Karlar Altında Yeni Yıl Masalı: Ardahan, Türkiye

Karlar Altında Yeni Yıl Masalı: Ardahan

Yorum Yok

Gezi Rehberi Merve Aygün Engin

Karlar Altında Yeni Yıl Masalı: Ardahan
Doğu Anadolu Bölgesi'nin en popüler rotalarından olan Ardahan, kışın donan Çıldır Gölü ve karlar altında kalan doğal güzellikleri ile adeta bir kış masalı gibi. Bu güzel kent, Doğu Ekspresi ile Kars'tan sonra en çok ziyaret edilen şehirler arasında yer alıyor. Doğu Ekspresi hakkında daha fazla bilgi almak için Doğu Ekspresi Hakında Her Şey adlı yazımıza bakabilirsiniz!

Yazın yemyeşil bir güzelliğe sahip Ardahan, kış mevsiminde de soğuk havaya inat bambaşka bir hale bürünüyor. Bu haliyle tam bir karlı yılbaşı kartpostallarını andıran kent, nefis bir tatil için sizleri bekliyor. Hem kar, hem doğa hem de manzara; yeni yıl karşılamak için gereken her şey Ardahan'da.

Çıldır Gölü

Karlar Altında Yeni Yıl Masalı: ArdahanDoğu Ekspresi ve Ardahan denilince ilk akla gelen yerlerden olan Çıldır Gölü, akıllarda özellikle donmuş haliyle yer etmiş durumda. Donan gölde buzlar altında tutulan balıklar ve yapılan yürüyüşler, unutulmaz bir Çıldır hatırası sunuyor. Buz kalınlığı uygun olduğu takdirde atlı kızak bile yapılabiliyor. Bölgenin en büyük tatlı su gölü olan Çıldır, aynı zamanda yörenin en güzel balık türü olan sarı balığa ev sahipliği yapıyor. Çıldır'a gelmişken de Atalay'ın Yeri veya Günay Balık Evi'ne uğrayabilir, karlı manzaraların sunduğu eşsiz güzellikleri lezzetle taçlandırabilirsiniz.

Ardahan'da yapılacak en güzel aktivitelerden olan Çıldır gezisi, hem içinizi ısıtacak, hem de donmuş gölün üzerinde yürürken size farklı bir deneyim sunacak. Yeni yıla bu ilginç deneyimle girmek güzel olur, değil mi?

Şeytan Kalesi

Karlar Altında Yeni Yıl Masalı: ArdahanYıldırımtepe Köyü sınırları içinde yer alan Şeytan Kalesi, kayalık bir tepede yer alıyor. Üç tarafı uçurum olan bir bölgede, hiçliğin ortasında tüm ihtişamıyla dikilen kalenin verdiği sonsuzluk hissi, eşsiz bir deneyim sunuyor. Şeytan Kalesi'nin yapım tarihi tam olarak bilinmese de, Çıldır Gölü'nden sonra Ardahan'da akıllara kazınan en güzel yerler arasında. Kalenin içi ziyarete açık değil, ama sırf dışarıdan görmek için bile buraya kadar gitmeye değer.

Ardahan Kalesi

Karlar Altında Yeni Yıl Masalı: ArdahanHeybetli surların eşlik ettiği Ardahan Kalesi, tüm ihtişamıyla şehri sarıp sarmalıyor. 16.yy'da Kanuni Sultan Süleyman döneminde yapılan kale, muhteşem bir şehir manzarasına sahip. Ardahan kalesi, şehri çevreleyen Kura Nehri'nin sol tarafında yer alıyor ve İstanbul'daki Rumeli Hisarı'nı andırıyor. Kar yağdığında farklı bir görünüme bürünen, tarihle doğanın bütünleştiği kalede, akıp giden zamanın durduğunu hissedeceksiniz.

Cemal Tural Tabiat Parkı

Karlar Altında Yeni Yıl Masalı: ArdahanÇıldır yolu üzerine bulunan ve bahar ve yaz aylarında tam bir yeşil cennete dönüşen Cemal Tural Tabiat Parkı, kamp ve piknik alanı olarak kullanılsa da doğa yürüyüşü yapmak isteyenler tarafından da tercih edilebilir. Kışın bembeyaz olan ağaçların ve bitkilerin eşlik ettiği bu yürüyüş rotalarında huzur dolu anlara şahitlik edeceksiniz.
Karlar Altında Yeni Yıl Masalı: Ardahan

Yeni yıl demek, karlı manzaralar altında içilen sıcak çikolatalar ve şömine başında yapılan sohbetler demek. Bu sene yeni yıla böyle bir yerde girmek isterseniz Ardahan bu anlamda sizi mutlu edecek. Soğuk hava, sıcacık bir ev, yeni yıl filmleri ve tabii ki sıcak içecekler... Düşünmesi bile güzel. Öyleyse şimdiden yeni yılınız kutlu olsun!

Yılbaşının güzelliklerini Ardağan'da geçirmek için uygun konaklama önerileriyle Ardağan Otellerini aşağıdan buabilirsiniz;

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)