Milyon Taşı

  • İstanbul / Fatih / Sultanahmet

Milyon Taşı

İstanbul'un Fatih ilçesine bağlı Cağaloğlu semtinde yer alıyor Milyon Taşı. Doğru Roma döneminden kalma bir anıt olan Milyon Taşı, Ayasofya Camii karşısında, Sultanahmet Meydanı'nın kuzeybatı köşesinde, Yerebatan Sarnıcı'nın girişinin yakınında, tramvay yolunun yanında bulunuyor.

Şuan nasıl İngiltere'deki Greenwich dünyanın sıfır noktası sayılıyorsa, bundan bin yıl öncesinde Milyon Taşı da aynı görevi görüyordu. Dünya üzerindeki diğer şehirlerin bu şehre olan uzaklığının hesaplanmasında kullanılıyordu Milyon Taşı.

Milyon Taşı'nın İmparator I. Konstantin tarafından 4. yüzyılda yerleştirildiği düşünülüyor. Bizans'ın yeniden inşasını simgeleyen Milyon Taşı, aynı zamanda Konstantinopolis'in başkent kimliği kazanması amacıyla yapılmış görkemli bir anıttı bir zamanlar. O dönemlerde Milyon Taşı 4 sütundan oluşuyormuş. Şimdilerde ise Sultanahmet ve Ayasofya'nın ihtişamına yenik düşmüş, ağaçların gölgesinde kalmış. Bu nedenle pek çok insan tarafından ne yazık ki fark edilmiyor bile.

Eğer yolunuz İstanbul'a düşerse, Milyon Taşı'nı da görülecek yerler listenize eklemeyi lütfen ihmal etmeyin. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşlerinizi Yazın

Son İncelenenler