Tarsus Gezilecek Yerler

Akdeniz’in güzelliğine eşlik eden Tarsus, tarihin birçok sahnesine tanıklık etmiş olup, günümüze getirmiş olduğu kalıntılarla sıklıkla ziyaret edilen Mersin ilçelerinden biridir.



Kelime ile arama yap

Temizle x

Bu alandan kelime araması yapabilirsiniz.

Puana göre listele

Görüntülemek istediğiniz puan aralığını seçin.

Türü

Tarsus Gezilecek Yerler

Toplam 10 adet sonuç listelendi.

Sıralama Kriterleri En uygun sonuca göre listele
 • En uygun sonuca göre listele En uygun sonuca göre listele
 • Popülerliğe göre listele Popülerliğe göre listele
 • Puana göre listele Puana göre listele

"Yetkililer ilgisiz"

4.0

Misafir yorumu

1 yorum

"Nasıl giderim?"

7.0

Misafir yorumu

1 yorum

"roma yolu"

10

Misafir yorumu

1 yorum
Osmanlı Marco Pasha Butik Hotel

Etstur

En uygun oda fiyatı

120 TL

En Uygun Fiyata Git

Tarsus Gezilecek Yerler

Akdeniz'in güzelliğine eşlik eden Tarsus, tarihin birçok sahnesine tanıklık etmiş olup, günümüze getirmiş olduğu kalıntılarla sıklıkla ziyaret edilen Mersin ilçelerinden biridir.

Tarsus'ta gezip görebileceğiniz birçok nokta bulunuyor. Tarihinin yanı sıra doğasının zenginliğiyle de turistlerin beğenisini kazanmaktadır. Mersin Tarsus'ta gezilecek yerler listesi şöyle:

Kleopatra Kapısı: Şehrin simgelerinden biri olan Kleopatra Kapısı'nın kim ve ne zaman yapıldığı hakkında kesin bilgiler bulunmuyor. Yine de Tarsus'a gelenlerin muhakkak gördüğü tarihi kalıntılar arasında. Yapılan bazı araştırmalarda kapının Roma Kralı Marcus Antonius tarafından yaptırıldığı ortaya çıkmış olsa da, bu bilgi kesin ve doğrudur diyemeyiz.

Gülek Kalesi: Ortaçağ'a ait bir kalıntı olan Gülek Kalesi, Tarsus ilçe merkezine yaklaşık 65 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Kalenin stratejik bir konumu olmasından dolayı farklı dönemlerde kullanılmaya devam etmiş. Günümüze kadar gelebilmiş bu kalıntıyı Tarsus gezi listenize dahil edebilirsiniz.

St. Paul Kuyusu: Tarsus'un çok eski dönemlerde Hristiyanlar için önemli bir konumu vardı. Günümüze gelen kalıntıların bazılarından bunu anlamak kolay. Bu kalıntılardan biri de St. Paul Kuyusu. Çevresinde evlerin bulunduğu küçük bir avluda yer alan kuyuda birçok arkeolojik kazı yapılmıştır. Günümüzde de kazılar devam etmekte… Tarsus gezi listelerinde St. Paul Kuyusu yerini muhakkak almalı.

Tarsus Şelalesi: Bölgenin tarihi zenginlerine eşlik eden doğal güzellikleri keşfetmeyi sakın unutmayın. Tarsus'un en göze çarpan ve en çok ziyaret edilen noktalarından biridir Tarsus Şelalesi. Berdan Çayı üzerindeki bu eşsiz güzelliğin çevresine tarihi kalıntılar da bulunuyor. Şelalenin aktığı nehirde sular azalınca Roma mezarları görülebilmekte. Güzel bir piknik ve doğa yürüyüşü için rotanızı Tarsus Şelalesi'ne çevirebilirsiniz.

Roma Yolu: Tarsus ilçesine yaklaşık 15 kilometre bir uzaklığa sahip olan Roma Yolu'na yürürken birçok tarihi kalıntıya şahit olabilirsiniz. Sizler için harika bir keşif noktası olan Roma Yolu'nda Bizans ve Roma dönemine ait birçok kalıntı yer alıyor. Bu tarihi yol tam olarak Sağlıklı Köyü sınırları içerisinde bulunuyor.

Kırkkaşık Bedesteni:1579 yılında inşa edilen Kırkkaşık Bedesteni Tarsus'un en önemli tarihi yapılarının başında geliyor. İçerisinde 25 oda bulunan bedesten Ramazanoğulları Beyliği döneminde İbrahim Bey tarafından yaptırılmıştır. Gezi listenize bu tarihi bedesteni dahil ederek farklı bir dönemin izlerine rastlayacağınız keyifli bir geziye adım atabilirsiniz.

Tarsus Müzesi: Farklı dönemlerin izlerini bir arada göreceğiniz noktaların ilk sıralarında Tarsus Müzesi geliyor. Tarsus ve civarında yapılan arkeolojik kazılar sonucunda, gün yüzüne çıkmış eserlerin sergilendiği müzede şehrin tarihine yakından tanık olacaksınız.

Tarsus gezilecek yer tavsiyeleri

 • Tarihe Göre Listele
 • En Faydalılar
Karboğazı Kuvayi Milliye Anıtı
Karboğazı Kuvayi Milliye Anıtı

-

Nasıl giderim?

Öncelikle merhaba, ben Tarsus'ta ikamet etmekteyim, Karboğazı Kuvayi Milliye Anıtı'na gitmek istiyorum, nasıl gidebilirim, bilgi verebilir misiniz?

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
Donuktaş Anıtı
Donuktaş Anıtı

-

Yetkililer ilgisiz

İyi bir halde değil. Alkoliklerin ve madde bağımlılarının meskeni olmuş durumda. Yetkililer ilgisiz. Şehrin genel vaziyetine bakınca zaten durumu anlıyorsunuz.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
Roma Yolu
Roma Yolu

-

roma yolu

Çok güzel çalışma. Bundan sonra da daha geniş çaplı çalışmalar yapmanızı da bekliyoruz.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)