Çankaya bölgesinde mutlaka görülmesi gereken yerler.

Çankaya Gezilecek Yerler

Ankara’nın siyasi yaşamına yön veren Çankaya, müzeleri ve tarihi noktalarıyla keşif rotanızı çevirebileceğiniz önemli yerlerden biridir.Kelime ile arama yap
Temizle x

Bu alandan kelime araması yapabilirsiniz.

Puana göre listele

Görüntülemek istediğiniz puan aralığını seçin.

Türü
Çankaya Gezilecek Yerler

Toplam 26 adet sonuç listelendi.

Sıralama Kriterleri Akıllı Listeleme
  • Akıllı Listeleme Akıllı Listeleme
  • Popülerliğe göre listele Popülerliğe göre listele
  • Puana göre listele Puana göre listele

Anıtkabir

"3 defa uzun uzun aralıklarla gittim"

"anitkabir"

9.8

Misafir yorumu

5 yorum

Kocatepe Camii

"Harika yaratmışlar"

"Kocatepe Camii"

10

Misafir yorumu

2 yorum

Tunalı Hilmi Caddesi

"tunali hilmi caddesi"

"tunali hilmi caddesi"

10

Misafir yorumu

2 yorum

Atakule

"Atakule"

10

Misafir yorumu

1 yorum

Ankara Tabiat Tarihi Müzesi

"Çok güzel bir yer"

10

Misafir yorumu

1 yorum

Çankaya Tarihi Mekanlar

Ankara'nın siyasi yaşamına yön veren Çankaya, müzeleri ve tarihi noktalarıyla keşif rotanızı çevirebileceğiniz önemli yerlerden biridir.

Gerçek tarihinin Cumhuriyetle başladığı Çankaya, Ankara'nın ilçelerinden biridir ve şehre gelen turistler tarafından sıklıkla ziyaret edilir. Çankaya'ya yakın bir zamanda yolunuz düşerse bölgenin gezilecek noktalarını liste haline getirmeyi sakın unutmayın.

Kocatepe Camii: İsmini bulunduğu Kocatepe semtinden alan Kocatepe Camii, Ankara'nın önemli ibadet mekanlarının başında geliyor. 1967 yılında yapımına başlanan caminin minarı Hüsrev Tayla ve Fatih Uluengin'dir. 4 minareye sahip olması nedeniyle Selimiye Camii'ne benzetilir. Minberi ise ayrı bir sanata sahiptir. Minberi beyaz olup, mermerden özel süslemelerle yapılmıştır. Çankaya gezinize Kocatepe Camii'ni dahil edebilirsiniz.

Camlı Köşk: 1935 yılına dayan tarihiyle göz dolduran Camlı Köşk, Mustafa Kemal Atatürk'ün kız kardeşi Makbule Hanım için yaptırmış olduğu bir köşktür. Çankaya'da yer alan köşk tek katlı bir yapıya sahip olup, mimarı Seyfi Arkan'dır. Bir dönem Türkiye'ye gelen yabancı devlet adamlarının konaklaması için kullanılan köşk, günümüzde devlet başkanlarını ağırlamakta…

Müze Köşk: 1921 yılında Atatürk'e hediye edilen köşk günümüzde müze olarak kullanılıyor. Atatürk'ün dinlenmek ve çalışmak için kullandığı köşkün hem dış mimarisi hem de iç dekorasyonu oldukça görkemli. Müze Köşk'ü bireysel ziyaret edecekseniz hafta sonları 13:00-16:00 saatleri arasında gezebilirsiniz. Kurumsal ziyaretler için önceden başvuru formu doldurulması gerekiyor.

Ankara Tabiat Tarihi Müzesi: Çankaya'da yer alan müzelerden biri olan Ankara Tabiat Tarih Müzesi, rotanızı çevirebileceğiniz noktalardan biri. MTA Genel Müdürlük binasında yer alan müzede yaklaşık 6400 fosil sergileniyor. Müzenin açılışına öncülük eden isim ise Mustafa Kemal Atatürk… Türkiye'nin tek tabiat müzesi olan Ankara Tabiat Tarih Müzesi'nde en dikkat çeken parça ise Fransa'nın müzeye hediyesi olan ve 15 milyon yıl önce yaşamış bir filin iskeletidir. Çankaya'da bulunduğunuz sürede bu müzeye mutlaka zaman ayırmanızı öneririz.

Atakule: Çankaya'da yer alan Botanik Park'ın üstündeki Atakule, alışveriş merkezi olarak inşa edilmiştir. Hem keyifli bir alışveriş için hem de üstündeki döner restoranla güzel bir akşam yemeği için tercih edebilirsiniz Atakule'yi.

11 Kullanıcı Yorumu

    • Tarihe Göre Listele
    • Puana Göre Listele
    • En Faydalılar
11
3 defa uzun uzun aralıklarla gittim
9

-

Anıtkabir'e 2018 yılına kadar 3 defa uzun uzun aralıklarla gittim. Antıkabir'e ilk gelişim üniversite yıllarıydı. https://isacoturoglu.com.tr/gezi/anitkabir-gezi-rehberi-notlarim.html

11
Harika yaratmışlar
10

-

Harika yaratmışlar camiyi.

11
Çok güzel bir yer
10

-

Çok güzel bir yer. Sınıfça gittik, çok güzel.

11
tunali hilmi caddesi
10

-

Ankara'nın en hareketli caddesiydi diyebilirim. Alışveriş için ideal bir yer. Bana İstanbul'un kalabalığını hatırlattı.

11
tunali hilmi caddesi
10

-

Ankara'ya gitmeden önce epey duymuştum bu caddeyi. Cıvıl cıvıl hareketli bir cadde. Bir çok mağaza, restaurant bulunuyor.

11
anitkabir
10

-

Oldukça büyüleyici bir atmosfere sahip Anıtkabir. Şüphesiz ki pek çok insanın tüyleri diken diken oluyordur Ata'mızın huzuruna çıkınca. Müze ise gerçekten görülmeye değer. Atatürk'ün dokunduğu eşyalar, giydiği kıyafetler, kısacası Ulu Önder Atatürk'ü yakından hissedebileceğiniz yegane yerdir Anıtkabir. Her Türk genci mutlaka ama mutlaka Anıtkabir'i ziyaret etmeli diye düşünüyorum.

11
anitkabir
10

-

En çok görmek istediğim yerdi. Saygı, hüzün, özlem, gurur... Hissettiğim duyguları tarif etmek biraz zor. Aslanlı yolda askerlerin yürüyüşü, müzeler, Atatürk'ün eşyaları, okuduğu kitapları, kitaplardaki kendi el yazısı ile aldığı notlar çok çok etkileyici. Hele ki askerlerin nöbet değişimi. Boğazınız düğümlenir, gözyaşınıza engel olamazsınız.

11
anitkabir
10

-

Gururu, hüznü, özlemi ve minneti bir arada yaşayabildiğiniz; göğsünüz kabarırken boğazınızın düğümlendiği yegane yer. Dünyanın en büyük komutanı, en büyük devlet adamı, Ataların en güzeli. Huzur içinde uyu.

11
anitkabir
10

-

Anıtkabir, insanı duygulandıran, milli duygularını kabartan büyüleyici bir yer. Askerlerin nöbet değişimi çok etkileyici. Müze kısmında Atatürk'ün eşyalarını, giysilerini görmek, boy boy fotoğraflarının önünden saygıyla geçmek insanı gerçekten etkiliyor. Atatürk'ün de bizim gibi normal bir insan olduğunu bir kez daha fark ediyorsunuz ve hayranlığınız bin kat daha artıyor. Japon turistler bizzat Anıtkabir'i görmek iç.. Devamını Göster

11
Atakule
10

-

Atakule'ye giden var mı?

11
Kocatepe Camii
10

-

Çok güzel olmuş.