Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol

Şirince Taş Mektep Müzesi

+ 5 Fotoğraf
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz
Telefon

Şirince Taş Mektep Müzesi Hakkında

Arnavut kaldırımları, ismi gibi şirin sokakları ve şarap evleri ile ünlenen İzmir’ in turistik köylerinden Şirince, Selçuk ilçe merkezine bağlıdır. Bu sevimli köyde açılan Şirince Taş Mektep Müzesi ise son dönemlerde ziyaretçilerin oldukça ilgisini çekmektedir.

1906 yılında inşa edilmiş olan bina önceleri bir Rum okulu olarak hizmet verirken binada Yunan Dili, Coğrafya, Tarih, Matematik, Beden Eğitimi, Müzik, Fransızca ve Din dersleri verilmiştir.

1996’ dan sonra ise bölgeye ait özel üretim şarapların ve yöresel lezzetlerin servis edildiği ünlü bir restorana dönüştürülen bina bugün ise Şirince Taş Mektep Müzesi olarak hizmet vermektedir. Müze sahibi V. Gökhan Sengel’ in destekleri ile kurulmuştur.

Müze içerisinde Tanzimat Dönemi’ nden Cumhuriyet Dönemi’ ne kadar eğitim ve öğretim alanında yapılan yenilikler ve gelişmeler, fotoğraflar, belgeler ve çeşitli objeler ile sergilenmektedir. Keyifli bir seyahat olanağı bulacağınız Şirince’ de köyün sevimli sokaklarını gezebilir, Şirince Taş Mektep Müzesi’ ni ziyaret ederek seyahatinize tarihi bir hava katabilirsiniz.

Yorum / Değerlendirme

Şirince Taş Mektep Müzesi
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?