Sapanca Çiğdem Yaylası

  • Sakarya / Sapanca

Sapanca Çiğdem Yaylası

Sapanca'ya 20 km mesafede yer alan Sapanca Çiğdem Yaylası, ülkemizin en güzel yaylarından biridir. Hatta turizmci, gezgin ve yazarların yer aldığı bir jüri tarafından Türkiye'nin en güzel 10 yaylasından biri seçilmiştir. Yayla özellikle ismini aldığı çiğdemlerin açtığı dönem olan ilkbahar ve sonbaharda bambaşka bir güzelliğe bürünmektedir. Marmara Bölgesi'nin en yüksek ve büyük yaylarından biri olan Sapanca Çiğdem Yaylası, yaklaşık 1500 metre yüksekliğe sahiptir. Rakımı yüksek olsa da bölgeye ulaşım kolay sağlanmaktadır.

Yaylanın en güzel dönemleri her ne kadar ilkbahar ve sonbahar olsa da asıl ziyaretçilerini her sene temmuz ayının ikinci haftasında düzenlenen yayla şenliklerinde ağırlamaktadır. Bu şenliklerde çeşitli eğlenceler düzenlenmekte, kemençeler çalınmakta, yaylada yetişen sebze ve meyveler tanıtılmakta, hayvancılıkla ilgili de tanıtım yapılmaktadır. Havası, insanı ve muhteşem doğası ile başlı başına ziyaret edilmeyi fazlasıyla hak eden Sapanca Çiğdem Yaylası, aynı zamanda bölgedeki en iyi trekking ve yürüyüş rotalarından biridir.

2 Kullanıcı Yorumu

    • Tarihe Göre Listele
    • Puana Göre Listele
    • En Faydalılar
2
Çiğdem Yaylası Hendek’tedir
10

-

Ben Hendekliyim Çiğdem Yaylası Hendekte'dir Sapanca'da değil. Tamamen yanlış, inanmayın. Çiğdem Yaylası Hendek'te muhteşem bir yer, gezilmesi gereken. Her sene şenlik yapılır, bulutların içine giriyorsunuz.

2
Yeri farklı
8

-

Çiğdem Yaylası, Hendek Aksu Köyü sınırları içindedir, Sapanca'da değil.