Meya Mağaraları, Diyadin mekan profili ve Meya Mağaraları hakkında detaylı bilginin yer aldığı tanıtım sayfası.

Meya Mağaraları

0.0puan

Meya Mağaraları Tanıtımı

Ağrı'nın gezilecek yerleri arasında bulunan Meya Mağaraları, şehre gelenlerin ziyaret ettiği noktalardan biridir. Diyadin ilçesine 15 kilometre uzaklıkta bulunur ve Günbuldu Meya Köyü sınırları içerisindedir.

Mağaraların çevresinde birçok tarihi kalıntıyı da görmek mümkündür. Değişik inançların izlerine rastlanan bölgede birçok tapınak, barınma yeri, oda ve mağaralar vardır. Yapılan odalar özellikle tehlikelerden korunmak amacıyla kayalar üzerine inşa edilmiştir. Köklü bir tarihin yanı sıra önemli bir kültür değeri de bulunan şehirdeki bu bölgede, aynı zamanda Hz. Ali'nin atının ayak izleri olduğu tahmin edilen taşlar da bulunmaktadır. Günümüze kadar ulaşan az sayıdaki eserler arasında ise İslam ve Yezidi mezarları da vardır. Ağrı tatilinizde Meya Mağaraları'nı gezerek hem mağarayı hem de çevresindeki tarihi kalıntıları görme imkanı yakalayabilirsiniz.

Kış aylarında Eleşkirt Güneykaya Kayak Merkezi'nde kayak yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra Doğubeyazıt Kalesi, İshak Paşa Sarayı, Keşişin Bahçesi, Diyadin Kaplıcaları ve Beyazıt Eski Camii ziyaret edebileceğiniz yerler arasında.

İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşlerinizi Yazın

Yakınındaki Oteller

Haritada göster

  • Diyadin

Bölgede Son Yorumlananlar

Son İncelenenler