Sultanahmet Meydanı

  • İstanbul / Fatih / Sultanahmet

Sultanahmet Meydanı

İstanbul'da, Tarihi Yarımada'da şehrin kalbidir Sultanahmet Meydanı. Yüzyıllar boyunca kentin her anına şahitlik etmiş, İstanbul'dan geçen tüm uygarlıklar için hep en önemli yer olmuştur.

Diğer isimleri At Meydanı ve Hipodrom olan Sultanahmet Meydanı Roma, Bizans ve Osmanlı imparatorluklarının en eşsiz eserlerini emanet ettikleri yerlerden biri.

Bir tarafında Ayasofya Müzesi, Sultanahmet Camii, İbrahim Paşa Sarayı; diğer tarafında Yerebatan ve Binbirdirek sarnıçları yer alıyor. Meydanın ortasında ise ünlü Alman Çeşmesi ile Mısır'dan getirilen Obelisk ve Apollon Tapınağı'ndan getirilen Yılanlı Sütun var.

Dünyanın en ünlü ve değerli tarihi eserleri arasında sayılan bu yapılara ev sahipliği yapan Sultanahmet Meydanı geçmişte kimi zaman saray şenliklerine ve düğünlerine, kimi zamansa yeniçeri isyanlarına sahne olmuş.

Tarihte birçok önemli olaya tanıklık eden ve 2500 yıllık bir geçmişe sahip olan Sultanahmet Meydanı günümüzde de Tarihi Yarımada'da her gün binlerce kişinin ziyaret edip, vakit geçirdiği; geçmişle buluştuğu bir yer.

1 Kullanıcı Yorumu

    • Tarihe Göre Listele
    • Puana Göre Listele
    • En Faydalılar
1
Sitede emeği olanlara teşekkür
10

-

Bu güzel memleketi bizlere nasip eden yaratıcımız olan rahman ve rahim olan yüce Allah'u Teâlâ'ya sonsuzca, sayısızca hamd ve şükürler olsun ve fethini müjdeleyen iki cihan güneşi fahri kainat serveri alem hatemül enbiya rahmetenlil alemin Hazreti Muhammed Mustafa S.A.V'e ve aline ashabına sayısızca, sonsuzca salatü selam olsun. İstanbul'umuzun fethinde şehit olan ve gazi olanların ve tüm şehitlerin mübarek ruhları .. Devamını Göster