Tymbrianassus Antik Kenti, Yeşilova

Tymbrianassus Antik Kenti

  • Burdur / Yeşilova

Tymbrianassus Antik Kenti

Tymbrianassus Antik Kenti, Burdur'un Düğer Köyü sınırları içerisinde yer alıyor. Klasik Çağ'a ait bilinen en eski yerleşim yeri olarak bilinen Tymbrianassus Antik Kenti, Yunan Arkaik Dönemi'ne rastlıyor ve Frig kültürünün izlerini gözler önüne seriyor. Yarışlı Gölü'nün doğu kıyısındaki yarımada üzerinde bulunan antik kent, M.Ö. 6. yüzyılın sonlarında kurulmuş.

Tymbrianassus Antik Kenti'nde bugüne kadar hiç bilimsel kazı yapılmamış. Yapılan kazılar hep kaçakmış ve ortaya çıkan kalıntıların büyük bir kısmı da şu an Burdur Arkeoloji Müzesi'nde sergileniyor. Bulunan eserlerin bazılarının tapınak olduğu düşünülüyor ve bu birkaç yapının pişmiş topraktan kaplama levhaları bulunuyor. Yapıyı doğanın yıpratmasından ve yangından korumak için yapılan bu levhaların üzerinde, Grifon başlı hayvan figürlerine rastlanıyor. Bu figürler ise yapıyı, dinsel inançlara göre kötü ruhlardan korkuyor. Dönemin süsleme motifi olarak da dört yapraklı yonca dikkat çekiyor.

Sizin de yolunuz bir gün Burdur'a düşerse eğer, Tymbrianassus Antik Kenti'ni de mutlaka ziyaret edin. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.
İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın