Saint Esprit Katedrali
Saint Esprit Katedrali - Görsel 1
Saint Esprit Katedrali - Görsel 2
Saint Esprit Katedrali - Görsel 3
Saint Esprit Katedrali - Görsel 4
6 Fotoğraf
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz
Telefon

Saint Esprit Katedrali Hakkında

Saint Esprit Katedrali, İstanbul’ un, Şişli ilçesinde yer alan Harbiye mevkidedir. Saint Esprit Kilisesi, Harbiye Cumhuriyet caddesi üzerindeki Notre Dame de Sion Fransız Lisesi’ nin bahçesinde bulunmaktadır. Tarihi kaynaklara göre, İstanbul\’ da Papa\’ nın temsilcisi olarak bulunan Hillereau tarafından mimar Gaspard Fossati\’ ye 1845 yılında yaptırtılmıştır.

Saint Esprit Katedrali’ nin yapımına 1845\’ te başlanmış olup 1846\’ da ibadete açılmıştır. İmkânsızlıkları nedeniyle pek sağlam yapılamayan ve dönem dönem İstanbul’ da meydana gelen irili ufaklı depremlerden etkilenen kilise zarar görülmeye başlamıştır.

Yaşanan bu depremlerden dolayı hasar alan kilise 13 Haziran 1865’ te yenileme çalışması ile tadilat görmüş ve 31 Aralık 1865 tarihinde yeniden ibadete açılmıştır. Saint Esprit Katedrali bahçesinde \"Barışçıl Papa\" olarak nitelendirilen Papa XV. Benedictus (Türkçeleştirilmiş: Papa Benedikt) heykeli bulunur.

Bu arada Saint Esprit Katedralin’ in bulunduğu sokak da \"Türk dostu\" ya da \"Türk Papa\" olarak tanınan Papa (Aziz) XXIII. Ioannes adını taşıyor. Monsenyör Hillereau tarafından katedral inşası devam ederken rahibelerin ve Saint Esprit inananlarının da öldüklerinde defni için kilisenin zeminine bir yer altı mezarlığı da hazırlanmıştır.

1927\’ ye kadar defin işlemi devam eden yeraltı mezarlığında, Mızıka-yı Hümâyun\’ un kurucusu Giuseppe Donizetti\’ nin, kilisenin kurucusu Hillereau\’ nun ve başkalarının da mezarları yer almaktadır. Günümüz de ise Katedralin cephesi Notre Dame de Sion Fransız Lisesi tarafından kapatılmış durumdadır.

Barok tarzında inşa edilen bu katolik kilisesinin içi diğer bilinen ünlü kiliselere oranla daha küçüktür. Küçük olmasına rağmen iç kısım tablo ve vitraylarla bezenmiştir. Kilisenin tavanı ise tahta üzerine boyanmış inanılmaz güzellikteki resimlerle kaplıdır. Gayet bakımlı olan bu kutsal mekanın günümüzdeki Papazı orta yaşlı bir İtalyan olan Père Nîcolas’ tır.

Kendisi bu kilisedeki vaftiz törenlerini, evlenme törenlerini, Noel ve yılbaşı seremonilerini yürütmekle ve okunması gereken tüm rutin dualardan ve yapılması gereken tüm rutin törenlerden de bizzat sorumludur.

Yorum / Değerlendirme

Saint Esprit Katedrali
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?