Yalıköy Plajı
Yalıköy Plajı - Görsel 1
Yalıköy Plajı - Görsel 2
Yalıköy Plajı - Görsel 3
Yalıköy Plajı - Görsel 4

Yalıköy Plajı

+ 5 Fotoğraf
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz

Yalıköy Plajı Hakkında

Bir zamanlar “Podimo” olarak bilinmekte olan Yalıköy Plajı, Cumhuriyet Dönemi’nin önceki yıllarında pek çok Rum halkına ev sahipliği yapar. Günümüze gelindiğinde ise köy, çevrelerinde ortalama 1.614 kişilik nüfusu bünyesinde barındırır. Köy etrafına Makedon-Arnavut göçmenlerin yaşadığı bilinir. Köyün sakinleri, sıklıkla hayvancılık ve balıkçılıkla geçimlerini sağlıyor. En büyük geçim kaynağını, geniş ormanlık alanlar oluşturur. Köy çevrelerinde mevcut olan yürüyüş alanları ve avcılığa ait alanların oluşu bir hafta sonu kaçamağı için uygun lokasyon durağı.

İstanbul’da yaşamış olanlar için Karadeniz plajları oldukça iyi bir alternatif. Bilhassa tatile çıkamayan kişiler için küçük bir hafta sonu kaçamağı olarak Yalıköy Plajı düşünülmekte. Yalıköy Plajı, genellikle iş stresinden uzaklaşmak ve serinlemek isteyenler için de fırsat oluşturuyor. Peki Yalıköy’de ne yenir? Yalıköy’ün bir balıkçı köyü olmasından dolayı; sardalya, lüfer, kalkan ve palamut gibi Karadeniz’in balıklarını tadabilme avantajına sahip olabilirsiniz. Bunun dışında sahilde kahvaltı yapabileceğiniz bir tesis bulunmamakla birlikte, plaj ortamında kahvaltı yapmayı düşünenler için yiyecek ve içeceklerini kendilerinin getirip, imkanlarını kendilerinin ayarlaması önerilir. Ancak dilerseniz civarda yer alan otellerde rezervasyonlarınızı yapıp, otellerin sunmuş olduğu hizmetlerden de faydalanabilirsiniz.

Yalıköy’e Nasıl Gidilir?

Yalıköy, İstanbul ilinin Çatalça ilçesine bağlı olan bir köy. Peki, Yalıköy Plajı nerede? Çatalca merkezine ortalama 50 km uzaklıkta yer almış olan bu köy, Kırklareli il sınırının oldukça yakın bir mesafesinde konumlanıyor. Köyün asıl olarak yerleşim yeri ise kumsaldan ortalama 1 km kadar uzaklığında yer alıyor.

“Yalıköy Plajı nasıl gidilir?”

 sorusuna cevaben, Tem otoyolunu takip ederek köye ulaşım sağlamak için; Mahmutbey gişelerinden çıkıldıktan sonra Çatalca sapağına girmeniz sonucunda köye rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Eğer köye ulaşabilmek için E-5 yolunu tercih edecekseniz Çatalca-Subaşı yolunu izleyerek köye ulaşım sağlayabilirsiniz.

Yalıköy Plajı Gezi Rehberi

Yalıköy Plajı’nın bulunduğu Çatalca, Karadeniz Bölgesi’nin kıyısında yer alan kumsallarıyla ormanlarıyla, kaynak sularıyla, gerekse mesire alanları ve tarihi mekanlarıyla İstanbul’un stresinden uzaklaşmak isteyenlerin ilk adresi. Üstelik plajın yakınında bir de Istranca Ormanları adı verilen büyüleyici noktası bulunuyor. Çatalca’nın ilk zamanlar, İnceğiz köyü civarında inşa edildiği bilinmekle birlikte şimdilerde halihazırda bulunmuş olduğu konuma taşınmış olduğu bilinir. Yer yer denk gelinen surların ise Bizans İmparatorluğundan kalmış olabileceği düşünülür. Yalıköy Plajı’na yakın bir bölge olarak ilçe merkezinde yer alan Çatalca otelleri ve seçeneklerinin çeşitliliği bir yana, bölgede pek çok tarihi yapı da öne çıkıyor.

Yalıköy Plajı’nı ziyaret ettiğinizde dikkat etmeniz gereken noktalardan biri de kendi erzağınızı getirmek. Plajda herhangi bir tesis bulunmadığı için yiyecek ve içecek erişiminiz olmayabilir. Bu sebeple bunları yanınızda getirmeniz tavsiye edilir. Benzer şekilde oldukça sakin bir plaj olduğu için rahatlamak için de mükemmel bir tercih. Oldukça temiz bir denizi olan Yalıköy Plajı keyifli bir tatil için birebir.

Yalıköy plajını deneyimleyen kişilerin yapmış oldukları Çatalca Yalıköy Plajı yorum sayfasına bir göz gezdirecek olursak; 

  • Yanınızda kesinlikle şort ve kıyafet götürün.
  • Dar ve virajlı yolları bulunduğu için ilk defa yolculuk yapanların dikkat etmesinde fayda var.
  • Deniz dalgalıysa kıyıdan kesinlikle uzaklaşmamalısınız tarzında sunulan önerilere Yalıköy Plajı yorumlar sayfasından daha ayrıntılı bakabilirsiniz.

Yorum / Değerlendirme

Yalıköy Plajı
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?