Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol

Unkapanı Atatürk Köprüsü

+ 5 Fotoğraf
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz

Unkapanı Atatürk Köprüsü Hakkında

İstanbul'da, Tarihi Yarımada'yı Beyoğlu'na bağlayan Unkapanı Atatürk Köprüsü, ilk olarak ‘ Unkapanı Köprüsü' ismiyle hizmete açılmıştı aslında. Fatih'in Küçükpazar bölgesiyle, Beyoğlu'nun Azapkapı semtlerini birbirine bağlayan köprü, Fatih Aksaray semtinden başlayarak Unkapanı'na gelip, Atatürk Bulvarı'nın devamı niteliğinde.

İlk olarak otuzuncu Osmanlı Padişahı İkinci Mahmut hükümdarlığı zamanında, bir sonraki hükümdarın annesi ve İkinci Mahmut'un eşi Bezmialem Valide Sultan tarafından yaptırılan Unkapanı Atatürk Köprüsü, tamamı ahşap malzeme kullanılarak 1836 yılında inşa edilmiş.

Köprü geçişlerinde, her zamankinden farklı olarak geçiş ücreti talep edilmemesinden dolayı halk bu köprüye ‘ Hayratiye Köprüsü' demişler. Bununla birlikte, semtte yaşayanlardan ötürü de Yahudi Köprüsü de denmiş Unkapanı Atatürk Köprüsü'ne.

Unkapanı Atatürk Köprüsü, 1936 yılında çıkan şiddetli bir fırına sonucunda yıkılmış ve yerine bugün kullandığımız ‘ Atatürk Köprüsü' inşa edilmiş. Yine ahşaptan inşa edilen ve 24 duba üzerine kurulan köprü, 1954 yılında asfaltla kaplanmış.

477 metre boyunda ve 25 metre eninde olan Unkapanı Atatürk Köprüsü, halen daha İstanbul'a hizmet etmeye devam ediyor.

Yorum / Değerlendirme

Unkapanı Atatürk Köprüsü
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?