Behramşah Kalesi

  • Yozgat / Akdağmadeni

Behramşah Kalesi

Yozgat'ın tarihi değerleri arasında gösterilen, fakat pek fazla tanıtımı yapılmadığı için ziyaretçi potansiyeli düşük olan Behramşah Kalesi, keşif meraklıları için en ideal gezi noktalarından biri.

Akdağmadeni-Muşalikalesi Köyü'ne yakın bir konumda bulunan Behramşah Kalesi, yüksek bir tepe üzerinde bulunmakta. Yapı itibariyle küçük olan kalenin Gıyaseddin Keykavus emirlerinden Necmed-din Behramşah-ı Candar tarafından inşa ettirildiği bilinmektedir. Kalenin yapımında moloz taş ve kesme taş kullanılmıştır.

Behramşah Kalesi'nin büyük bir bölümü günümüze kadar ulaşmıştır. Fakat turizmi hareketlendirebilecek olan bu yapının tanıtımı çok fazla yapılmamış durumda. Bu sebepten dolayı pek bilinmiyor.

4 Kullanıcı Yorumu

    • Tarihe Göre Listele
    • Puana Göre Listele
    • En Faydalılar
4
Çok hoş bir yer
10

-

Bu kalenin en üstüne çıkıp etrafa bakmanızı tavsiye ederim. Çok hoş bir yer.

4
Birçok tarihi dokuya ev sahipliği yapıyor
10

-

Akdağmadeni tarihi ve doğal, turistik değerlere sahip nadide bir ilçedir. Halen gizemini koruyan bir çok tarihi dokuya ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca eşsiz bir doğaya sahip olan Akdağmadeni ormanları doğa yürüyüşleri ve yaban hayatı gözlemleme gibi bir çok etkinliğe de ev sahipliği yapabilecek bir yerdir.

4
behramsah kalesi
10

-

Evet, kesinlikle bu bilgiler doğru.

4
Behramşah Kalesi
10

-

Evet kesinlikle çok doğru bir tespit yapılmış. Bu köyde yaklaşık 2 sene görev yaptım. Bu yapılar restore edilerek turizme kazandırılmalıdır.