe kapalı.

Dolayısıyla da bu bölgede nem oranı pek yüksek değil. Sadece ilkbahardan yaza geçişlerde görülen Kırkikindi yağmurları etkisini gösterebiliyor. Bu yağmurlar şehrin pek çok noktasını da ferahlatıyor. Yazları sıcaklık, kuraklık yaratacak kadar yüksek derecelere çıkarken, kışları ise çok sık olmasa da eksi derecelere kadar düşebiliyor.

Fakat yine de Yozgat hava şartları, ziyaretçileri zorlayacak seviyelere gelmiyor. Bitki örtüsünü ise genellikle ormanlar oluşturuyor. Yozgat'ta mantar, elma, armut ve kayısı gibi ürünler yetişiyor. Yozgat hava durumu ve iklimi, gezi ve diğer planlar için oldukça elverişli seçenekler sunuyor.

Doğal ve tarihi mekanları ile Yozgat, hava şartları açısından ziyaretçilerine sıkıntı vermiyor. Bu sebeple bu şehri keşfetmek, yılın hiçbir döneminde aksamıyor.

Örnek Harita Görseli
Haritada gör

Popüler Oteller

Haftanın Otelleri
Kapadokya
Kıbrıs
Palandöken
Sapanca
Bolu
Kartepe
Antalya
Bodrum
Mardin
Gaziantep

Yozgat Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Yozgat'ta Nerede Kalınır?

Yozgat turizm faaliyetleri, şehri ilgi çekici yapan detaylar arasında yer alıyor. Yozgat'ı tatil rotanıza dahil ederseniz, değerlendirebileceğiniz birçok farklı konaklama seçeneği bulunuyor. Yozgat'ın şehir içi olanakları oldukça çeşitli olduğu için konaklama yerlerine ulaşmak da zahmetsiz oluyor. Hem bütçe bakımından hem de konaklama hizmetleri yönünden çeşitli alternatiflere sahip olan Yozgat'ta, bu seçenekleri değerlendirerek tatilinizi planlayabilirsiniz. Yozgat'ta bulunan pek çok lüks ve butik uygun Yozgat otelleri, ziyaretçilere her dönem kapısını açıyor.

Yozgat'a Ne Zaman Gidilir?

Yozgat, yılın neredeyse her döneminde ziyaret etmeye uygun bir şehir. Özellikle bahar aylarında Yozgat'ta etraf cıvıl cıvıl oluyor. Bu hareketlilik çevreye ve turizme de yansıyor. Ayrıca yaz aylarında şehir, çeşitli spor ve eğlence aktiviteleri ile neşeleniyor. Bu fırsatlardan ve gezi olanaklarından yararlanmak için yazın da Yozgat'a gidebilirsiniz. Ayrıca kışın düzenlenen birçok festivale katılabilir, sadece yemeklerini tatmak için bile bu şehre uğrayabilirsiniz.

Yozgat'ın Mutlaka Görülmesi Gereken Yerleri Nerelerdir?

Yozgat hem tarihi, hem kültürü hem de maneviyatı oldukça yüksek bir şehir. Dolayısıyla antik kentlere, yöresel lezzetlere, cami ve kilise gibi pek çok mekana uzun yıllardır ev sahipliği yapıyor. Yozgat'ta, Çeşka Kalesi ve Basilica Termal'ini gezilecek yerler arasında. Ayrıca Kerkenes Harabeleri ve Başçavuş Cami de en önemli yapılarından. Ayrıca Akdağmadeni Kilisesi de bu çok kültürlüğüne bir örnek teşkil ediyor.

Yozgat'ta Alışveriş Nerede Yapılır?

Yozgat'ta alışveriş özellikle Yozgat merkezde yapılıyor. Şehir merkezinde pek çok Yozgat temalı ürün ve yöresel lezzet mevcut. Yozgat'ın pek çok noktasında ihtiyacınıza ve zevkinize uygun ürünler satın alabilir ya da sevdiklerinize birçok Yozgat hatırası götürebilirsiniz. Daha detaylı bir alışveriş için alışveriş merkezlerine uğrayabilir ya da çarşıda kısa bir gezinti yaparak yöresel ürünlere göz atabilirsiniz.

Yozgat'ın Neyi Meşhur

Yozgat'ın hem tarihi hem de kültürü ile öne çıkan bir il olması, şehre özgü detayları öne çıkarıyor. Yozgat neyi meşhur diye sorarsanız, birbirinden farklı kültürlerin bir arada yaşamasının yansımalarından biri olan yemek kültürü diyebiliriz. Bunun temel sebebi sofralarını paylaşan insanların birbirleriyle olan güzel etkileşimleri. Çekerek ilçesinde yapılan kuşburnu marmelatı ve aynı ilçeye ait olan üzüm pekmezi, bu lezzetler arasında bulunuyor. Aynı zamanda parmak çöreği, desti ve tandır kebabı da Yozgat'a geldiğinizde restoranlarda mutlaka tatmanız gereken lezzetler arasında yer alıyor. Sadece el yapımı ürünler değil, aynı zamanda doğal ve tarihî dokular da Yozgat'la anılanlar arasında yer alıyor. Kerkenes Harabeleri ve Karabıyık Köprüsü gibi pek çok güzellik şehrin tarihi dokusunu oluşturuyor. Ayrıca Yozgat'ta gezebileceğiniz hediyelik eşya dükkanları da bulunuyor. Dokuma halı, sandık, tahta oymacılığı gibi unutulmaya yüz tutan pek çok el sanatı bu dükkanlarda bulabilirsiniz. Ayrıca buralarda Yozgat'a özgü el işi ve Yozgat temalı pek çok ürünü inceleme olanağı da mevcut.