Orta Doğu Teknik Üniversitesi

  • Ankara / Çankaya
  • Üniversiteler, Dumlupınar Blv. No:1, 06800 Çankaya/Ankara

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ); Ankara ili Çankaya ilçesinde bulunan ve zamanın başbakanı Adnan Menderes, Karayolları Genel Müdürü Vecdi Diker ve bir grup akademisyen tarafından kurulmuş bir devlet üniversitesidir.

Türkiye ve Ortadoğu ülkelerinin kalkınmalarına katkı sağlamak ve Fen Bilimleri ile Sosyal Bilimler alanlarında eleman yetiştirmek adına ‘Orta Doğu İleri teknoloji Enstitüsü' ismiyle 15.10.1956 tarihinde eğitime başlamıştır. İlk olarak Mimarlık Bölümü eğitime açılmış, daha sonra Makine Mühendisliği eğitimine başlanmıştır. Bir yıl sonra İdari Bilimler Fakültes¬i kurulmuş, birkaç yıl sonra da Fen Edebiyat Fakültesi yapımı tamamlanmıştır. Son olarak 1982 yılında Eğitim Fakültesi kurulumu ile fakülteler tamamlanmıştır. Üniversite bünyesinde Sosyal Bilimler, Fen Bilimleri, Uygulamalı Matematik, Enformatik ve Deniz Bilimleri Enstitülerinde 107 yüksek lisans ve 69 doktora programı bulunmaktadır.

ODTÜ'de 41 lisans programının yürütüldüğü beş fakülte eğitim sağlamaktadır. Öğretim dili İngilizce olan ODTÜ'de yaklaşık 791 öğretim üyesi, 225 öğretim görevlisi, 1274 araştırma görevlisi ve 27.000'den fazla öğrenci bulunmaktadır. ODTÜ'nün toplam mezun sayısı ise 130.000'nin üzerindedir.

Şehir merkezine 14 km, Aşti Otobüs Terminaline 7 km ve Ankara Esenboğa Havalimanı'na 35 km mesafede bulunan Orta Doğu Teknik Üniversitesi'ne, özel araçlar ve çeşitli toplu taşıma araçları ile kolayca ulaşım sağlanabilmektedir.
İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın