Ardahan bölgesinde mutlaka görülmesi gereken yerler.

Ardahan Gezilecek Yerler

El değmemiş doğal güzellikler ve tarihi dokunun eşsiz bir şekilde bütünleştiği Ardahan, size bambaşka bir dünyanın kapılarını aralıyor…Kelime ile arama yap
Temizle x

Bu alandan kelime araması yapabilirsiniz.

Puana göre listele

Görüntülemek istediğiniz puan aralığını seçin.

Türü
Ardahan Gezilecek Yerler

Toplam 8 adet sonuç listelendi.

Sıralama Kriterleri Akıllı Listeleme
  • Akıllı Listeleme Akıllı Listeleme
  • Popülerliğe göre listele Popülerliğe göre listele
  • Puana göre listele Puana göre listele

Ardahan Tarihi Mekanlar

El değmemiş doğal güzellikler ve tarihi dokunun eşsiz bir şekilde bütünleştiği Ardahan, size bambaşka bir dünyanın kapılarını aralıyor…
1992 yılında Kars'tan ayrılarak kendi başına bir il haline gelen Ardahan, Doğu Anadolu Bölgesi'nden ziyade, Doğu Karadeniz Bölgesi'nde yer alıyor. Gürcistan ile çizdiği sınırla ülkemizin Kafkaslara açılan kapısı olarak nitelendiren Ardahan, görülmeye değer çok sayıda güzelliği de ev sahipliği yapıyor. Eğer siz de macera dolu bir yolculuğa çıkmadan önce Ardahan gezilecek yerler hakkında biraz daha bilgi sahibi olmak istiyorsanız, sizin için hazırladığımız bu listeye mutlaka göz atmalısınız. Aynı zamanda konaklama seçenekleri için Ardahan otel fiyatları sayfamızı da incelemenizi öneririz.

Kaleler: Ardahan'ın hemen girişinde yer alan ve büyük bir çoğunluğu ayakta duran Ardahan Kalesi başta olmak üzere, Şeytan Kalesi, Kinzi Kalesi, Sevimli Kale, Kalecik Kalesi, Kurtkale, Kazan Kalesi, Altaş Kalesi ve Kırnav Kalesi, şehrin görülmeye değer kaleleri arasında bulunuyor.

Çıldır Gölü: Ardahan'ı en özel kılan doğal güzellik hiç şüphesiz ki Çıldır Gölü. Ardahan Merkez'e 45 km mesafede yer alan Çıldır Gölü, yaz-kış düzenlenen festivallerle adeta görsel bir şölen yaşatıyor gezginlere. Özellikle kışın atlı kızak ve buz tutmuş gölde balık tutma yarışmaları eğlenceli görüntüler çıkarıyor ortaya.

Akçakale Adası: Ardahan Merkez'e 27 km mesafede bulunan Akçakale Adası, aynı ismi taşıyan köyün hemen batısında, Çıldır Gölü'nün üzerinde yer alıyor. Ada üzerinde bulunan eski bir şehre ait kalıntılar, bölgenin birinci derece arkeolojik sit alanı ilan edilerek koruma altına alınmasını sağlamış.

Taşköprü Kitabeleri: Aynı ismi taşıyan köyde yer alan Taşköprü Kitabeleri, Ardahan gezilecek yerlerden bir tanesi. Köyün kuzeyindeki kayalıklarda, büyük bir kaya üzerinde bulunan kitabenin, Urartu krallarından II. Sarduiye'ye ait olduğu sanılıyor.

1 Kullanıcı Yorumu

    • Tarihe Göre Listele
    • Puana Göre Listele
    • En Faydalılar
1
Mükemmel doğası var
9

-

Mükemmel doğası var, gidip görün derim. Doğuda gittiğim güzel yerlerden biridir.