Nemrut Krater Gölü

+ 5 Fotoğraf
5/5
Mükemmel
4 değerlendirme
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz

Nemrut Krater Gölü Hakkında

Dünyadaki en büyük ikici krater gölü olma özelliğine sahip olan Nemrut Krater Gölü, ülkemizin ise en büyük krater gölüdür. 10 kilometrelik bir genişliğe sahip olan gölün en derin kısmının 155 metre olduğu saptanmıştır. Göl Bitlis’e 26 km, Tatvan ilçesine ise 15 km uzaklıkta yer almaktadır ve ismini Babil Kralı Nemrut’tan almıştır. Nemrut Krater Gölü’ün oluşumu Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Nemrut Dağı’nın dördüncü zamanda patlaması ile gerçekleşmiştir. Dağın zirvesinde biri sıcak biri de soğuk olmak üzere iki adet krater gölü bulunmaktadır. İçlerinden sıcak olanı yüzmek için oldukça uygundur. Bölge halkı tarafından göle bırakılan sazan balığı kısa sürede bölgenin olta balıkçılığına uygun hale gelmesinde etkili olmuştur. Gölün suyunun tatlı olmasının nedeni ise kar ve kaynak suları ile beslenmesidir. Muhteşem bir doğal güzelliğe ev sahipliği yapan Nemrut Krater Gölü, özellikle bahar ve yaz aylarında adeta bir görsel şölen sunmaktadır. Gölün maviliğinin, bahar aylarından büyüyen yemyeşil otların ve çiçeklerle bezeli toprak yapısının etkisiyle en fazla ziyaretçisini de bu mevsimlerde ağırlamaktadır. Çeşitli kuş türlerine sahip olan bu alan doğa fotoğrafçılığıyla ilgilenenler için oldukça ideal olduğu gibi; doğa yürüyüşü, piknik, kamp, yüzme gibi aktivite meraklıları için de adeta bir cennet niteliğindendir.

Yorum / Değerlendirme

5/5
Mükemmel
4 değerlendirme
Nemrut Krater Gölü
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?
5/5 Mükemmel
14.12.2020
Misafir
Eşsiz güzellik
Kraterin essiz güzelliği tartışılmaz ancak 10-12 km2 lik alanıyla ne yazık ki dünyanın 2nci büyük krateri olmaktan çok uzak. Lütfen bu bilgiyi değiştiriniz. Bu bilgi olmadan da bu bölge tarihi ile zaten dünya üzerindeki önemli alanlardan birisi.
5/5 Mükemmel
14.12.2020
Takin Amca
Eşsiz güzellik
Kraterin essiz guzelligi tartisilmaz ancak 10-12 km2 lik alaniyla ne yazikki dunyanin 2nci buyuk krateri olmaktan cok uzak. Lutfen bu bilgiyi degistiriniz. Bu bilgi olmadanda bu bolge tarihi ile zaten dunya uzerindeki onemli alanlardan birisi.
5/5 Mükemmel
17.10.2015
Esra YÜKSEL
Harika bir yer
Harika bir yer. Yazın dağın tepesindeki Nemrut Krater Gölü’nün güzelliğinin tadını çıkarıyorsunuz. Kamp veya piknik yapabiliyorsunuz. Kışın da kayak merkezi faaliyete giriyor. Yalnız yağan kardan dolayı Nemrut Krater Gölü’ne kadar çıkamıyorsunuz. Yollar sadece kayak merkezi olan yere kadar açılıyor. Ama çok keyifli. Ana baba günü oluyor. Ayrıca o açıdan ister yazın ister kışın bakın, `Tatvan` manzarası inanılmaz güzel görünüyor. [mekan=van-golu]Van Gölü[/mekan]’yle harika bir uyum içinde. Dağa şahsi aracınızla da çıkabilirsiniz.
5/5 Mükemmel
28.02.2015
Misafir
nemrut krater golu
Fotoğrafın çekildiği yere veya krateri bu yükseklikten görebilecek noktaya ulaşım ne ile olmaktadır? Otobüs midibüs, minibüs veya otomobilden hangisi ile ulaşılabilir? Gezi grubumuzu götürdüğümüzde ulaşım sorunu yaşar mıyız? Vereceğiniz bilgi için şimdiden teşekkür ederim. :)

Konum

Haritada gör