Sevimli Kale, Ardahan

Sevimli Kale

  • Ardahan

Sevimli Kale

Ardahan'ın Hanak ilçesinde bulunan Sevimli (Vel) Köyü'nün 500 metre güneyinde yer alıyor Sevimli Kale. Kura Nehri vadisinde, yarımada şeklindeki sarp bir tepenin üzerinde inşa edilmiş olan Sevimli Kale'nin hangi tarihte yapıldığı bilinmiyor ancak mimari özelliklerine bakıldığında Urartulardan kalma bir yapı olduğu anlaşılıyor.

Sevimli Kale'nin kuzey tarafında, orijinal yerleşime ait olduğu tahmin edilen daha eski sur kalıntıları mevcut. Güney tarafında ise çeşitli boylarda inşa edilmiş dört ayrı birime ait kalıntılar yer alıyor. Kalenin kuzey tarafındaki kalıntıların büyük ölçüde harap olduğunu söyleyebiliriz. Sevimli Kale'nin günümüze kadar ulaşabilen kısmı ile kalıntılara bakıldığında, kalenin üç sağlam, ikisi harap olmak üzere beş bölümden meydana geldiği görülüyor.

Sevimli Kale'ye, dört farklı yoldan ulaşabilmek mümkün. Tüm bu yollar, tarihi Urartu Ordu Yolu olarak bilinen yolların özelliklerini taşıdığını da belirtelim. Eğer yolunuz bir gün Ardahan'a düşerse, Sevimli Kale'yi ziyaret edin. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.
İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın