Vespasianus ve Titus Tüneli

  • Hatay / Samandağ
10puan

Vespasianus ve Titus Tüneli

Hatay'ın Samandağ ilçesine 5 km mesafede yer alan Vespasianus ve Titus Tüneli, akıllara durgunluk veren bir tarihi eser. Bu eşsiz yapının en önemli özelliği ise tamamen el emeği ile yapılmış olması. M.Ö. 300 yıllarında Titus ismiyle bilinen Titus Flavius Vespasianus tarafından yaptırılmış olan Vespasianus ve Titus Tüneli'nin yapımı yüzyıllar sürmüş. Bu da tünelin ilgi çekici özelliklerinden biri.

Şehri ve limanı su ve sel baskınından korumak amacıyla yaptırılan Vespasianus ve Titus Tüneli, 950 metre uzunluğa ve 6 metre genişliğe sahip. Dağların oyularak yapıldığı tünelin her bir köşesi, yüzyıllar öncesine ait tarihi kalıntılarla dolu. Her tarafı tarih kokan Vespasianus ve Titus Tüneli, insanların istediklerinde neleri başarabildiklerini gözler önüne sermesi açısından da büyük bir önem taşıyor.

Vespasianus ve Titus Tüneli'nin denize bakan kısmında da başka bir tarihi eser olan kaya mezarları yer alıyor. Bu kaya mezarları arasında bulunan ve tünele 100 metre mesafede yer alan Beşikli Mağara, en dikkat çekici eserlerden biri olarak göze çarpıyor. Tünelin bulunduğu alanın kayalık olması sebebiyle, çevrede çok sayıda mağara mevcut. Tünelin yer aldığı antik şehrin üst bölümlerinde ise tapınak kalıntıları bulunuyor.

Olur da bir gün yolunuz Hatay'a düşerse eğer, Vespasianus ve Titus Tüneli'ni de görmeyi ihmal etmeyin. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.
1 misafir tavsiyesi
  • Tarihe Göre Listele
  • Puana Göre Listele
  • En Faydalılar
1
10
Vespasianus ve Titus Tüneli
Vespasianus ve Titus Tüneli
Samandağ / Hatay
Türkiye
Vespasianus ve Titus Tüneli

-

Çok güzel bir tünel, gidip görmeyi ben de isterim. :D

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)