Tatvan bölgesinde mutlaka görülmesi gereken yerler.

Tatvan Gezilecek Yerler

Tatvan, keşfedilmeyi bekleyen pek çok tarihi ve doğal varlığı ile Doğu Anadolu’da görülmeye değer yerlerden biridir.Kelime ile arama yap
Temizle x

Bu alandan kelime araması yapabilirsiniz.

Puana göre listele

Görüntülemek istediğiniz puan aralığını seçin.

Türü
Tatvan Gezilecek Yerler

Toplam 5 adet sonuç listelendi.

Sıralama Kriterleri Akıllı Listeleme
  • Akıllı Listeleme Akıllı Listeleme
  • Popülerliğe göre listele Popülerliğe göre listele
  • Puana göre listele Puana göre listele

Nemrut Krater Gölü

"Harika bir yer"

"nemrut krater golu"

10

Misafir yorumu

2 yorum

Rahva Kervansarayı

"Hak ettiği değeri görememekte"

10

Misafir yorumu

1 yorum

El Aman Hanı

"Mutlaka gidin"

10

Misafir yorumu

1 yorum
Otel Karaman

Otelz.com

En uygun oda fiyatı

165 TL

En Uygun Fiyata Git

Tatvan Tarihi Mekanlar

Tatvan, keşfedilmeyi bekleyen pek çok tarihi ve doğal varlığı ile Doğu Anadolu'da görülmeye değer yerlerden biridir.
Bitlis'e bağlı ilçelerden biri olan Tatvan, Van Gölü'nün kıyısında ve Nemrut Dağı'nın doğu eteklerinde kuruludur. Binlerce yıllık bir geçmişe sahip olan Tatvan pek çok tarihi esere ve doğal güzelliğe sahiptir.

Tatvan geziniz sırasında görmenizi önerdiğimiz yerler şöyle:

Tatvan Rahva Kervansarayı: 16. yy'da inşa edilen ve oldukça büyük bir alan üzerine kurulu olan kervansaray, Tatvan-Bitlis yolu üzerinde yer almaktadır. Anadolu'nun en büyük kervansarayı olan Tatvan Rahva Kervansarayı beş bölümden oluşmaktadır. Kervansarayın içinde cami, havuz, hamam vardır. Toplam 160 odaya sahiptir.

Kalekıran Kalesi: Persler zamanında kral Şahmiran'ın yaptırdığı söylenen Kalekıran Kalesi, Nemrut Dağı kraterindeki göl ile paralel konumda, ilçeye hakim bir tepede yer alır. Günümüzde kale bir tepe görüntüsüne sahiptir ve surları gözükmektedir.

Urartu Kaya Mezarı: Kale Tepe olarak bilinen bölgede yer alan ve iki odacıktan meydana gelen kaya mezarı Urartu döneminden kalmıştır.

S. George Manastırı: Göllü Ovası'nda kurulu olan ve Tatvan-Van karayolunun 35. Kilometresinde bulunan bu manastır yüksek duvarlarla çevrili bir yapıdır. Manastırın içinde yer alan kilisenin 900'lü yıllardan kaldığı sanılmaktadır.

Tatvan Tuğ Kilisesi: Yapıldığı dönem veya tarih belli olmayan kilise Çağlayan Mahallesi'nde yer alır. Bölgeye hakim bir tepe üzerinde bulunan kilise yörenin klasik yapı özelliklerini taşımaktadır.

4 Kullanıcı Yorumu

    • Tarihe Göre Listele
    • Puana Göre Listele
    • En Faydalılar
4
Mutlaka gidin
10

-

Mükemmel bunlar ya, sağ olun. İşime çok yaradı, sağ olun ya. Mutlaka gidin, tavsiye ederim size.

4
Hak ettiği değeri görememekte
10

-

Doğu Anadolu Bölgesi maalesef hak ettiği değeri görememekte…

4
Harika bir yer
10

-

Harika bir yer. Yazın dağın tepesindeki Nemrut Krater Gölü'nün güzelliğinin tadını çıkarıyorsunuz. Kamp veya piknik yapabiliyorsunuz. Kışın da kayak merkezi faaliyete giriyor. Yalnız yağan kardan dolayı Nemrut Krater Gölü'ne kadar çıkamıyorsunuz. Yollar sadece kayak merkezi olan yere kadar açılıyor. Ama çok keyifli. Ana baba günü oluyor. Ayrıca o açıdan ister yazın ister kışın bakın, Tatvan manzarası inanılmaz güzel.. Devamını Göster

4
nemrut krater golu
10

-

Fotoğrafın çekildiği yere veya krateri bu yükseklikten görebilecek noktaya ulaşım ne ile olmaktadır? Otobüs midibüs, minibüs veya otomobilden hangisi ile ulaşılabilir? Gezi grubumuzu götürdüğümüzde ulaşım sorunu yaşar mıyız? Vereceğiniz bilgi için şimdiden teşekkür ederim. :)