Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol
Örnek Harita Görseli
Haritayı Görüntüle
Filtreler

Kategori

Turistik Yerler
Yerleşkeler
Kültür Merkezi

Tatvan Gezilecek Yerler

Tatvan civarında görülmesi gereken 5 yer.
En Çok Tavsiye Ettiklerimiz
Rahva Kervansarayı
Kültür Merkezi
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme5/5 Mükemmel
(1 yorum)
Bitlis
Tatvan Tren Garı
Yerleşkeler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Bitlis
Bitlis Otogarı
Yerleşkeler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Bitlis
El Aman Hanı

El Aman Hanı

Ücretsiz
Turistik Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme5/5 Mükemmel
(1 yorum)
Bitlis
Nemrut Krater Gölü
Turistik Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme5/5 Mükemmel
(4 yorum)
Bitlis

5 mekandan 5 tanesi gösteriliyor

Tatvan Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler İçin Yapılan Yorumlar
5/5 Mükemmel
Neredekal Değerlendirme
Yorum puanı 1Yorum puanı 2Yorum puanı 3Yorum puanı 4Yorum puanı 5
14.12.2020
Misafir
Nemrut Krater Gölü için yapılan yorum
Eşsiz güzellik
Kraterin essiz güzelliği tartışılmaz ancak 10-12 km2 lik alanıyla ne yazık ki dünyanın 2nci büyük krateri olmaktan çok uzak. Lütfen bu bilgiyi değiştiriniz. Bu bilgi olmadan da bu bölge tarihi ile zaten dünya üzerindeki önemli alanlardan birisi.

Tatvan Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler

Nemrut Krater Gölü: Nemrut Krater Gölü, Bitlis’in bir ilçesi olarak karşımıza Tatvan’da gezilecek yerler arasında ilk sıralarda yer alıyor. Bu krater gölü, Türkiye’nin bulunduğu bölgenin tarihi çağlar içerisinde hareketli bir faaliyet sistemi içerisinde olduğunu göstermesi bakımından büyük bir önem arz ediyor. 15.

yüzyılda Vardan isimli bir şahsiyetin yazdığı Haissmavoruk ismindeki bir esere göre 1441 senesinde Nemrut’un patladığı bilgisine ulaşıyor ve bölgedeki hareketlenmenin en son bu dönemde yaşandığını öğreniyoruz.

Nemrut Dağı, Van Gölü’nün batısında bulunuyor ve bu dağın tepesinde ise Nemrut Gölü yer alıyor. Bulunduğu lokasyon itibarıyla öne çıkan bu krater gölü, özellikle yaz mevsiminde sıcak havaların başlaması ile yerli ve yabancı pek çok turistin de uğrak mekanı olarak karşımıza çıkıyor.

Bölge, Tatvan gezilecek yerler listesinin en meşhuru olarak öne çıkarken, doğa tutkunu ziyaretçilerinin yanı sıra kampsever misafirlerine de kucak açıyor. Siz de tarihi ve coğrafi oluşumu ile bu mükemmel doğaya sahip alana tanıklık etmek istiyorsanız Tatvan gezi rehberi ve keşif rotanız içerisine Nemrut Krater Gölü ve Dağını eklemenizi öneriyoruz.

Van Gölü: Ülkemizde bulunan en büyük göller arasında sayabileceğimiz Van Gölü, bir bölümü Tatvan ilçesinde yer aldığı için Tatvan doğal güzellikler listesi içerisinde de bulunuyor.

Sahip olduğu mükemmel manzara ile dikkatleri üzerine çeken bu göl, doğa ile baş başa sakin ve huzurlu bir vakit geçirmek isteyen misafirlerin bir numaralı mekanları arasında yer alıyor.

Tatvan Kayak Merkezi: Sahip olduğu elverişli iklim koşulları ile Bitlis, kış aylarında da yerli ve yabancı turistlerin tercih ettikleri mekanlar arasında bulunuyor. Tatvan’da gezilecek yerler içerisinde bulunan Tatvan Kayak Merkezi, bu ilçenin kış aylarında sık tercih edilenler arasında yer almasının en önemli sebebi olarak karşımıza çıkıyor.

Nemrut dağı eteklerine kurulu olan Tatvan Kayak Merkezi, kasım ayında başlayan ve neredeyse nisan ayına dek uzanan kayak sezonu ile tatilcilerine muhteşem bir kış tatili vadediyor. Tatvan Kayak Merkezi bölgesini kış aylarında ziyaret ederek karlar arasında mükemmel bir kayak tatili yapmak istiyorsanız, burayı Tatvan gezilecek yerler listeniz içerisine ekleyebilirsiniz.

Bölgede birkaç gün konaklamak istemeniz durumunda ise, merkez çevresine kurulan konaklama tesislerini de tercih edebilirsiniz.

Tatvan El Aman Kervansarayı: Tatvan’da gezilecek yerler arasında tarihi öneme sahip çeşitli mekanlar da bulunuyor. Tatvan El Aman Kervansarayı, bu bağlamda ziyaret etmenizi önerdiğimiz mekanların içerisinde karşımıza çıkıyor. Anadolu’nun en büyük kervansarayı olan bu yapının inşa edilmesi ise Osmanlı Devleti dönemlerine dek uzanıyor.

Sahip olduğu 160 odası ile kervansaray olarak kullanıldığı dönemde aynı anda pek çok kişinin konaklamasına olanak sağlayan Tatvan El Aman Kervansarayı çevresinde ise tarihin izlerine rastlayabileceğimiz hamam, havuz ve de camii gibi çeşitli yapılar da bulunuyor. Tatvan tarihi mekanlar listesinin bu görkemli yapısı günümüzde sosyal tesis olarak hizmetine devam ediyor.

Tesisi ziyaret ettiğinizde kütüphane, restoran ve de oyun alanı gibi çeşitli aktivite ve etkinlik olanakları ile karşılaşıyorsunuz. Siz de sevdiklerinizle birlikte keyifli bir gün geçirerek şehrin tarihi dokusunu keşfetmek istiyorsanız bu mekanı Tatvan gezi rehberi listeniz içerisine eklemenizi öneriyoruz.

Abdülcelil Behtani Türbesi: Tatvan tarihi mekanlar içerisinde sizlere ziyaret etmenizi tavsiye ettiğimiz bir diğer yapı ise Abdülcelil Behtani Türbesi oluyor. Bu mekan, tarihi olduğu kadar inanç turizmi açısından da sahip olduğu manevi değer ile bölge yapıları arasında öne çıkıyor. Türbeye ismini veren Abdülcelil Behtani, Hz.

Ömer dönemi içerisinde yaşamış bir kişilik. Bu bölgeye de İslamiyet dinini yaymak için geliyor. Bölgede yaşadığı dönemde kendi adına bir medrese ve bir de zaviye inşa ettiren Abdülcelil Behtani, bir süre sonra burada vefat ediyor. Vefatının ardından yaptırdığı medresenin yanına defnediliyor.

Günümüzde hatırı sayılır bir ziyaretçi kitlesine sahip olan Abdülcelil Behtani Türbesi, Tatvan’da gezilecek yerler arasında, ziyaretçilerine verdiği manevi huzur duygusu ile öne çıkıyor.

Tatvan Hüseyin Dede Türbesi: Tatvan’da gezilecek yerler arasında bulunan ve sahip olduğu manevi değer ile öne çıkan bir diğer önemli yer ise Tatvan Hüseyin Dede Türbesi olarak karşımıza çıkıyor.

1470’li senelerde bu bölgede yaşadığı rivayet edilen Hüseyin Dede’nin dönemin önemli isimlerinden Hüsrev Paşa ile olan yakınlığı ile kendisine İncekaya köyünün bağışlandığı söyleniyor. Bu bölgede vefat eden dedenin türbesi ise, yine o civarda bulunan ve Hüsrev Paşa tarafından inşa ettirilen caminin yanında bulunuyor.

Bu caminin yapımı esnasında döneminde işlenmiş taşlar kullanılıyor fakat ilerleyen süreçte bu caminin ve türbenin duvarları sıva ile yeşil bir renge boyanıyor. Bu sebeple günümüze dek tarihi yapı özelliğini kaybeden Hüseyin Dede Türbesi, yöre halkı tarafından sıklıkla ziyaret edilen bir mekan oluyor.

Bitlis’in bu tarihi ve doğal güzelliklere sahip ilçesi olan Tatvan’da gezilecek yerler arasında daha pek çok değerli mekan bulunuyor. Rahva Kervansarayı, Kalekıran Kalesi, S. George Manastırı Tatvan gezilecek yerler listesi içerisinde sizlere ziyaret etmenizi önerdiğimiz mekanlar arasında yer alıyor.

Tatvan’da bulunan bu özel mekanları dilerseniz bölgeyi de içine alan kültür turları aracılığı ile keşfedebilirsiniz. Dilerseniz de bölgeyi bireysel olarak herhangi bir tur ya da organizasyona bağlı kalmadan gezmeyi tercih edebilirsiniz. Tatvan ziyaretiniz esnasında karşınıza çıkabilecek konaklama seçeneklerini görmek ve Tatvan gezisi planınızı gerçeğe dönüştürmek için Tatvan otelleri listemizi inceleyebilirsiniz.

Tatvan Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Tatvan için gezilecek ailelere uygun turistik yerler nelerdir?
Tatvan için gezilecek ailelere uygun turistik yerler : Nemrut Krater Gölü, El Aman Hanı, Tatvan konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Tatvan için gezilecek ücretsiz yerler nelerdir?
Tatvan için gezilecek ücretsiz yerler : Nemrut Krater Gölü, Rahva Kervansarayı, El Aman Hanı, Tatvan konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Tatvan için gezilecek kalabalık gruplara yerler nelerdir?
Tatvan için gezilecek kalabalık gruplara yerler : Nemrut Krater Gölü, Rahva Kervansarayı, El Aman Hanı, Tatvan konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Tatvan için gezilecek yerler nelerdir?
Tatvan için gezilecek yerler : Nemrut Krater Gölü, Rahva Kervansarayı, El Aman Hanı, Tatvan konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.