Yarışlı Gölü
Yarışlı Gölü - Görsel 1
Yarışlı Gölü - Görsel 2
Yarışlı Gölü - Görsel 3
Yarışlı Gölü - Görsel 4
5 Fotoğraf
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz

Yarışlı Gölü Hakkında

Burdur’ un Yeşilova ilçesinde yer alan Yarışlı Gölü, karstik özelliği taşıyan göllerimizden biri. Harmanlı, Yarışlı, Sazak, Kocapınar ve Düğer köyleri arasında bulunan Yarışlı Gölü, 16 km2 genişliğe ve 4 km derinliğe sahip. Gölün içerisinde küçük bir ada yer alıyor. Yarışlı Gölü’ nün suyu ise oldukça acı.

Bunun nedeni ise suyunun sodyum fosfat, sodyum klorür ve sodyum sülfat açısından bir hayli zengin olması. Gölün beslenme kaynakları ise oldukça zayıf. Gölün dışarıya herhangi bir akışı yok ve Burdur Gölü’ nden alçak tepelerle ayrılıyor. Bir takım derelerin Yarışlı Gölü’ ne karıştığı alanlar ise bitki örtüsü açısından oldukça zengin.

Canlı hayatı da yok denecek kadar az Yarışlı Gölü’ nde. Dere ağızlarında dişli sazan balığı dışında pek bir canlı yaşamıyor ve yazın iyice kuruyan göl, neredeyse tuzlu bir bataklık görünümüne bürünüyor. Dünyada tehdit olan dikkuyrukların kışlama alanı aynı zamanda Yarışlı Gölü.

Angıtlar da kışlamak için, flamingolar ise göç sırasında Yarışlı Gölü’ nü kullanıyorlar. Henüz sahada herhangi bir koruma çalışması yok ancak Doğa Derneği tarafından Yarışlı Gölü Önemli Doğa Alanı ilan edilmiş. Yarışlı Gölü’ nün doğusundaki yarımadada bulunan ve M. Ö. 6. yüzyıldan kalma Tymbrianassus Antik Kenti’ ni de mutlaka görün.

Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

Yorum / Değerlendirme

Yarışlı Gölü
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?

Konum

Örnek Harita Görseli
Haritada gör