Hisar
Tophane Endüstri Meslek Lisesi Okul Müzesi

Tophane Endüstri Meslek Lisesi Okul Müzesi

Tophane Endüstri Meslek Lisesi Okul Müzesi
Tophane Endüstri Meslek Lisesi Okul Müzesi - Görsel 1
Tophane Endüstri Meslek Lisesi Okul Müzesi - Görsel 2
Tophane Endüstri Meslek Lisesi Okul Müzesi - Görsel 3
Tophane Endüstri Meslek Lisesi Okul Müzesi - Görsel 4
5 Fotoğraf
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz
Telefon

Tophane Endüstri Meslek Lisesi Okul Müzesi Hakkında

Tophane Endüstri Meslek Lisesi Okul Müzesi, Bursa’ nın merkez ilçesi Osmangazi’ de bulunmaktadır. Günümüzde Sanat Okulu Müzesi olan yapı oldukça tarihidir. Geçmişte Hamam olan müze binası, II. Bayezid’ in Sadrazamı ve Sadrazam Çandarlı Halil Paşa’ nın oğlu olan İbrahim Paşa tarafından 1485 yılından önceki bir zamanda yapılmıştır.

Günümüzde Tophane Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi olarak bilinen Sanat Okulu, 1869 yılında Osmanlı İmparatorluğu döneminde, ilk olarak Islahhane olarak açılmıştır. İlk açılışından sonraki yıllarda kurumun öğrenci sayısının artmasıyla birlikte okulda gelişmiştir. Gelişen ve büyüyen okulun ismi 1903 yılında Hamidiye Sınai Mektebi olarak değiştirilmiştir.

Tophane Endüstri Meslek Lisesi Okul Müzesi’ ni ziyarete geldiğinizde attığınız her adımda Bursa’ nın eğitim hayatında çok önemli olan ve dünden bugüne burada eğitim alan bir nesli, aydınlık bir geleceğe taşımak için kendisini sürekli yetiştiren bir okulun hafızasındaki anları bulacaksınız.

Bir yanda adeta bir meslek fabrikası olan çok köklü bir okulun birikimlerini görecek, diğer taraftan 560 yıllık bir hamamın nasıl şenlendiğine ve müze olarak günümüze hizmet ettiğine şahitlik edeceksiniz.

Yorum / Değerlendirme

Tophane Endüstri Meslek Lisesi Okul Müzesi
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?